Sal01242017

Son güncellemeSal, 24 Oca 2017 6pm

Back Buradasınız: Anasayfa Sağlık Sağlık Haberleri Siz & Aileniz

Depresyona Giren Kişiye 'Kafanı Takma' demeyin

Kayseri Dünyam Hastanesi Psikiyatri Uzmanı Dr .H.İrfan Bayram, depresyona giren kişiye 'Kafanı takma' denilmemesi gerektiğinin altını çizerek, "Depresyonlu hasta, kızmakla iyi olmaz. Doktor, hasta ve hasta yakını işbirliği ile bu hastalık tedavi edilebilir" dedi. 

Okul öncesi eğitim okul korkusunu engelliyor

Uzman Sosyal Pedagog ve Psikolog Hanım Demirbaş, okul öncesi eğitimin okul yaşamına alışmayı kolaylaştırdığını ve okul korkusunu ortadan kaldırdığını söyledi. 

Sahurda Çay İçmek Susatıyor

Diyetisyen Merve Demir, çayın tüketimine Ramazan'da sınırlama getirilmesi gerektiğini belirterek, “Çay içerdiği maddelerden dolayı sıvı atımını artırır. Bu nedenle Ramazan'da günde 2-3 fincan çaydan fazlası içilmemelidir” dedi. 

Öğrencilerde göz tembelliğine dikkat

Çocukların öğrenme döneminde göz muayenesinden geçmesi gerektiği bildirildi. 

Beyin Tümörüne Dikkat

Özel Dünyam Hastanesi Beyin Cerrahı Op. Dr. Özkan Durmaz, "Çocuğun yürümesi bozuksa beyin tümörü akla getirilmelidir" dedi. 

Uyuşturucu kullanım yaşı 11'e indi

Psikiyatrist Yrd. Doç. Dr. Rıdvan Üney, uyuşturucu kullanım yaşının tedavi merkezlerindeki kayıtlara göre 11 yaşına kadar indiğini belirterek, “Türkiye uzun yıllar uyuşturucu kullanımı açısından birçok ülkeden geride iken, bugün bakıldığında oldukça riskli bir alan haline gelmiştir” dedi.

Ramazan Ayı Zayıflamak İçin Fırsat Değil

Acıbadem Kayseri Hastanesi Beslenme ve Diyet Uzmanı Diyetisyen Esra Kula, Ramazan ayını zayıflamak için fırsat olarak görüp sadece iftar öğününü yiyerek oruç tutmanın yanlış olduğunu söyledi. 

Sünnet olmayan çocuklarda idrar yolları enfeksiyonu daha fazla

Memorial Kayseri Hastanesi Üroloji Bölümü’nden Op. Dr. Lütfi Sağlık, sünnet olmayan çocuklarda idrar yolları enfeksiyonlarının, 10 kat daha fazla görüldüğünü söyledi. 

Reflü Hastaları Ramazan’da Sahuru Atlamamalı

Ramazan’da en çok reflü hastalarının sorun yaşadığını belirten Memorial Kayseri Hastanesi Gastroenteroloji Bölümü’nden Doç. Dr. Alper Yurci, reflü hastalarının sahur öğününü atlamamaları gerektiğini söyledi. 

Sokaklarda Satılan Gözlüklere Dikkat

Göz Hastalıkları Uzmanı Op.Dr. Şeyda Atabay, bilinçli toplumlar olarak artık çok fazla karşılaşmasak da sokaklarda satılan gözlükler yine de sağlığı tehdit eden bir durum olduğunu söyledi. 

Ramazan’da Kalp Krizi İftar Ve Sahurdan Sonra Görülüyor

Acıbadem Kayseri Hastanesi Kardiyoloji Uzmanı Prof. Dr. Ergün Seyfeli, Ramazan ayında kalp krizinin yoğunlaştığı zaman aralıklarının, iftar ve sahur sonrasında olduğunu söyledi. 

Süt ve şekeri karıştırıp yüksek ısıda pişirmek kansere davetiye çıkarıyor

Sağlıklı bir yaşam için pişirmeye hazır ambalajlı ürünlerin alınmaması gerektiğine vurgu yapan Uzman Diyetisyen Işın Sayın, "Sütlü tatlınızı kendiniz hazırlayın, pişirirken de süt ve şekeri birlikte kaynatmayın. Pişirme sırasında süt, şeker ve yüksek sıcaklık bir araya geliyor. Bu da kansere davetiye çıkarıyor" dedi. 

Ramazan’da Kaçınılması Gereken 4 Uygulama

Beslenme ve Diyet Uzmanı Esra Kula, Ramazan’da yapılmaması gerekenlerle ilgili uyarıda bulundu.

Temizlikten, tedaviye ev yapımı sirkeler hayatımızı renklendiriyor

Ev yapımı sirke ve kullanım yerleri hakkında bilgiler veren Halk Sağlığı Uzmanı Doç. Dr. Oğuz Özyaral, ev yapımı sirkelerle menopoz sorunlarından cilt yaşlanmasına kadar birçok soruna çözüm üretilebileceğini söyledi. 

Beslenme Konusunda Çocuklara Israrcı Olmayın

Memorial Kayseri Hastanesi Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Bölümü’nden Yrd. Doç. Dr. Emel Ünsür, Kayseri Sanayi Odası (KAYSO) personeline, çocuk sağlığı ve beslenme konusunda seminer verdi. 

İnternet bağımlılığını iletişim kurarak çözün!

Acıbadem Kayseri Hastanesi Psikoloğu Sevim Buzkan Ertuğrul, ebeveynlere çocukların internete olan bağımlılığı ile ilgili önemli çözüm önerileri sundu.

Hamile Ve Bebeklerde Medikal Masajın Önemi

Masöz Özlem Ok, hamileler ve bebeklere yapılan özel medikal masajın faydaları hakkında bilgi verdi. 

Uzmanından Tatilcilere Güneşlenme Uyarısı!

Erciyes Üniversitesi (ERÜ) Tıp Fakültesi Dermatoloji Anabilim Dalı Başkanı Prof. Dr. Murat Borlu, tatilde bilinçsizce güneşlenmenin deri kanserine davetiye çıkardığını kaydetti. Prof. Dr. Borlu, “Güneş aslında hayatımızın, enerjimizin kaynağı çok faydası olmasıyla birlikte bilinçli şekilde güneşe çıkmadığımız zaman, özellikle deri kanserinin en büyük tetikleyicisidir” dedi. 

Diş Kontrolleri Çocukluktan İtibaren Başlamalı

Uzmanlar, çocuklarda ağız bakım alışkanlığını geliştirmenin yetişkinlere oranla daha kolay ve etkili olabileceğini belirtiyor. 

Hamilelik Duyguları Da Etkiliyor

Uzman Psikolog Özge Genlik, hamileliğin, içinde olumlu ve olumsuz duyguların yaşanabileceği önemli bir dönem olduğunu belirterek, “Hamilelik haberinin alınmasından itibaren 'mutluluk ve neşe' duygularını çağrıştırsa bile, olumsuz birçok duygu da yaşanabilir” diye konuştu. 

Bebeklerde Ağız Bakımı Çok Önemli

Diş Hekimi A. Doğan Bircan, bebeklerde ağız bakımının son derece önemli olduğunu belirtti.

ads-125x125 ads-125x125 ads-125x125 ads-125x125

Kitap yorumları

A’MÂK-I HAYAL / HAYÂLİN DERİNLİKLERİNE YOLCULUK

 

Filibeli Ahmed Hilmi

Kaknüs Yayınları

ISBN: 975-6963-05-0