04
Cts, Tem
39 Yeni Haber

Manşet
Tipografi
  • Daha Küçük Küçük Orta Büyük Daha Büyük
  • Varsayılan Helvetica Segoe Georgia Times

Haber: Tolga Yılmaz / Talas İlçesinde 2013 yılında Çevre ve Şehircilik Bakanlığı ve Belediye’nin iknasıyla evlerini teslim eden vatandaşlar, 2015 yılında teslim edilmesi gereken evlerine yıl 2019 olmasına rağmen yerleşemedi. 274 vatandaşı mağdur eden Kentsel Dönüşümü üstlenen HBC isimli firmanın Sahipleri  ise ortada yok!

DSCF2465

Talas ilçesinde hayata geçirilen Kentsel Dönüşüm projesi için Çevre ve Şehircilik Bakanlığı ile Talas Belediyesi’nin girişimleri sayesinde 96 arsa sahibi vatandaş evlerini 2013 yılında boşalttı. 2015 yılında teslim edileceği belirtilen projenin yıkım işlemleri Talas Belediyesi ev sahipliğinde törenle gerçekleştirildi.

DSCF2493 1

Projeyi üstlenen Hacı ve Bilal Canpolat kardeşler tarafından kurulan HBC inşaat yetkilileri başta olmak üzere dönemin Ak Parti Kayseri Milletvekili Pelin Gündeş Bakır, Yaşar Karayel, Vali Yardımcısı Erdoğan Aygenç,  Büyükşehir Belediye Başkanı Mehmet Özhaseki, dönemin Ak Parti İl Başkanı Ömer Dengiz, İl Genel Meclisi Başkanı Sadettin Aydın, Talas Belediye Başkanı Rıfat Yıldırım, arsa sahipleri, vatandaşlar ve davetlilerin katıldığı törende binalar yıkıldı.

DSCF2522

2015 yılında teslim edilmesi gereken projenin 2019 yılı Mayıs ayında yerinde yeller estiği görüldü. Projeye dahil olan 274 vatandaş evlerine kavuşamadıkları için büyük mağduriyet yaşarken, HBC İnşaat firmasının yetkililerinin ortada olmaması, mağduriyet yaşayan vatandaşların kara kara düşündürmekte. Vatandaşlar hesap soracakları bir muhatap bulamamanın da büyük üzüntüsünü yaşıyor. 2013 yılında arsalarını teslim vatandaşlardan bazıları hayatını kaybederken, mağduriyeti ise mirasçı olarak çocukları yaşamak zorunda kalıyor.

DSCF2530

İddiaya göre ortada olmayan HBC İnşaat firmasının kurucuları Hacı ve Bilal Canpolat kardeşlerin arsa sahiplerinden ve üyelerden aldıkları parayı da tefecilere kaptırdı.

274 mağdur vatandaş, sorunlarının giderilmesi, mağduriyetlerinin bitirilmesi için yetkililerden çare ürütmelerini bekliyor.

Web stemizde, kullanıcı deneyimini geliştirmek ve internet sitesinin verimli çalışmasını sağlamak amacıyla çerezler kullanılmaktadır. Anladım

Resmi İlanlar