Müjgan Boydak için karar günü… - Kayseri Deniz Postası
18
Çrş, May
41 Yeni Haber

Manşet
Tipografi
  • Daha Küçük Küçük Orta Büyük Daha Büyük
  • Varsayılan Helvetica Segoe Georgia Times

Haber: Şeref Kahraman - FETÖ/PDY soruşturması kapsamında Boydak Holding eski yöneticisi KAYSO eski başkanı Mustafa Boydak’ın eşi Müjgan Boydak’ın ‘abla’ pozisyonunda olduğu ve Melikşah Üniversitesi’de 50 bin TL havale yaptığı gerekçeleriyle ‘üyelik’ suçundan yargılandığı davada yarın karar açıklanacak.

 

15 Temmuz 2016 hain kanlı darbe girişiminden 26 gün sonra Fetullahçı Terör Örgütü/Paralel Devlet Yapılanması kapsamında 120 işadamına yönelik yapılan eş zamanlı operasyonda Müjgan Boydak da gözaltına alınmış, ifadesinin ardından salıverilmişti. Anayasal Suçlara Karşı İşlenen Suçlarla Mücadele Savcısı Salih Kılıçdağı, Müjgan Boydak ile ilgili iddianamesini hazırlayıp mahkemeye göndermişti. Mahkeme iddianameyi kabul ederek, Boydak’ın yargılanmasına karar verdi. Davanın ilk celsesi 21 Haziran 2018’de görüldü.

8e3cd10f 0115 4676 9e03 f09eae50a5de

Kayseri 4. Ağır Ceza Mahkemesi’nde görülecek davanın dördüncü celsesinde (4 Aralık) tutuksuz sanık Müjgan Boydak hakkında kararın açıklanması bekleniyor.

İddianamede FETÖ soruşturması kapsamında KHK ile kapatılan Melikşah Üniversitesi’ne 50 bin TL bağış ve örgüt ablalığı iddiaları bulunan Müjgan Boydak’ın yargılandığı davada eşi Mustafa Boydak önceki duruşmada tanık olarak dinlenmişti. Mustafa Boydak, “Eşimin Bank Asya hesabı yok, FETÖ’den kapatılan Melikşah Üniversitesi’ne 2013 yılında eşim adına ben havale ettim. Eşimin sonradan haberi oldu. O zamanlar iş adamıydım, Kayseri Sanayi Odası’nda 12 yok başkanlık yaptım. Eğitime katkı olsun diye dört üniversiteye de yardım yapıyordum. Amacım sadece bu işin sevabıydı, eşim de bu sevaba ortak olsun diyerek onun adına gönderdim. ERÜ’de kreş, ilköğretim okulu, İstanbul Pendik’te Kızılay’a ait aşevlerini kendi adımız ile yaptırdık. Hayırlarda eşimin adı da bulunsun istedim. Benim hakkımda yerel mahkeme ‘üyelik’ suçundan 7.5 yıl mahkumiyet verdi” diye konuşmuştu.

Sanık avukatları, Savcılık mütalaasına cevap vermek için süre istemişti. Yarın esasa ilişkin savunma yapılmasının ardından son sözü sorulacak olan Müjgan Boydak hakkında mahkeme heyeti kararını açıklayacak.

Web stemizde, kullanıcı deneyimini geliştirmek ve internet sitesinin verimli çalışmasını sağlamak amacıyla çerezler kullanılmaktadır. Anladım