15
Cu, Oca
39 Yeni Haber

Yozgat
Tipografi
  • Daha Küçük Küçük Orta Büyük Daha Büyük
  • Varsayılan Helvetica Segoe Georgia Times

YOZGAT'ın Yerköy ilçesinde evin salon kısımında 12 metre derinliğinde tünel kazarak define arayan 5 kişi, jandarmanın operasyonu ile yakalanarak gözaltına alındı.

 

YOZGAT'ın Yerköy ilçesinde evin salon kısımında 12 metre derinliğinde tünel kazarak define arayan 5 kişi, jandarmanın operasyonu ile yakalanarak gözaltına alındı.İl Jandarma Komutanlığı ekipleri, kaçak kazı ve tarihi eser kaçakçılığına yönelik çalışmalarda Yerköy'de bir evde kaçak kazı yapıldığını tespit etti. İlçe merkezinde belirlenen eve gece saatlerinde termal kamera ve drone destekli operasyon düzenlendi. Operasyonda evin salon kısmında bir metre çapında, etrafı ağaç kalaslarla güçlendirilmiş ve iç kısmı seyyar lambalarla aydınlatılmış 12 metre derinliğinde tünel tespit edildi. Define aramak için kazı yaptıkları belirlenen M.S., H.Y., O.Y., B.B. ve M.M.T. suçüstü yakalanarak gözaltına alındı.


Tünelde ve evin içinde yapılan aramada, tünel açarken kullanılan 10 adet proteknik esaslı patlayıcı madde, define aramada kullanılan elektronik cihazlar, kazı işinde kullanılan inşaat aletleri, aydınlatma ekipmanları, 1 adet ruhsatsız otomatik av tüfeği ile Tunç dönemine ait olduğu değerlendirilen tarihi eser ele geçirildi. Soruşturma sürdürülüyor.

*Resmi İlanlar*

Web stemizde, kullanıcı deneyimini geliştirmek ve internet sitesinin verimli çalışmasını sağlamak amacıyla çerezler kullanılmaktadır. Anladım

Resmi İlanlar