-reklam-

 Toplum olarak gerçekten sıkıntılı dönemden geçiyoruz…Bence o sıkıntılarımızdan biri ve belki de en önemlisi sosyal medya hastalığıdır…

 

Gün ve gün tükeniyoruz hem de birer birer... Havadan sudan soru sorar gibi sormayın. Bunu bilmek kolay değil! İnsan doğduk ama insan olmak kolay değil...

Kitap okuyor muyuz ?

Evet... Ağır yara aldık, doğrudur. Bir Türk olarak sabah omuzlarımızda ağır bir yük ile yataktan kalkamadık... Gücümüz 70 bin taraftar karşısında, 5 kez şampiyonlar şampiyonu olmuş takıma şimdilik yetmedi.

Beyoğlu’nda Galatasaray Lisesi’nin yanındaki arada , PTT binasının hemen bitişiğinde Can Kitabevi vardı , bilmem bilir misiniz ? Kitapçılar kimsenin ilgisini pek çekmiyor artık. Bu yakınma da ondan aslında.  Ayrıca çok uzağa gitmese de yerinin değiştiğini,farklı dekorasyonu ve zengin kitap seçenekleriyle insanları aydınlatmaya devam ettiğini de belirtmek isterim.

Adamın biri çok zengin bir ailenin tek evladı olan bir kızla evlenmiş.  Evliliğinin kırkıncı yılını kutlarken, kayınvalidesi ve kayınpederini kazada kaybetmiş. Adam içinden sevinmiş ama hanımına çaktırmamış, bu sırada milli eşini kaybetmiş.. Eşinin yedisi çıkmadan da milli piyangodan büyük ikramiye kazandığını öğrenince adam ellerini havaya kaldırmış “ rabbim verdikçe veriyor” demiş…

Toplumun büyük tepki gösterdiği, dikkatini çeken dramlardan nemalanmaya çalışmanızı tiksintiyle izliyorum. Samimi olmadığınız o kadar belliki... Gün yapıyor gibi gelmişler, tepki gösterdiklerini söylüyorlar... Reklam yaptıklarında bariz belli.

Hepimiz adeta kanımız donarak okuduk. Türkiye gündemini uzun süre meşgul etti. Hepimizin çocuğu var, okudukça tüylerimiz diken diken oldu.

Yine size okudukça şaşıracağınız, şaşırdıkça ‘yok artık’ diyeceğiniz bir olay anlatacağım.

Ünlü düşünür Zygmunt Bauman ölümünden kısa bir süre önce verdiği bir röportajda diyor ki: “Kimlik doğduğun bir şey olmaktan çıktı ve bir göreve dönüştü: Kendi cemaatini kendin oluşturmak zorundasın.

“Canın sıkıldığında benimle paylaşmadığını, kırılacak ve tedirgin olacak olsam bile düşüncelerini açıkça söylemediğini anladığım zaman vazgeçtim.