01
Pzt, Mar
0 Yeni Haber

Sivas
Tipografi
  • Daha Küçük Küçük Orta Büyük Daha Büyük
  • Varsayılan Helvetica Segoe Georgia Times

Sivas'ta Anadolu Gençlik Derneği (AGD), Arakan'da Müslümanlara yapılan katliamlara tepki gösterdi.

Cumhuriyet Meydanı'nda toplanan AGD Sivas Şube üyesi yaklaşık 50 kişi sloganlar atarak Arakan'da Müslümanlara yönelik yapılan saldırılara tepki gösterdi. Çeşitli dövizler açan grup adına konuşan AGD Sivas Şube Başkanı Bülent Şimşek, “Tüm Müslümanların Kurban Bayramı şükrü ve sevinci için hazırlanması gereken bu günlerde Bengal Körfezi'nin doğu kıyılarında yaşayan Arakanlı kardeşlerimiz yine bir katliamla karşı karşıyadır. Arakanlı Müslümanlar, yeni doğan bebekler, küçük çocuklar da dahil tüyler ürpertici bir şekilde şehit edilmekte ya da insanlık dışı muameleye tutulmaktadır. Müslümanlara karşı yaşamaktan bezdirme, işkence ve katliamlar sistematik bir şekilde uygulanmaktadır. Her türlü temel hakkı yak sayılan, topraksız ve kimliksiz olarak yaşamaya çalışan Müslümanlar tüm dünyanın gözleri önünde adeta sürek avına tabi tutulmaktadır. Atalarından kalan toprakları terk etmeye zorlanan ve bunun neticesinde komşu ülkelere sığınan Arakanlı Müslümanların durumu iç açıcı değildir. Geçtiğimiz yıllarda da benzer katliamlar yaşanmış biz bu katliamların karşısında başta Türkiye olmak üzere tüm İslam ülkelerindeki yönetimleri ve uluslararası kuruluşlara fanatik Myanmar hükümetine karşı tepki göstermeye ve yaptırım uygulamaya davet etmiştik. Bugün yaşanılan süreç faşist Myanmar hükümetine gösterilen tepkinin ve uygulanan yaptırımların son derece cılız olduğunu düşündürmektedir” dedi.

“Birleşmiş Milletler gereken adıma zorlanmalıdır”
Şimşek, Kıbrıs'ta bir problem olmadığı halde ve kırk yıla aşkın bir süredir Birleşmiş Milletler'in Kıbrıs'la ilgili toplantı yaptığını vurgulayarak, “Birleşmiş Milletler Arakan konusunda gereken adımları atmaya zorlanmalıdır. Mülteci olarak yaşayan Arakanlıların atalarının topraklarına dönüşünü kolaylaştıracak şartlar hazırlanmalıdır. Arakanlı Müslümanların can emniyeti, ekonomik hakları garanti altına alınmalıdır. Kurban Bayramı için hazırlık yaptığımız bu günlerde, Arakan'da yürüklerimizi parçalayan bu tablo, İslam ülkelerinin bir ve bütün olarak oluşturacakları bir İslam Birliğinin eksikliğinin bir kez daha nelere mal olduğunu gösterdi” şeklinde konuştu. (İHA)

*Resmi İlanlar*

Web stemizde, kullanıcı deneyimini geliştirmek ve internet sitesinin verimli çalışmasını sağlamak amacıyla çerezler kullanılmaktadır. Anladım

Resmi İlanlar