Türk Dünyası Aşık Edebiyatı’na Hizmet Ödülü Prof. Dr. Durbilmez’e - Kayseri Deniz Postası
01
Prş, Ara
47 Yeni Haber

1000x200 Avenir DenizPostasi

Nevşehir
Tipografi
  • Daha Küçük Küçük Orta Büyük Daha Büyük
  • Varsayılan Helvetica Segoe Georgia Times

Nevşehir Hacı Bektaş Veli Üniversitesi (NEVÜ) Öğretim Üyesi Prof. Dr. Bayram Durbilmez, yurt içinde ve yurt dışında yaptığı âşık edebiyatı konulu çalışmalarla ‘Türk Dünyası Aşık Edebiyatına Hizmet Ödülü'ne layık görüldü.

Dünya Aşıklar Derneği ve Sincan Belediyesi işbirliğinde düzenlenen Türk Dünyası Geleneksel Aşıklar Şöleni ile, ‘Türk Dünyası Âşık Edebiyatına Hizmet Ödülü’ töreni bir arada yapıldı.

Rüstem Altunbaş Konferans salonunda yapılan programda Prof. Dr. Bayram Durbilmez, “Türk Dünyasında Aşık Edebiyatı Gelenekleri ve Güncel Sorunlar” konulu bir de konuşma yaptı. Programa katılan aşıklara da seslenen Durbilmez, “Yenilenmeyen yenilir” uyarısında bulundu. Aşık edebiyatının kökenleri, gelenekleri, yayılma alanları, aşık kolları-mektepleri, aşık tarzı şiir varlığı, aşık tarzı hikaye varlığı, müzik aletleri (kopuz, dombra, saz), nazım biçimleri, nazım türleri ve temsilcileri konularında çalışmalar yapan Durbilmez, “Geleneği güncelleyen ve günümüz insanının duygularına hitap eden usta aşıklar, geleneği geleceğe taşıyacaklar ve unutulmayacaklardır” dedi.

Folklor Araştırmaları Kurumu- Türk Halk Kültürüne Hizmet Ödülü (2003), Aşıklık Geleneğine Hizmet Ödülü (2004), Motif Vakfı- Halkbilimi Teşvik Ödülü (2005), Yazarlar Birliği Kayseri Şubesi- İnceleme Ödülü (2007), Kıbrıs Türk Mukavemet Teşkilatı’nın 50. Yıldönümü Şeref Madalyası (2009), Dede Korkut Başarı Ödülü (2018), Karacaoğlan Hizmet Ödülü (2019), Bilge Tonyukuk Türk Eğitimine Hizmet Ödülü (2020), Yayın Teşvik Ödülü (2009, 2010, 2013, 2016) gibi ödüllere layık görülen Prof. Dr. Bayram Durbilmez, Dünya Aşıklar Derneği tarafından verilen “Türk Dünyası Aşık Edebiyatına Hizmet Ödülü”nün de sahibi oldu.

 

Web stemizde, kullanıcı deneyimini geliştirmek ve internet sitesinin verimli çalışmasını sağlamak amacıyla çerezler kullanılmaktadır. Anladım