15 Temmuz’un kilit isminin ağabeyine 12.5 yıl hapis

Manşet

Haber: Şeref Kahraman- Fetullahçı Terör Örgütü'nün (FETÖ) 15 Temmuz hain darbe girişiminde Akıncı Üssü’nde Adil Öksüz ile birlikte darbeyi yöneten Kemal Batmaz’ın ağabeyi Erciyes Üniversitesi Tarih Bölümü eski öğretim görevlisi Prof. Dr. Şakir Batmaz hakkında 83 gün sonra karar çıktı ve Batmaz ‘silahlı terör örgütü yöneticiliği’ suçundan 12 yıl 6 ay hapis cezası verildi.

Kayseri'de 2016 yılı Ağustos ayında ERÜ'de görev yapan akademik ve idari personele yönelik FETÖ soruşturması kapsamında gözaltına alınan 96 şüpheliden Şakir Batmaz dahil 26 ERÜ personeli tutuklanmıştı. 'Terör örgütü üyesi olduğu' iddiasıyla tutuklanan Batmaz, daha sonra 25/05/2017’de beraat ve tahliye edilmişti. Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı'nca yürütülen soruşturma kapsamında, 2017 yılı Kasım ayında Ankara Emniyet Müdürlüğü Terörle Mücadele Şubesi ekiplerince gözaltına alınan Batmaz, emniyetteki işlemlerinin ardından adliyeye getirildi. Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı Anayasal Düzene Karşı İşlenen Suçları Soruşturma Bürosu savcılarından Velihattin Eldemir'e ifade veren Batmaz, tutuklama talebiyle nöbetçi sulh ceza hakimliğine sevk edilerek, çıkarıldığı mahkemece tutuklandı. Şakir Batmaz, Fetullahçı Terör Örgütü'nün (FETÖ) 15 Temmuz hain darbe girişiminde Akıncı Üssü’nde Adil Öksüz ile birlikte darbeyi yöneten Kemal Batmaz’ın ağabeyi.

ALTINCI CELSEDE KARAR

Kayseri 2. Ağır Ceza Mahkemesi’nde görülen davanın altıncı celsesinde tutuklu sanık Şakir Batmaz ile avukatı hazır bulundu.

Duruşma savcısı verdiği mütalaasını tekrar ederek özellikle dosya kapsamında tanıkların beyanları, araştırma görevlilerinin beyanları, HTS kayıtlarında darbeye teşebbüs eden, örgüt ile irtibatlı kişilerle çok fazla görüşmeler doğrultusunda sanık Şakir Batmaz’ın ‘örgüt yöneticiliği’ suçundan 15 ila 22 yıl arasında hapis cezası ile cezalandırılmasını talep etti.

YAKLAŞIK 4 SAAT SAVUNMA YAPTI

Tanık beyanlarına ve esasa ilişkin savunma yapan Batmaz, hazırladığı 70 sayfalık yazılı savunmasını duruşmada okudu. Yaklaşık 4 saat savunma yapan Batmaz, “İddialar soyut, gerçek dışı hiçbir hukuki bir niteliği yok. Başkalarının yaptığı hatadan dolayı cezalandırılmak ve mağdur olmak istemiyorum. Hiçbir zaman ülkemden ve vatanımdan vazgeçmedim. Hiçbir zaman ülkem aleyhine taraf olmadım. Bilim adamı olarak yeniden görevime dönmek istiyorum” diye konuştu.

Mahkeme heyeti yapılan yargılama sonucu tutuklu sanık Batmaz’a delil durumuna göre ‘silahlı terör örgütü yöneticiliği’ suçundan 12 yıl 6 ay hapis cezası verdi.

İlk duruşması 24 Ekim 2018’de yapılan ve 83 gün sonra altıncı celsesinde karar verilen davada mahkeme heyeti, sanığın tutukluluk halinin devamına karar verdi.

0
0
0
s2smodern
powered by social2s
reklam
Reklam

Web stemizde, kullanıcı deneyimini geliştirmek ve internet sitesinin verimli çalışmasını sağlamak amacıyla çerezler kullanılmaktadır. Anladım

Resmi İlanlar