12
Çrş, Ağu
22 Yeni Haber

Manşet
Tipografi
  • Daha Küçük Küçük Orta Büyük Daha Büyük
  • Varsayılan Helvetica Segoe Georgia Times

Haber: Tolgay Yılmaz / Kalaba’da, Karayollarına ait alan içerisine yaptırılan market kasaba halkında şoka neden oldu. Eski Belediye Başkanı Mustafa Köroğlu’nun izniyle kuzenine tahsis edilen alana yaptırılan markete tepki gösteren vatandaşlar olayı yargıya taşıdı ve yargının ‘Hukuksuz’ kararına rağmen bina yıkılmadı.

Nevşehir’in Kalaba Kasabasında, ‘Bu kadar da olmaz’ dedirten bir gelişme yaşandı. 2014 yılında Ak Parti’den Belediye başkanı olarak seçilen Mustafa Köroğlu, mülkiyeti Karayollarına ait olan alan market yapması için kuzeni Mustafa Çamoğlu’nun oğlu Rıza Çamoğlu’na peşkeş çekti.

Vatandaşların itirazlarına rağmen alan üzerine inşaat çalışması tamamlayan ve bir marketler zincirine ait marketin tabelasını diken Mustafa Çamoğlu, ruhsatı oğlunun üzerine yaptırdı.

kalaba2

MAHKEME, OLAYI HUKUKSUZ BULDU

Kasaba halkı olaya ilişkin tepkilerini yargıya taşıdı. Kayseri 1’nci İdare Mahkemesine açılan davada mahkeme heyeti, 2017 yılında açılan davayı,  2018 yılı Haziran ayında karara bağladı. Kararda, “Yapı kullanma izin belgesinin açıkça hukuka aykırı olarak düzenlendiği sonuç ve kanaatine ulaşılmaktadır. Teminat alınmaksızın yürütmenin durdurulmasına, kararın tebliğinden itibaren 7 gün içerisinde Ankara Bölge İdare Mahkemesine itiraz yol açık olmak üzere karar verildi” denildi. 

MAHKEME KARARINA RAĞMEN BİNA YIKILMADI!

Kasaba halkı, mahkeme kararına rağmen binanın yıkılmamasından duyduğu rahatsızlığı, 31 Mart seçimlerinde Ak Parti’den belediye başkanlığına seçilen Erdal Yorgancı’ya iletti. Yeni başkan Yorgancı ise, bina sahibinin imar affından yararlanmak üzere bakanlığa başvuruda bulunduğuna dikkat çekti. Bu sözlerle İkinci bir şokla karşı karşıya kalan kasaba halkı, alan ya da her hangi bir kamu kurumuna ait olan taşınmazlar üzerine yapılan inşaatların kaçak ve hukuksuz konumda olduğunu savunarak, bu tür yerlerde imar affı doğmayacağını hatırlattı. 

KARAYOLLARI BÖLGE MÜDÜRLÜĞÜ DE İTİRAZINI SÜRDÜRÜYOR

Olayla ilgili Karayolları 6’ncı Bölge Müdürlüğü tarafından yapılan incelemeler neticesinde, alan içerisindeki binanın trafik kanununa ve yasalara aykırı olduğu gerekçesiyle itiraz etti. Bölge Müdürlüğü, Kalaba Belediyesi'ne binanın izinsiz yapılması nedeniyle acilen yapımının durdurulması ve yerinden kaldırılmasını tebliğ etti.

*Resmi İlanlar*

Ticaret Odasi Bayram

Web stemizde, kullanıcı deneyimini geliştirmek ve internet sitesinin verimli çalışmasını sağlamak amacıyla çerezler kullanılmaktadır. Anladım

Resmi İlanlar