06
Pzt, Tem
12 Yeni Haber

Manşet
Tipografi
  • Daha Küçük Küçük Orta Büyük Daha Büyük
  • Varsayılan Helvetica Segoe Georgia Times

Haber: Azim Deniz / 5. Asliye Hukuk Mahkemesi,  anayasaya aykırı şekilde gazetemiz hakkında yanlış bir karar verdi. İtiraz edilmesi gereken kararı, istinaf mahkemesine yönlendirerek, bir yıl zamanımızın kaybolmasına neden oldu.

 

Kayseri 5 Asliye Hukuk Mahkemesi 5 Haziran 2018’de Ankara Bölge Adliye Mahkemesi’ne istinaf yolu açık olmak üzere SKANDAL bir karar verdi. İtiraz için, istinaf başvurusundan tam bir yıl sonra,  Ankara Bölge İstinaf Mahkemesi, “ihtiyatı tedbir talebinin kabul kararına, istinaf yolu kapalıdır itiraz yerel mahkemeye yapılmalıydı” diyerek itirazımızı reddetti. Böylece yerel mahkemenin skandal hatalı kararı da ortaya çıkmış oldu.

Kayseri Şeker Fabrikası Başkanı Hüseyin Akay,  kendisi ve Şeker Fabrikası hakkında haber yapılmaması için 5 Haziran 2018 tarihinde mahkemeye başvurmuş, Kayseri 5. Asliye Hukuk Mahkemesi ise, talebi skandal bir karar vererek, kabul etmişti.  Toplumun haber alma hakkını gasp eden bu karar ile seksen bin çiftçinin ortak olduğu Kayseri Şeker Fabrikası’nda gelişen iyi ya da kötü gelişmeler gazetemiz tarafından bir yıldır kamuoyuna duyurulamamakta.

İŞTE O SKANDAL KARAR:

1- Davacı tarafın ihtiyatı tedbir talebinin KABULÜ ile Kayseri Şeker Fabrikası A.Ş ve Hüseyin Akay hakkında davalılara ait. www.denizpostasi.com  haber sitesi ve Deniz Postası gazetesinde HER TÜRLÜ HABER RÖPORTAJ VEYA BENZERİ ŞEKİLDE YAYINLARIN, ihtiyatı tedbir yoluyla önlenmesine

WhatsApp Image 2019 04 14 at 17.46.34 1

2- Tebliğ tarihinden itibaren iki hafta içerisinde ANKARA BÖLGE ADLİYE MAHKEMESİ’NE istinaf yolu açık olmak üzere karar verildi.

Mahkemenin konuyu zamanı sınırlandırmadan verdiği bu karar basın tarihine son yüz yılın sansürü olarak geçti. Yayınlanmamış bir haberi, ya da röportajı durdurmak Türkiye Cumhuriyeti Anayasası’na ve İnsan Hakları Avrupa Sözleşmeleri’ne aykırıdır.  T.C.  Anayasasının 31. Maddesinde kişiler ve siyasî partiler, kamu tüzel kişilerinin elindeki basın dışı kitle haberleşme ve yayım araçlarından yararlanma hakkına sahiptir. Bu yararlanmanın şartları ve usulleri kanunla düzenlenir. (Değişik: 3/10/2001-4709/11 md.) Kanun, millî güvenlik, kamu düzeni, genel ahlâk ve sağlığın korunması sebepleri dışında, halkın bu araçlarla haber almasını, düşünce ve kanaatlere ulaşmasını ve kamuoyunun serbestçe oluşmasını engelleyici kayıtlar koyamaz” der.

İSTİNAF’TAN 1 YIL SONRA CEVAP

Yerel mahkemenin istinaf yolu açık olarak verdiği bu karar sonrası istinafa başvurmamız üzerine tam bir yıl sonra istinaftan cevap geldi: “Bu karar için istinaf yolu kapalıdır.”

Pekala yerel mahkeme ve istinaf mahkemelerinin bu kararlarına uyup,  yapılan yolsuzlukları yazmayıp seksen bin çiftçiyi ve kamuoyunu bilgilendirmeyip olayları yazmayalım mı, yoksa mahkeme kararları nı yok sayıp toplumu aydınlatmaya devam mı edelim karar veremedik.

WhatsApp Image 2019 04 14 at 17.46.34

*Resmi İlanlar*

Web stemizde, kullanıcı deneyimini geliştirmek ve internet sitesinin verimli çalışmasını sağlamak amacıyla çerezler kullanılmaktadır. Anladım

Resmi İlanlar