11
Cts, Tem
20 Yeni Haber

Nevşehir
Tipografi
  • Daha Küçük Küçük Orta Büyük Daha Büyük
  • Varsayılan Helvetica Segoe Georgia Times

(Özel) Haber: Şeref Kahraman- Nevşehir’in Avanos ilçesi sınırları içerisinde Altınpınar mevkiinde bulunan yöre halkı tarafından İsmail Sivrisi olarak adlandırılan İdiş Dağı’nda taş ocağı işletmesi açılacağını öğrenen köylüler hem tepki gösterdi, hem de harekete geçti. 

Altıpınar Köyü, taş ocağına ‘hayır’ diyor

6 köyün muhtarı, bakanlığa, CiMER’e be tüm ilgili kurumlara yazdıkları dilekçede Nevşehir İli Avanos ilçesi Altıpınar mevkiinde İsmail Sivrisi(İdiş dağı) bölgesinin arkeolojik su havzası eteği, Yaylalık çevresi ve ağaçlandırma bölgesinin bir firma tarafından taş ocağı işletmesi yapılacak olmasına tepki gösterdi.

Muhtarlar dilekçede “Şayet bu bölgeye taş ocağı işletmesi açıldığı takdirde, tarım alanlarımız, meralarımız ve su havzalarımız yok olacaktır. Bu sebeple köy ve kasabalarda göç başlayacaktır. Büyük felaketin önlenmesi gerekmektedir. Devletimizin su havzalarına ve meraya vermiş olduğu değeri biliyor, bu faaliyet çalışmasının durdurulmasını arz ve talep ediyoruz” denildi. 

Konu ile ilgili çok sayıda Cumhurbaşkanlığı İletişim Merkezi (CİMER)’ne de çok sayıda şikayet ve itiraz mesajları atıldığı öğrenildi. 

289CBC15 C613 483F 9E29 04B2FBC5C8DD
ORADA YATIR VAR...

Anadolu coğrafyasında Türk İslam medeniyetinin yerleşmesinde büyük etkileri olan Galip İsmail Dede’nin mezarları İsmail Sivrisi Dağı’nda bulunuyor. Bu mezarların bakımlarının düzenli yapıldığı, her yıl binlerce kişi tarafından ziyaret edildiği öğrenildi.

İŞTE YAŞANACAK OLUMSUZLUKLAR

Almanya Kapadokya Kültür Derneği ve Avrupa Nevşehirliler Platformu Başkanı Mümin Uluç, Türkiye Cumhuriyeti Cumhurbaşkanlığı İletişim Merkezi’ne (CİMER) yazdığı mesajda yaşanacak olumsuzlukları şöyle anlattı: “Cumhurbaşkanımız Sayın Recep Tayyip Erdoğan, öncelikle sizleri şahsım Almanya Kapadokya Kültür Derneği ve Avrupa Nevşehirliler Platformu Başkanı Mümin Uluç olarak ve sivil toplum kuruluşlarımızla irtibat içerisinde olan yaklaşık Avrupa’da yaşayan 50 bin Türk  adına en kalbi duygularımla selamlıyorum. 

Ayrıca dünyada meydana gelen ve dev ülkelerin sağlık sistemlerinin adeta çökmesi sebep olan Covit-19 salgınında, 2002 yılından buyana görevde olduğunuz süre içerisinde geliştirdiğiniz sağlık sistemimizin aldığı başarılı sonuçları büyük bir hayranlıkla takip ediyoruz. Fedakar ve başarılı çalışmalarınız bizleri gururlandırıyor. Avrupa’da yaşayan Türkler olarak bizlere de yardım eli uzattığınız için teşekkürlerimizi ve minnettarlıklarımızı bir kez daha ifade ediyorum.

Sizlere bu yazıyı yazmamın sebebi, Nevşehir’in Avanos ilçesi sınırları içerisinde Altınpınar mevkiinde bulunan yöre halkı tarafından İsmail Sivrisi olarak adlandırılan İdiş Dağı’nda taş ocağı işletmesi açılacağını duymuş olmamızdır.

Bu taş ocağının açılması için çalışmaların başlatıldığını Almanya Kapadokya Kültür Derneği ve Avrupa Nevşehirliler Platformu Başkanı Mümin Uluç olarak ve derneğimize bağlı üyelerimiz olan Avrupa’da yaşayan Türkler ve onların aileleri, bölgede yaşayan vatandaşlarımız ve ülkemizin farklı illerinde gurbette bulunun insanlarımız adına büyük bir üzüntü içerisinde öğrendik.

Bu yazımızda yörenin ve bu dağın biz Avrupa’da yaşayan Türkler, yöre halkı ve gurbetçiler olarak ne derece önemli olduğunu anlatmak isterim.

- Bizler Açısından İsmail Sivrisi Dağı’nın Önemi

Öncelikle Almanya’da kurmuş olduğumuz derneklerimiz ve platformlarımız vasıtasıyla yaklaşık 50 bin Nevşehirli kardeşlerimizle gurbette yaşayıp memleketi yüreğimizde büyük bir sıla ile hissetmekteyiz. Bizler her zaman devletimizin ve vatanımızın yanında, bütün zorluklarda insanlarımıza yardım eli uzatmaktan geri kalmayan vatansever insanlarız.

Cennet vatanımızın nadide köşelerinden bir tanesi olan, havasıyla, suyuyla, ekiniyle, insanıyla eşsiz bir yere koyduğumuz İsmail Sivrisi Dağı ve çevresi bizlerin gurbet elde bakıp hasret giderdiği, anılarını, eğlencelerini ve hatıralarını yaşattığı bir yerdir.

7’den 70’e bütün gurbetçi vatandaşlarımız dağın eteklerinde kurulan festivallerde, pikniklerde Türkiye’deki akrabalarıyla bir araya gelip hasret gidermektedir. Kış boyunca Avrupa’da çalışıp, yazları tatillerini güney sahillerinin turistik mekanlarında değil de Nevşehir’de havasına ve suyuna aşık olduğumuz İsmail Sivrisi dağının eteklerinde geçirmek bizler için eşsiz bir andır.

Her yaz Avrupa’dan yaklaşık olarak 20 bin gurbetçimiz, Türkiye’den ise yaklaşık 30 bin insanımız bu dağın doğal imkanlarından faydalanmaktadır. Bu durumu turizm yönüyle ele alırsak, bölgenin işlev itibariyle yurt dışından turist çeken bir merkez olduğu anlaşılmaktadır. Gurbetçi hemşehrilerimiz tatil için gerek kendi araçlarıyla gerekse hava yoluyla bölgeye gelip konaklamakta, alışveriş etmekte ve bölge esnafının da hareketlilik kazanmasına büyük katkı sağlamaktadır.

Ayrıca gurbetçiler olarak yaşı ilerde olanlarımız çocuklarına ve torunlarına bölgenin güzelliklerini her fırsatta anlatmakta ve her yıl genç jenerasyonu memleketimize getirip, yörenin kültürünü, doğal güzelliklerini ve tarihini öğretmekteyiz.

- Dağda Hacı Bektaşi Veli  gibi  Galip İsmail Dede’nin Mezarı Vardır

Anadolu coğrafyasında Türk İslam medeniyetinin yerleşmesinde büyük etkileri olanGalip İsmail Dede’nin mezarları İsmail Sivrisi Dağı’nda bulunmaktadır. Bu mezarların bakımları yapılmış olup her yıl binlerce kişi tarafından ziyaret edilmektedir. Bu yönüyle de İsmail Sivrisi Dağı inanç turizminde yer edinmiş ve potansiyeli olan bir bölgedir.

- Taş Ocağının Doğa Turizmine Olumsuz Etkileri

İsmail Sivrisi Dağı’nda kurulması muhtemel bir taş ocağının bölgedeki doğal su kaynaklarından tutun da, doğal ve eşsiz yapısına kadar bir çok alanda olumsuz etkileri olacaktır. Dünyada artık turizminde trend olan doğal yaşam faktörü bölgemizin zaten sahip olduğu bir imkandır. Bizler kalabalık tatil beldeleri yerine kendi memleketimizin güzelleri içerisinde dinlenmeyi ve vakit geçirmeyi hiçbir şeye değişmeyiz. Kurulacak olan bu taş ocağının açık tip kazı alanıyla faaliyet gösterecek olması, bölgenin doğal yapısına zarar verecek ve turizm değerini ortadan kaldıracaktır.

- Dağda Roma Dönemine Ait Mezarlar Bulunmaktadır

Dağda bulunan Roma Mezarı kalıntıları Arkeolojik çalışmalar sonucunda ortaya çıkartılıp bir turizm merkezi haline getirilebilir. Ancak taş ocağının bölgede kurulacak olması bütün bu çalışmaların üzerine sünger çekecektir. Avrupalı turistlerin ilgi duyduğu Roma dönemine ait tarihi eserleri gün yüzünü çıkarmak ülkemizin yabancı turistleri ağırlaması ve döviz girdisinin artması anlamına da gelmektedir. Bu denli kıymetli bir bölgeye taş ocağının kurulması bu faaliyetleri en başından sekteye uğratacaktır.

- Dağda Bulunan Mağara

Jeolojik olarak milyonlarca yılda oluşan doğa harikası mağaralardan İsmail Sivrisi Dağı’nda da bulunmaktadır. Bu mağaraların turizme açılması halinde yoğun turist aldıkları bilinmektedir. Ülkemizin çeşitli yerlerinde olan mağaralar buna örnektir. Ve bu mağaraların toprak ve kayaç yapılarından dolayı özellikle astım ve solunum yolu rahatsızlarına da iyi geldikleri bilinmektedir. Böylelikle İsmail Sivrisi Dağı’nda bulunan mağaralarda bir sağlık turizmi de oluşturabilme potansiyeli de doğmaktadır. 

- İsmail Sivirisi Dağı Etkinlikleri Yapıldığı Bir Yerdir

Devletimizin katkılarıyla İsmail Sivrisi Dağı’na yol yapıldı, piknik alanları oluşturuldu. Fidanlar dikilerek orman oluşturuldu. Bölge insanlarımızın ve bizlerin de katkılarıyla dağ eteklerine dev Türk Bayrağı yapıldı. Biz Avrupa’da yaşayan Türkler, bölge halkı ve farklı illerde gurbette olan vatandaşlarımız İsmail Sivrisi Dağı’nda buluşarak bir kaynaşma ortamı, bir ekonomi oluşturuyoruz.

- Kültüre Etkileri

Bölge insanımızın yaşam biçiminin temelini tarım ve hayvancılık oluşturmaktadır. İnsanlarımız tarım ve hayvancılıktan ve bunun yanında turizmden elde ettiği gelir bir bakıma bölgenin doğal ve bakir yapısı sayesindedir. Kültür bölgede yaşayan insanlar sayesinde ortaya konur ve gelişir. İsmail Dağı eteklerinde bulunan 10  kasaba ve köylerde yaşayan insanların artık o alanda eski şartlarda yaşayamayacak olması bölgedeki kültürel zenginliğin de dağılmasına yol açacaktır.

- Ekonomiye Etkileri

Avrupa’nın ve dünyanın yeni ekonomik oluşumlarında doğal beslenme, doğal yaşam, katkısız gıdalar ve sağlıklı hayat vurguları göze çarpmaktadır. Nevşehir bölgemizdeki İsmail Sivrisi Dağı eteklerinde kurulan kasaba ve köyler dünyadaki bu trendin tam da kendini ifade etmektedir. Böylesine bir hazineyi elimizde bulundururken neden basit bir taş ocağıyla bunu yok edelim? Biz Avrupalı Türkler ve  gurbette yasayan hemsehrilerimiz  bu değerlerin yok olmasını istemiyoruz. Doğallığıyla bir turizm, tarım ve hayvancılık destinasyonu olarak faaliyet göstermesini istiyoruz. Bizler Avrupa’daki sivil toplum kuruluşları olarak bunun Avrupa’da pazarlamasını, reklamını ve turizm olarak faaliyetini yapıyoruz ve yapacağız.

- Tarıma Etkileri

Bilinmektedir ki İç Anadolu bölgemizde tarım yer altı suları ile yapılmaktadır. İsmail Sivrisi Dağı bölgenin en yüksek oluşumlarından bir tanesidir. Yağmur alması ve kar biriktirmesi, çevresindeki vadinin yer altı sularını beslemektedir. Yamaçlarındaki verimli topraklarda ülkemizin ihtiyacı olan ürünler yetiştirilmektedir. Yaklaşık bölgede yaşayan 30 bin insanımınzin geçimini bu tarım ve hayvancılık faaliyetinden sağlamaktadır. Dağda yapılacak bir taş ocağı yer altı sularının yönünü değiştirebilir, kesebilir ve tarımı yok edecek seviyeye indirebilir. Atılacak olan dinamitlerle de su yollarının yön değiştirmesine zemin hazırlayabilir. Bir taş ocağı için böylesi bir risk almaya değer mi? Hele ki üretimin ve üretenin değerinin arttığı bu günlerde tarım ve hayvancılığın önemini tartışmak mümkün değildir. Bütün dünyayı etkisi altına alan Covid-19 salgınında kendine yetebilen ülkeler ekonomik olarak ayakta kalmayı başarabilecektir. Cennet vatanımız Türkiye’miz de buna sahiptir. İsmail Sivrisi Dağı ve çevresindeki tarım faaliyetleri basit bir taş ocağı için riske atılmamalıdır.

- Bölgenin İçme Suyu Merkezi

Bölgede bulunan 10 yerlesim  bölgesinin içme suları İsmail Sivirisi dağından gelmektedir. Kurulması planlanan taş ocağının faaliyetleri bu içme sularını kirletebilir, taş ocağında açılacak olan çukur su yollarını kesebilir, atılacak olan dinamitlerin etkisiyle sular yön değiştirip derine dalabilir. Köylerin temin ettiği temiz içme suyu da tehlikeye girer.

- Nevşehir’in Sembol Yükseltisidir

Nevşehir ilimiz dünya genelinde tanınan Kapadokya açık hava müzesi itibariyle milyonlarla turistin ziyaret ettiği bir değerimizdir. İlimizin en yüksek dağları arasında olan İsmail Sivrisi Dağı bölge halkı tarafından da bir sembol olarak kabul edilmektedir.

- Sosyal Yaşama Etkileri

Bölgede yaşayan insanlarımız ve onların çocukları temiz hava ve su ile sağlıklı bir ömür sürmektedirler. Dağda yapılacak ve açık usul işletilecek taş ocağında dinamit patlatmaları, kamyonların köylerin içinden geçen yollardan tehliklikeli geliş gidişleri, ortaya çıkacak olan toz ve gürültü bölgedeki sosyal yaşamı da olumsuz etkileyecektir. Bu miras binlerce yıllık bir mirastır ve basit bir taş ocağı uğruna terk edilmemelidir.

- Sonuç

Avrupa’da yaşan ama kalpleri Türkiye için atan biz gurbetçiler İsmail Sivrisi Dağı’nda taş ocağı yapılacağına yönelik aldığımız bu haberle derin bir üzüntüye kapıldık. Avrupa’da yaşayan yaklaşık 50 bin Türk, bölge insanlarımız ve ülkemizin farklı illerinde gurbette yaşayanlar olarak ortak görüşümüz bu doğal güzelliğin, bu kültürün ve mirasın korunması yönündedir. Bizler her yıl dağımızın eteklerinde bir araya gelmek için hayaller kurmaktayız. Yaşlılarımız çocuklarına yöremizin güzelliklerini anlatmakta, gençlerimiz Türkiye aşkıyla yetişmektedir. Bizler bu taş ocağının yapımına razı değiliz.

Cumhurbaşkanımız Sayın Recep Tayyip Erdoğan’ın bilgilerine arz ederim.

*Resmi İlanlar*

Web stemizde, kullanıcı deneyimini geliştirmek ve internet sitesinin verimli çalışmasını sağlamak amacıyla çerezler kullanılmaktadır. Anladım

Resmi İlanlar