Sal01242017

Son güncellemeSal, 24 Oca 2017 6pm

Back Buradasınız: Anasayfa Sağlık Sağlık Haberleri Sizin Hastalığınız

3 yıllık ağrılarından 45 dakikada kurtuldu

Karnındaki 15 santimetrelik çikolata kisti nedeniyle 3 yıldır karın ağrısı sorunu yaşayan 40 yaşındaki 2 çocuk annesi Kayserili Ümit Karagöz, Kayseri Memorial Hastanesinde gerçekleştirilen kapalı ameliyatla sağlığına kavuştu. 

Cep telefonu ve tabletler bel ve boyun fıtığı nedeni

Kayseri Acıbadem Hastanesi Ortopedi ve Travmatoloji Uzmanı Prof. Dr. Sinan Karaoğlu, cep telefonu, tablet ve dizüstü bilgisayar kullanımı esnasındaki yanlış duruşun, bel ve boyun fıtıklarına davetiye çıkardığını söyledi. 

Hipertansiyonun Tanı Ve Tedavisi

Dünyam Hastanesi Dahiliye Uzmanı Dr. Mesut Polat, hiper tansiyonun tanı ve tedavisinde hasta ile hekim işbirliğinin önemli olduğunu söyledi. 

Diş eti kanamalarını ihmal etmeyin

Uzmanlar, umursanmayan diş eti kanamalarının önemli hastalıkların habercisi olabileceğini söyledi.

Beslenme Bozukluğu Depresyona Sokuyor

İzmir Üniversitesi Hastanesi Diyetisyeni Fatma Baysal, beslenme bozukluğunun depresyona neden olabileceğini söyledi. Fatma Baysal, "Kalsiyum, magnezyum, demir, çinko mineralleri ile soğan, sarımsak, enginar, yumurta ve balık, depresyona karşı kalkan vazifesi görür" dedi. 

Sırt üstü uyuyanlar dikkat

Kulak Burun Boğaz Uzmanı Yrd. Doç. Dr. Ayşe Sezim Şafak, obstrüktif uyku-apne sendromu (OSAS) hastalarının dikkat etmesi gereken önlemleri anlattı.

Arabada Yanlış Oturmak Şoförleri Hasta Ediyor

Sıkça seyahat eden araç kullanıcılarının ve taksi şoförlerinin neredeyse yarısından fazlası boyun ağrısı yaşıyor. Daima direksiyonda bulunan şoförlerin bu ağrıyı çektiğini vurgulayan Fiziksel Tıp ve Rehabilitasyon Uzmanı Prof. Dr. Turgut Göksoy, "Bütün gün araçta bulunmak ve yanlış oturmak zaten riskli. Bir de arabayı pencere açık kullanmak riski çoğaltıyor. Otomobil koltukları genellikle ergonomik ve başı arkadan destekleyecek şekilde bir boyunluk araçlarda bulunuyor. Fakat bu kurallara uyan çok az. Arabada yanlış oturma, şoförlerin çoğunu hasta ediyor" şeklinde açıklamalarda bulundu. 

Bahar alerjisi kabusa dönmesin

Alerjinin alerjen denilen normalde zararsız olan maddelere karşı bağışıklık sisteminin gösterdiği aşırı duyarlılık reaksiyonları olduğunu belirten Doç. Dr. Arzu Ertürk, başlıca alerjenlerin ev tozu akarları, polenler, küf mantarları, hayvan tüy ve epitelleri, besinler ve böcek zehirleri olduğunu söyledi. 

Ani Başlayan Sırt Ağrısına Dikkat

İç Hastalıkları Uzmanı Dr. M. Nafiz Karagözoğlu, aort atar damar yırtılmasının ani ölüm getirebileceğini söyledi.

Vitiligo Hastaları Güneşten Kaçmayalabilir

Ciltte beyazlama hastalığı olarak bilinen vitiligo hastalarının en büyük sorunlarından biri yaz ve güneş. Bundan dolayı güneşin şifa kaynağı D vitamininden de yoksun kalırlar. Oysa alınacak basit önlemler sayesinde bu hastaların güneşten kaçmasına gerek kalmayabiliyor. 

Uzm. Dr. Çoban: "Yeni Çıkan Benler Cilt Kanseri Habercisi Olabilir"

Memorial Antalya Hastanesi Dermatoloji Bölümü'nden Uzm. Dr. Lütfiye Çoban, vücutta ve yüzde sonradan çıkan benlerin cilt kanserine işaret olabildiğine dikkat çekerek, benlerin renk ve yapısındaki değişikliklerin önemsenmesi ve bu konuda vakit kaybetmeden uzman yardımı alınması gerektiği uyarısında bulundu. 

İmplant İle Diş Eksikliğine Son Verin

İmplantın son yıllarda çok konuşulur hale geldiğini ve güvenilirliğini artık ispatlamış olduğunu söyleyen Diş Hekimi ve Protez Uzmanı Dr. Çağdaş Kışlaoğlu, “İmplant, çene kemiğine yerleştirilen diş boşluğu olan bölgelere konulan özel titanyum vidadır” dedi.

Menopoz Evresinde Beslenmeye Dikkat

Uzman Diyetisyen Aslıhan Küçük, menopoz evresinde beslenmeye dikkat çekti. 

Yaz aylarında burun kanamalarına dikkat

Op. Dr. Fırat Demirtaşoğlu, burun kanamasının 10 dakika içerisinde durmaması halinde mutlaka bir sağlık kuruluşuna başvurulması gerektiğini söyledi. Demirtaşoğlu, burun kanamalarında tansiyon kontrolünün de yapılması uyarısında bulundu. 

Şeker Hastalığı Ömür Boyu Süren Bir Hastalıktır

Memorial Kayseri Hastanesi’nin, Nimet Bayraktar Ağız ve Diş Sağlığı Hastanesi’nde düzenlediği seminerde Uz. Dr. Yasin Şimşek, diyabeti (şeker hastalığı) anlattı. 

15 Dakikada Aşırı Terlemeye Son

Dermatoloji Uzmanı Yrd. Doç. Ceylan Emir, aşırı terleme şikayetinin botoks uygulaması ile 15 dakikada tedavi edilebildiğini söyledi. 

Sebepsiz Gülme Krizleri Beyin Tümörü Habercisi Olabilir

Vücutta kalıcı sakatlıklara ve hayati tehlikeye neden olabilen beyin tümörleri, yerleşim yerine göre farklı belirtilerle ortaya çıkabiliyor. Kusma, bulantı, şiddetli baş ağrısı, kol ve bacaklarda güç kaybı ile görme ve konuşma bozukluğuna yol açabilen beyin tümörleri, sebepsiz yere gülme krizleri ile de kendini gösterebiliyor. Memorial Kayseri Hastanesi Beyin Sinir ve Omurilik Cerrahisi Bölümü’nden Doç. Dr. Cüneyt Göçmez, beyin tümörleri ve tedavi yöntemleri hakkında bilgi verdi. 

Günlük Kadın Pedleri, Hayatı Tehdit Edecek Kadar Tehlikeli

Kayseri Memorial Hastanesi Kadın Hastalıkları ve Doğum Uzmanı Doç. Dr. Gökalp Öner, günlük kullanılan kadın pedlerinin hayatı tehdit edecek kadar tehlikeli olan ‘toksik şok sendromu’na neden olabileceğini söyledi. 

Meme Kanserinden Daha Ölümcül, Yıllık 400 Bin Kişinin Etkilendiği Hastalık

Kardiyoloji Uzmanı Dr. Nuri Cömert, kalp damar rahatsızlığının yılda 400 bin kişiyi etkilendiğini ve meme kanserinden daha ölümcül olduğunu söyledi. Kalp damar hastalarının devam tedavilerini yoga ile yapan Uzman Fizyoterapist Menekşe Selçuk Cengiz ise erkek hastaların yoga ön yargısını yıktıklarını söyledi.

Her Sivilcenin Sebebi Ergenlik Değil!

Erişkinliğin hazırlık aşaması olan ergenlik çağında, vücutta birtakım hormonal ve fizyolojik değişiklikler görülüyor. En sık rastlanan cilt problemi olarak bilinen sivilce de, ergenlik çağında vücutta oluşan değişimler arasında ilk sıralarda yer alıyor.

Hiperbarik Oksijen Tedavi Merkezi İle Kapanmayan Yaralar Kapanıyor

Kayseri Eğitim ve Araştırma Hastanesi'nde geçtiğimiz aylarda hizmete açılan Hiperbarik Oksijen Tedavi Merkezi ile çevre illerde ki hastalara da hizmet veriliyor. Kamu Hastaneleri Birliği Genel Sekreteri Prof. Dr. Ahmet Gödekmerdan, "Hiperbarik oksijen tedavisi ile beyin apsesi, ani işitme ve görme kayıpları, yumuşak doku veya kemik doku enfeksiyonları, yara iyileşmesinin geciktiği diyabet gibi durumlar gibi daha birçok hastalıkta ya çok önemli bir metot olarak ya da yardımcı bir metot olarak kullanılmaktadır" dedi. 

ads-125x125 ads-125x125 ads-125x125 ads-125x125

Kitap yorumları

A’MÂK-I HAYAL / HAYÂLİN DERİNLİKLERİNE YOLCULUK

 

Filibeli Ahmed Hilmi

Kaknüs Yayınları

ISBN: 975-6963-05-0