İhraç Doktorlara Şok

Manşet

(Özel) Haber: Azim DENİZ / Sağlıkta şiddet yasası olarak bilinen ve kanun teklifini verenlerin arasında bulunan, AK Parti Kayseri Milletvekili İsmail Tamer, 5. madde ile ilgili  “Kimseyi ekmeğe muhtaç hale getirmiyoruz, devlete silah çekmiş FETÖ’ye bulaşmış ve ispat edilmiş olanların gerekli cezaları almaları, bulaşmamış olanların da görevlerine iade edilmelerini isterim" dedi.

 


Sağlıkta şiddet yasası olarak adlandırılan, sağlıkla ilgili bazı Kanun ve KHK'lerde Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun Teklifi, TBMM Sağlık, Aile, Çalışma ve Sosyal İşler Komisyonunda kabul edildi.

45643524 193436901548333 3528193626528022528 n

11 saat şiddetli bir şekilde tartışmaların yaşandığı sağlıkta şiddet kanun teklifi, Komisyonun toplantısında kabul edildi. Bu yasanın en dikkat çekici yeri ise "Terör örgütlerine veya MGK tarafından devletin milli güvenliğine karşı faaliyette bulunduğuna karar verilen yapı, oluşum veya gruplara üyeliği, mensubiyeti, iltisakı veya bunlarla irtibatı olduğu için kamu görevinden çıkarılan tabipler, diş tabipleri ve tıpta uzman olanlar, sadece sosyal güvenlik kuruluşu ile sözleşmesi bulunmayan sağlık kuruluşlarında veya muayenehanede çalışabilecek." Olması idi.  Güvenlik soruşturması nedeniyle göreve alınmayan doktorlar kapsam dışına çıkarıldı.

Kanun teklifini hazırlayanlar arasında ikinci adam olan, AK Parti Kayseri milletvekili İsmail Tamer  Gazetemiz Genel Yayın  Yönetmeni Azim Deniz’in sorularına cevap verdi. Bu teklifi veren, 6 kişilik grupta kendisinin de olduğunu ifade eden milletvekili Tamer, “Beşinci madde, kırk dört maddeden sadece birisi. Komisyonda, bu madde ile ilgili çok tartışma yaptık, yapacağız da. Devlet, bana ‘silah çeken adamı, Kanun Hükmünde Kararname ile SGK hastanelerinden faydalandırmam’ diyor. Kimseyi ekmeğe muhtaç hale getiren yok. 5. maddede kast edilen doktorlar, muayenehane açabilir, diğer yerlerde çalışabilir.  Bu adamlara ömür boyu cezalandırılacak değil ki, mahkemeye gitme hakları var.
Kanun teklifini verirken kafamıza göre vermiyoruz ki. Bu kanun teklifini şahsi olarak ben vermiş değilim ki. Bundan önceki dönemde Bakan Recep Akdağ, bir genelge ile ‘özel hastanelerde çalışabilirler’ demiş. Sabahlara kadar, tartıştık bunu konuştuk. Hala da konuşmaya devam ediyoruz. Bu benim kafama göre verdiğim bir teklif değil” diye konuştu.

Gazeteci Deniz’in “FETÖ’den tutuklu yatanların kardeşi bakan olabilirken, FETÖ’yü överek anlatanlar milletvekili olurken, ailesinde örgüte bulaşmış birisi, hiçbir devlet dairesine işe alınmıyor. Buna ne söylersiniz?” sorusunu Tamer şöyle cevapladı: “Bilemiyorum onu bana niye soruyorsun. Buna ben karar veremem ki. Benim söylediğim, suçlu suçsuz ayrılacak. Suçlunun cezası verilecek, suçsuzlar işinin başına dönecek. Suçsuz kişinin babası da ,oğlu da, kardeşi de örgüte bulaşmışsa, bırakacaksın öyle şey olur mu?
Bunu kanun teklifini veren 6 adamdan ikinciyim. Birinci adam,  Sağlık Bakanı Ahmet Demircan, ikincisi de benim. Öbürleri daha bizden sonra bu kanunun 2 tane sözcüsü var.  Biri, Ahmet Demircan, birisi de ben. Komisyondan geçen teklif, önümüzdeki hafta meclise gelince, bana FETÖ’cüsün diyecekler, resmin var’ diyecekler. Bana FETÖ^’cüsün dediler. Ben de ‘ispat etmezsen şerefsizsin’ dedim. ‘Benim alnım ak yüzüm açık’ dedim. ‘Ben ülkücüyüm var mı diyeceğin’ dedim. Bunu genel kurulda söyledim. ‘Bu bana hayatta yakışmaz bununla gelmeyin bana’ dedim. Bunun çekmem. Mahmut Tanal bana laf söylüyor. ‘FETÖ’ye gidiyor açık destek veriyorsun PKK’lıların içerisine gidiyorsun, onlara destek veriyorsun. Sen misin lan beni eleştirecek adam’ dedim. Çekineceğimiz korkacağımız bir şey yok Allaha şükür. Sağlıkta şiddetin hiçbir gerekliliği olamaz. Devlete silah çekmiş FETÖ’ye bulaşmış ve ispat edilmiş olanların gerekli cezaları almaları, bulaşmamış olanların da görevlerine iade edilmelerini isterim.  Genel kurulda bana görev verecekler. Bak o zaman bana kaç kişi laf atacak. 

Komisyonda onaylanan, sağlıkta şiddet yasası, Bu hafta meclise gelecek ve çok tartışmalı geçecek gibi görünüyor.  İşte tartışmalı madde:

MADDE 5- Terör örgütlerine veya Milli Güvenlik Kurulunca Devletin milli güvenliğine karşı faaliyette bulunduğuna karar verilen yapı, oluşum veya gruplara üyeliği, mensubiyeti veya iltisakı yahut bunlarla irtibatı olduğu değerlendirilerek kamu görevinden çıkarılan veya güvenlik soruşturması sonucuna göre kamu görevine alınmayan tabipler ve diş tabiplerinin meslek icralarına ilişkin kurallar getirilmektedir. Bunların sadece sosyal güvenlik kuruluşu ile sözleşmesi bulunmayan sağlık kuruluşlarında veya muayenehanede çalışabileceği ve düzenledikleri raporların yargı kararlarına ve idari işlemlere esas alınamayacağı öngörülmektedir. Ayrıca Devlet hizmeti yükümlüsü olanların, birinci grup ilçe merkezleri için belirlenen Devlet hizmeti süresi kadar müddetle mesleklerini icra edemeyecekleri belirtilmektedir. 

 

0
0
0
s2smodern
powered by social2s
reklam
Reklam

Web stemizde, kullanıcı deneyimini geliştirmek ve internet sitesinin verimli çalışmasını sağlamak amacıyla çerezler kullanılmaktadır. Anladım

Resmi İlanlar