Mecliste haykırdı: ‘Kayserili işini bilmez’ - Kayseri Deniz Postası
06
Çrş, Tem
34 Yeni Haber

Manşet
Tipografi
  • Daha Küçük Küçük Orta Büyük Daha Büyük
  • Varsayılan Helvetica Segoe Georgia Times

Milliyetçi Hareket Partisi (MHP) Kayseri Milletvekili Baki Ersoy, 2019 Yılı Merkezi Yönetim Bütçe Kanun Teklifi’nin TBMM Genel Kurul Görüşmelerinde yaptığı konuşma ile Kayseri’den takdir topladı. Milletvekili Ersoy, Kayserili işini bilir mantığının kalkması gerektiğini söyleyerek, “Bugüne kadar onlarca milletvekili, bakan, başbakan ve cumhurbaşkanı çıkarmış Kayseri, ne yazık ki; yeterli devlet yatırımından hakkıyla pay alamıyor. Öyle zannediyorum ki artık Kayseri'ye bir şeyler yapılmasının zamanı geldi, geçiyor. Adeta adımız başımıza bela oluyor. 'Kayserili işini bilir, kendi göbeğini kendisi keser' denildiği için hakkımız olan yatırımları maalesef alamıyoruz.” dedi.

 

MHP Milletvekili Baki Ersoy, TBMM’de 2019 yılı bütçe görüşmelerinde söz alarak Kayseri’nin daha çok devlet yatırımlarından yararlanması gerektiğini belirtti.

MECLİTEKİ KONUŞMASI TAKDİR TOPLADI

Kayserililerin özgüven sahibi olduğunu belirten Milletvekili Ersoy’un konuşmasının satır başları şöyle: “Kayserili hiçbir şeyden yılmaz, Kayserili çalışkandır, dürüsttür, iddialıdır. Kayserili vizyon sahibidir, Kayserili başarıda az ile yetinmez, iddiasız olmaz. Onun için birçok büyük iş adamı Kayseri’den çıkmış ve dünyaya meydan okumaktadır.

Bizler artık “Kayserili işini bilir” değil; “Kayserili devletin desteğini heba etmez” demek istiyoruz. Kayserili, devletimizin vereceği ufak bir morali dahi üretime yansıtacak, hakkını verecektir. Eğitimden kültüre, sağlıktan spora, tarımdan turizme, sanayiden ulaşıma kadar Kayseri’nin birçok alanda yatırıma ve devlet desteğine ihtiyacı vardır.

6 bin yıl önceye dayanan ilk ticari belgelerin gün ışığına çıkarıldığı Kültepe, Kayseri’dedir. Yine İncesu ilçesinde Kara Mustafa Paşa, Bünyan ilçesinde ise Sultanhanı ve Karatay kervansarayları İpek Yolu üzerindeki dinlenme mekânlarıydı. 13. Yüzyılda Selçuklu İmparatorluğu döneminde Pınarbaşı’nın Yabanlu Pazarı Pazarören’de kurulmuştur.

 Fakat Kayseri ticarette ve sanayide hak ettiği yerde değildir. Adı çıkmış ‘Kayserili işini bilir.’ diye. Kayserili kendi işini çok iyi bilir. Ama bugün geldiğimiz noktada birçok ilin ihracat rakamlarının altındayız. Kayseri’nin 2. bölgede teşvik alması bize olumsuz yansımaktadır. Yeni teşvik bölgelerine sanayi yatırımı yapmak isteyen yatırımcıların başka bölgelere yatırımlarını kaydırması Kayserili olarak bizleri düşündürüyor.

Kayseri; pastırma, sucuk, mantı ve yağlaması ile ün salmıştır. Ama maalesef sucuk satış rakamlarında dahi şehrimiz Afyon’un gerisinde kalmak üzeredir. Kayseri, Erciyes Dağı gibi büyük bir nimete sahip iken buradaki tüm tesisler ve yatırımlar belediye imkanlarıyla yapılmıştır.”

Oysa Erzurum Palandöken Dağına yapılan tüm tesisler gerekli devlet yatırımlarını almıştır. Aynı durum Kadir Has Şehir stadyumunda da geçerlidir. Zira herkesin bildiği üzere Kayseri, spor dünyasına ismini “kendi stadını kendi yapan şehir” olarak yazdırmıştır.

Kayseri'nin ilçelerinin kalkınmada öncelikli ilçeler arasına alınması kaçınılmaz duruma gelmiştir. İlçelerimizde gözle görülür derecede bir gelişme olmamıştır. Kayseri'de üç değişik manzara göze çarpmaktadır. Bunlardan birincisi şehir merkezi, ikincisi kenar semtler, üçüncüsü ise ilçelerimizdir. Kalkınmanın Sarız’dan başlaması gerekirken, sadece Sarız değil, Pınarbaşı, Tomarza ve Develi de devlet yatırımlarından mahrum kalmıştır. Türkiye’de tarım ve hayvancılık alanında 42 ilde IPARD tarımsal kalkınma fonları kullanılırken maalesef Kayseri yine bu iller arasında yer almamaktadır. Yahyalı’da dünyanın en büyük şelalelerinden birisi olan Kapuzbaşı Takım Şelaleleri bugün turizme açık değilse; bu devlet yatırımlarının buraya yapılmamasındandır.

Kapadokya’da turizm patlaması yaşanırken hemen yanı başındaki Yeşilhisar’da bulunan tarihi doku bugüne kadar göz ardı edilmiştir. Bununla birlikte yine Yeşilhisar kayısısı devlet teşviki olmadığından hak ettiği yerde değildir.

İncesu’nun üzümünden, Özvatan’ın balına kadar Kayseri devlet yatırımlarına muhtaçtır. Bünyan halısından, Sarıoğlan’ın Şahruh Köprüsü’ne kadar devlet yatırımları beklenmektedir. Felahiye’den Akkışla’ya, Melikgazi’den Talas’a, Kocasinan’dan Hacılar’a kadar devlet yatırımlarının yokluğu tüm ilçelerimizde hissedilmektedir.

Başka şehirlerde metro çalışmaları devam ederken maalesef 2011 yılından bugüne Kayserimiz’de YHT projesi hala beklemektedir. Havalimanı apron genişletme projesi 4 buçuk yıl önce projelendirilmesine rağmen hala beklemektedir. Bırakın bunları 3-5 kilometrelik şehir hastanesi hafif raylı sistem hattı uzun zamandır ihale beklemektedir.

Değerli milletvekilleri;

Kayseri de İşçiye, memura, çiftçiye, emekliye, esnafa, işsize, yoksula, dar ve sabit gelirlilere bir umut mutlaka olmalıdır.

Müteşebbise, sanayiciye umut olmalıdır.

Yatırıma, üretime bir umut olmalıdır.

Eğitime, sağlığa, huzura ve kardeşliğe umut olmalıdır.

Biz Kayserililer umutlarımızı cesaretimize bağlar ve devletimizin en ufak teşviklerinde ve yatırımlarında iş adamları olarak gereğini yaparız.

Bakın, mobilyada %8’e çekilen KDV oranının morali ile mobilyanın başkenti olan Kayserimizde satışlarda %40 artış olmuştur. Bu uygulamanın kalıcı bir hale getirilip, mobilyada hammadde KDV oranlarında da düzenleme yapılması gerekmektedir.

Milliyetçi Hareket Partisi olarak samimi beklentimiz; Kayserili hemşerilerimizin mutlu, huzurlu ve gelecekten daha umutlu olduğu, devleti, ülkesi ve milletiyle bir ve bütün olarak daha güçlü bir Türkiye’nin birlikte inşasıdır.

Ülkemiz yararına, Kayseri yararına olmayan hiçbir işin içerisinde olmadık, olmayacağız. Biz daima millet yararına çabaların içinde olacağız. Hükümetin bu yöndeki çabalarına da katkıda bulunmaya hazırız.

Bu duygu ve düşüncelerle 2019 yılı Bütçesinin ülkemize, milletimize ve devletimize hayırlı sonuçlar getirmesini diliyor, genel kurulu saygı ile selamlıyorum. Haber Merkezi

Web stemizde, kullanıcı deneyimini geliştirmek ve internet sitesinin verimli çalışmasını sağlamak amacıyla çerezler kullanılmaktadır. Anladım