Kayseri Deniz Postası - ERÜ, 2019 THE Dünya Üniversiteleri Sıralamasında Türkiye’de İlk 8 Üniversite Arasında
04
Çar, Eki
20 Yeni Haber

 

 

Eğitim
Tipografi
  • Daha Küçük Küçük Orta Büyük Daha Büyük
  • Varsayılan Helvetica Segoe Georgia Times

Türkiye’de 10 Araştırma Üniversitesi’nden biri olan Erciyes Üniversitesi, dünyanın en saygın üniversite derecelendirme organizasyonlarından Times HigherEducation (THE) 2019 dünya üniversiteleri sıralamasında 801-1000 aralığında yer aldı. 


Türkiye’den 16’sı Devlet Üniversitesi, 7’si ise Vakıf Üniversitesi olmak üzere toplam 23 üniversitenin sıralamaya girdiği listede, Erciyes Üniversitesi, Türkiye’den listeye giren tüm üniversiteler arasında 8. sırada, devlet üniversiteleri arasında ise 5. sırada yer alarak önemli bir başarıya daha imza attı. THE 2019 Dünya Üniversiteleri Sıralaması Singapur’da düzenlenen “THE World AcademicSummit 2018” etkinliğinde açıklandı. THE Sıralama Sistemi, üniversiteleri öğretim, araştırma, atıflar, endüstri geliri ve uluslararası görünürlük olmak üzere 5 ana başlıkta 13 göstergeye göre derecelendirmekte olup, toplam puan belirlenirken öğretim, araştırma ve atıflar yüzde 30, Endüstri Geliri yüzde 2,5 ve uluslararası görünürlük yüzde 7,5 oranında ağırlığa sahip bulunmaktadır. 2017 yılına ait kurumsal veriler dikkate alınarak gerçekleştirilen THE 2019Dünya Üniversiteleri Sıralamasında Türkiye’den 16’sı Devlet Üniversitesi, 7’si ise Vakıf Üniversitesi olmak üzere toplam 23 üniversite yer alabilmiştir. ERÜ en iyi Dünya Üniversiteleri sıralamasında Türk Üniversiteleri arasında 8. sırada, devlet üniversiteleri arasında ise 5. sırada yer alarak önemli bir başarı göstermiştir. Erciyes Üniversitesi, THE Dünya Üniversiteleri Sıralamasında 2017 yılında giren Türkiye’deki üniversiteler arasında 13’üncü, 2018 yılında 10’uncu sırada yer almıştı. Erciyes Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Mustafa Çalış, Türkiye’nin 10 araştırma üniversitesinden biri olan Erciyes Üniversitesi’nin ulusal ve uluslararası sıralamalarda da önemli başarılara imza attığını kaydetti. 
Rektör Çalış, “Üniversiteleri öğretim, araştırma, atıflar, endüstri geliri ve uluslararası görünürlük olmak üzere 5 ana başlıkta değerlendiren dünyanın en saygın üniversite derecelendirme organizasyonlarından Times HigherEducation’ındaki (THE) üniversitemizin yeri, başarı grafiğimizin gittikçe yükseldiğinin bir kanıtıdır. Bu başarıyı daha yükseklere çıkarmak için tam gücümüzle çalışacağız. Üniversitemizin bu başarısında emeği geçen tüm akademik personelimize teşekkür ederim” dedi. (Kurumsal)