Kayseri Deniz Postası - Ev kadınıyken iş kadını oldular
29
Pzt, May
14 Yeni Haber

1000x200 Avenir DenizPostasi

 

 

Yozgat
Tipografi
  • Daha Küçük Küçük Orta Büyük Daha Büyük
  • Varsayılan Helvetica Segoe Georgia Times

Yozgat'ta bir araya gelen girişimci kadınlar, kurdukları kooperatif aracılığıyla yöreye özgü salamura ve çömlek peyniri üreterek ülke ve kentin ekonomisine katkı sunuyor.


Bozkırın Kadın Girişimi Üretim ve İşletme Kooperatifi çatısı altında bir araya gelen 4 ev kadını, Yozgat'ın unutulmaya yüz tutmuş yöresel lezzetlerinden Midiliç salamura ve çömlek peyniri üretme kararı aldı. Girişimci kadınlar, Yerköy ilçesine bağlı eski adı Midiliç olarak bilinen Aydıngün köyünde, devlet desteği olmadan tamamen kendi imkanlarıyla peynir evini kurdu. Girişimci kadınlar, burada köy halkından istihdam ettikleri 6 çalışan ile geleneksel yöntemlerle salamura ve çömlek peyniri üretimine başladı. Türk Patent ve Marka Kurumuna başvuran kadın girişimciler, Midiliç yöresine özgü peynirin bir buçuk yıl gibi kısa bir sürede marka tescil ve patentini aldı.

Kurdukları kooperatifle Aydıngün köyünde istihdama katkı sunan girişimci kadınlar, sözleşme imzaladıkları çiftçilerin ürettiği sütü de alarak salamura ve çömlek peyniri üretiyor. Herhangi bir koruyucu ve katkı maddesi olmadan üretilen salamura peynir ile çömlek peyniri yaklaşık 3 ay gibi bir süre toprakta bekletildikten sonra satışa sunuluyor. Ayda 20 ton sütün işletildiği peynir evinde, üretilen 2 ton peynirin satışı ülke genelinde internet ve kargo üzerinden yapılıyor.

Midiliç peynirini tekrar gün yüzüne çıkaracağız

Yaklaşık bir buçuk yıldır Aydıngün (Midiliç) köyünde peynir üretimi gerçekleştirdiklerini söyleyen Ahmet Hoşgeldi, “Midliçoğlu Çiftliği Peynir Evinde salamura ve çömlek peyniri olmak üzere Midiliç peyniri üretiyoruz. Unutulmuş bir lezzetti, yıllar öncesinden büyüklerimiz yapıyordu. Geleneksel bir peynir, yöresel bir üründür. Tekrar canlandırmaya uğraşıyoruz, Üretime başladık inşallah daha da büyüyerek tüm Türkiye'ye ismimizi duyurmayı hedefliyoruz. Daha önce hayvancılık yapıyordum, hala da yapıyoruz az sayıda yapıyoruz. Hayvan sayımızı çoğaltmayı düşünüyoruz çünkü daha önce perakende şekilde sütlerimizi satmak zor oluyordu. Ama şimdi öyle bir sıkıntımız yok. Köyümüzde bize iş imkanı oldu. Tüm köy halkı için herkes de bundan faydalanıyor. İnşallah hayvan sayımızı da arttırarak daha yüksek kapasitelere ulaşmayı hedefliyoruz” dedi.


Web stemizde, kullanıcı deneyimini geliştirmek ve internet sitesinin verimli çalışmasını sağlamak amacıyla çerezler kullanılmaktadır. Anladım