Seçim Öncesi Akkışla’da Bir Garip Olay

Manşet

(Özel) Haber: Şeref Kahraman / Kayseri’nin Akkışla ilçesinde Girinci Mahallesi’nde iki muhtar adayı mahallede ikamet etmeyen 74 seçmeni mahallede ikamet ediyor gibi göstererek seçmen listesine kayıt ettirdi. Şikayet üzerine İlçe ve İl Seçim Kurulu arasındaki yazışmalar sonrası 49 kişinin seçmenliği donduruldu. Ancak seçmenliği 49 seçmen arasında ikamet eden seçmenlerin de olduğu ortaya çıkınca mahalle karıştı.

 

Saadet Partisi İlçe Başkanlığı’nın Sarıoğlan İlçe Seçim Kurulu’na şikayeti kısmen kabul olurken, 49 seçmen silindi. ilçe seçim kurulu 49 kişinin oy kullanabileceğine karar verdi. Saadet Partisi karara İl Seçim Kurulu’na itiraz etti ve 49 kişinin seçmenlik durumu donduruldu.

SAADET PARTİSİ ŞİKAYET ETTİ

Saadet Partisi Akkışla İlçe Başkanı Kemal Günlü, 17 Ocak 2019’da Sarıoğlan ilçe seçim kuruluna verdiği dilekçesinde Girinci Mahallesi’nde ikamet etmeyen seçmenlerin başka yerlerde ikamet ettikleri halde ahır, ören gibi yerlerde ikamet etmiş gibi seçmen listesine kayıt olduklarını tespit etti. Günlü, 49 seçmenin mahallede telefon, su, elektrik belgelerinin bulunmadığını, bu kişilerin sandık seçmen listesindeki kayıtlarının silinmesini talep etti. İlçe Seçim Kurulu’da bu talebi onayladı ve o seçmenler donduruldu.

İLÇE SEÇİM KURULU ‘OY KULLANILABİLİR’ DEDİ

İlçe Seçim Kurulu Başkanlığı’nca Girinci Mahallesi’nde kolluk güçlerince tahkikat yapıldığı, AK Parti İlçe Başkanı Hayrullah Dündar tarafından Saadet Partisi’nin dilekçesine itiraz yapıldığı, dondurulan seçmenlerin oy hakkının elinden alınamayacağı gerekçeleriyle seçmen durumlarının bir karşı oy ile, oy kullanabilir hale getirilmesine karar verdi.

İL SEÇİM KURULU SAADET’İ HAKLI BULDU

26 Ocak’ta Saadet Partisi Akkışla İlçe Başkanı Kemal Günlü tarafından Kayseri İl Seçim Kurulu Başkanlığı’na gönderilen itiraz dilekçesinin kabul eden İl Seçim Kurulu, Akkışla İlçe Seçim Kurulu’nun kararının kaldırılmasına, 49 seçmenin seçmenlik durumunun itirazen donduruldu seçeneği ile güncelleştirme yapılmasına, seçmenin reesen ilk adresine döndürülmeyeceğine, askı süresi içinde adres değişikliği yapanlarda herhangi bir işlem tesis edilmeyeceğine oy birliği ile karar verdi.

HALEN İKAMET ETMEYEN SEÇMENLER VAR İDDİASI        

Mahalle muhtar adayı ise Saadet Partisi’nin 74 kişi olmasına rağmen 49 seçmene şikayet ettiğini, mevcut muhtarın ise ikamet ediyor gibi kayıt ettirdiği seçmenlerin halen listede olduğunu, ikamet eden seçmenin ise şikayet üzerine seçmen listesinden çıkarıldığını söyledi.

MUHTAR İKAMET EDEN SEÇMENLERİ DE ŞİKAYET ETMİŞ

Üzeyfe Karataş isimli 68 yaşındaki Girinci Mahallesi’nde ikamet eden seçmen, yanlış anne, baba ismi yüzünden seçmenliğinin dondurulduğunu söyleyerek, “Muhtar bizi de ikamet etmiyoruz diye yazmış. Ben 68 yıldır Girinci Mahallesi’nde ikamet ediyorum, hayvancılık yapıyorum. Kendim ile beraber 49 kişi de şikayet edilmiş ama ben burada ikamet ediyorum. Hiç adres değiştirmedim. Bu yanlışlığın düzeltilmesini bekliyoruz. Eşim Fatma ile beraber seçmenliğimiz dondurulmuş. Hep burada bulundum, mal varlığım burada, yetkililer sesimizi duysun” diye konuştu.

0
0
0
s2smodern
powered by social2s
reklam
Reklam

Web stemizde, kullanıcı deneyimini geliştirmek ve internet sitesinin verimli çalışmasını sağlamak amacıyla çerezler kullanılmaktadır. Anladım

Resmi İlanlar