Rakamlarla İki Yılın FETÖ Bilançosu - Kayseri Deniz Postası

Manşet
Tipografi
  • Daha Küçük Küçük Orta Büyük Daha Büyük
  • Varsayılan Helvetica Segoe Georgia Times

 (Özel) Haber: Şeref KAHRAMAN / FETÖ’cü darbeciler 15 Temmuz gecesi F-16’larla Meclis, Cumhurbaşkanlığı Külliyesi, emniyet müdürlüğü ve birçok yeri bombaladı. Karşılığı da ağır oldu. Kamudan 125 bin kişi ihraç edildi. TSK, emniyet ve yargıdaki FETÖ’cüler temizlendi. Kayseri’de 3 bin 528 şüpheli FETÖ’den yakalandı, bin 288’i tutuklandı.

2 YIL ARADAN SONRA OHAL KALKIYOR

Darbe girişiminin ardından 20 Temmuz 2016’da OHAL ilan edildi. Aradan geçen iki yılda toplam 32 Kanun Hükmünde Kararname (KHK) yayınlanırken, çıkarılan KHK’lar ile yıllarca devlet kurumlarına çöreklenen FETÖ’cüler tek tek temizlendi. 19 Temmuz’da OHAL’in kaldırılması bekleniyor.

15 TEMMUZ VE ÖNCESİ OPERASYONLAR SÜRÜYOR

Kayseri’de, Cebir ve şiddet kullanarak Anayasal düzeni ortadan kaldırmaya teşebbüs eden silahlı terör örgütü FETÖ/PDY’ye yönelik olarak Kayseri Cumhuriyet Başsavcılığı’nca 15 Temmuz öncesi ve sonrasında 3 bin 944 dosya üzerinden geniş çaplı, hızlı ve etkin soruşturmalar yapıldığını ve yapılmaya devam edildiği açıklandı.

KAYSERİ’DE 3 BİN 500 YAKALAMA

Edindiğimiz son verilere göre Kayseri ilinde FETÖ/PDY terör örgütü kapsamında yapılan operasyonlarda 3 bin 528 şüpheli yakalandı. Bunlardan bin 288’i çıkarıldıkları mahkemece tutuklanırken, bin 538’i ise adli kontrol şartı ile serbest bırakıldı. Ayrıca yakalananlardan 702’si il dışına gönderilirken, halen 320 şüpheli FETÖ’den firari olarak aranıyor.

2 AYRI MAHKEMEDE GÖRÜLEN FETÖ DAVALARI…

Kayseri Cumhuriyet Başsavcısı Abdulkadir Akın yıl başına yakın zamanlarda yaptığı basın açıklamasında FETÖ bilançosunu şöyle açıklamıştı: “Kayseri Cumhuriyet Başsavcılığınca; bin 294 soruşturma dosyasında düzenlenen iddianameler terör suçlarına bakmakla görevli ve yetkili Kayseri 2. ve 4. Ağır Ceza Mahkemelerince kabul edilerek yargılamalara başlanılmıştır. 830 soruşturma dosyasında şüpheliler hakkında kovuşturmaya yer olmadığına dair karar verilmiş, 949 soruşturma dosyası ise yetkisizlik kararı ile ilgili Cumhuriyet Başsavcılıklarına gönderilmiştir. Terör suçlarına bakmakla yetkili ve görevli Kayseri 2. ve 4. Ağır Ceza Mahkemelerinde 914 dosyada 1515 sanık hakkında görülen yargılamalarda, 404 sanığa silahlı terör örgütü FETÖ üyeliği suçundan mahkumiyet, 80 sanığa aynı suçtan beraat kararı verilmiştir. Diğer sanıklar hakkındaki yargılamalara devam edilmektedir. Karar verilmiş mahkeme dosyalarının 299 adedi istinaf aşamasındadır.”

BOYDAKLAR DAHİL ÇOK SAYIDA İŞADAMLARI DAVASI KARARA BAĞLANDI

Başsavcı Akın’ın bu açıklamalarının ardından Kayseri’de FETÖ operasyonları ve yargılamaları son hızıyla sürdü. Boydak ailesinin de aralarında olduğu çok sayıda iş adamının yargılandığı davalar sonuca bağlandı. Öte yandan halen FETÖ’nün üst düzey yetkilileri Sıtkı Baş ve İlhan Miraboğlu gibi isimler firar olarak aranıyor.

Ocak ayında Vali Süleyman Kamçı başkanlığında yapılan basın toplantısında 284 FETÖ operasyonu yapıldığı, 2 bin 460 şüphelinin yakalandığı ve bin 162 şüphelinin FETÖ’den tutuklandığı açıklanmıştı.

SON KHK İLE 56 İHRAÇ

FETÖ darbe girişiminin ardından ilan edilen Olağanüstü Hal (OHAL), 730 gün sonra 19 Temmuz'dan itibaren kalkıyor. OHAL’in kalkmasından önce yayınlanan son Kanun Hükmünde Kararname  18 bin 632 personel kamudan ihraç edildi. Bu listenin içerisinde Kayseri’den 56 kişi yer aldı. 

Web stemizde, kullanıcı deneyimini geliştirmek ve internet sitesinin verimli çalışmasını sağlamak amacıyla çerezler kullanılmaktadır. Anladım