Abonesiz elektrik kullanan Medrese olur mu? - Kayseri Deniz Postası
18
Çrş, May
42 Yeni Haber

Manşet
Tipografi
  • Daha Küçük Küçük Orta Büyük Daha Büyük
  • Varsayılan Helvetica Segoe Georgia Times

Haber: Şeyda AŞATIR/ Hunat Hatun Medresesi’nin elektrikleri abone olmadıkları için KCETAŞ tarafından kesildi. İşletmesi Büyükşehir Belediyesi’ne ait olan Hunat Hatun Medresesi’nin elektrikleri, Yönetim Kurulu Başkanlığı’nı Büyükşehir Belediye Başkanı Mustafa Çelik’in yaptığı Kayseri ve Civarı Elektrik Türk AŞ. (KCETAŞ) tarafından kesildi.

Hunat Mahallesi, Seyyid Burhanettin Bulvarı’nda Hunat Hatun Medresesi’nin elektrikleri abone olmadıkları gerekçesi ile Yönetim Kurulu Başkanlığını Büyükşehir Belediye Başkanı Mustafa Çelik’in yaptığı Kayseri Ve Civarı Elektrik Türk AŞ. (KCETAŞ) tarafından kesildi. Kesintinin ardından Büyükşehir Belediyesi ile Kayseri Ve Civarı Elektrik Türk AŞ. (KCETAŞ) arasında gerginlik olduğu öğrenildi.

Belediye ve KCETAŞ’ın karşı karşıya geldiği olayda, medrese içerisindeki esnafın tepkisi ve şikayeti üzerine iki kurum arasındaki anlaşmazlık son bulup, yeniden medreseye elektrik verildi.

Büyükşehir Belediyesi’nin işletmesini yaptığı bir medresede nasıl olur da abone olmadan (kaçak) elektrik kullanılır merak konusu oldu.

Hunat Hatun Medresesi Hakkında…

Geometrik Selçuklu motifleri ile süslenmiş bir taçkapıdan girilen Hunat Hatun Medresesi, üstü açık kare planlı bir avlunun etrafında sıralanmış talebe odaları ve doğuda ana eyvandan oluşur. Şehrin tam merkezinde bulunan medresenin içi bugün çarşı olarak kullanılmaktadır.

Hunat Hatun Medresesi, Kayseri İç Kalesi’nin doğusunda, eski şehri çeviren surların dışında; cami, hamam ve türbe ile birlikte Selçuklu Hükümdarı I. Alaeddin Keykubat'ın karısı ve Sultan I. Giyaseddin Keyhüsrev'in annesi Mahperi Hunat Hatun tarafından M. 1237 yılında inşa ettirilmiştir. Medrese, caminin kuzey tarafında kalmaktadır.

Hunat Hatun Medresesi, 1929 yılından itibaren, Vali Fuad Beyin direktifiyle müze olarak kullanılmaya başlanmıştır. Uzun yıllar Arkeoloji Müzesi olarak tarihi eserlerin toplanıp sergilendiği Medrese, 1969 yılında Gültepe'de inşa edilen yeni Arkeoloji Müzesi'nin hizmete girmesinden sonra, Etnografya Müzesi olarak kullanılmaya devam etmiştir. Etnografya Müzesi olarak 1998 yılına kadar kullanılan medrese, müzenin Güpgüpoğlu Konağı’na taşınması sonrasında,  Kayseri Valiliği tarafından bakım ve onarımı yapıldıktan sonra Vakıflar Bölge Müdürlüğü’ne devredilmiş ve hediyelik eşya çarşısı olarak hizmete girmiştir. Halen hediyelik eşya çarşısı olarak kullanılmaya devam etmektedir.

Plan itibariyle dıştan dikdörtgen bir çerçeve içine sığdırılmış iki eyvanlı medreselerdendir. Cami gibi medrese de çok itina ile inşa edilmiştir. Muntazam taş dizileri ile kaplanmış olup, tamamıyla sivri çok özenle yapılmış tonozlarla kubbelenmiştir. Taş dizilerindeki diziliş düzeni olukça itinalıdır ve medreseye sadeliğin yanı sıra abidevi bir hava katmaktadır.    

Web stemizde, kullanıcı deneyimini geliştirmek ve internet sitesinin verimli çalışmasını sağlamak amacıyla çerezler kullanılmaktadır. Anladım