06
Pzt, Tem
13 Yeni Haber

Manşet
Tipografi
  • Daha Küçük Küçük Orta Büyük Daha Büyük
  • Varsayılan Helvetica Segoe Georgia Times

Haber-Foto: Azim Deniz, Ece Eraslan / UNESCO Dünya Mirası Aday Listesi'ne girmesi için büyük mücadele verilen tarihi, kültürel ve doğal birçok mirası bünyesinde barındıran Koramaz Vadisi’ni besleyen merada altın çıkarma projesine köylüler isyan etti. Kayyum tarafından yönetilen Koza Altın İşletmeleri’nin açacağı maden ocağı yüzünden Büyük Bürüngüz sakinleri huzursuz günler yaşıyor.

Halkın tarihi vadide altın isyanı

Koza Altın İşletmeleri A.Ş tarafından bölgenin içme suyu ve pompalarının bulunduğu yerde altın çıkarma çalışmalarına bölge halkı isyan etti.

BÖLGE HALKININ SAĞLIĞINI TEHLİKEYE SOKUYOR

Kayseri Melikgazi ilçesi Büyük Bürüngüz Mahallesinde bulunan tarihi Koramaz Vadisi çeşmeleri, köprüleri, sivil mimarileri ile çok büyük değere sahip olması ve UNESCO Dünya miras adaylık listesine girmesi için çalışmalara başlandığı Vadi’nin bulunduğu köy merasında Koza Altın İşletmeleri’nin altın çıkarma projesiyle büyük tehlike altına girdi.

O MERA KORAMAZA VADİSİ’Nİ BESLİYOR

Bölge Halkı "Koramaz Vadisini besleyen Anda mevkiisindeki su kuyu ve pompalarının bulunduğu alanda Altın Koza Şirketi altın arama ruhsatı almış. Anda’daki su bölgenin can damarıdır. Bu bölge Anda bölgesi olup Turan Bürüngüz içme suları ve pompalarının bulunduğu bölgedir, şirketin altın çıkarmak istediği bölge su kaynaklarının biridir. Büyük Bürüngüz’de yöre için hayati değere sahip anda suyu bulunuyor. Yörede, içme suyu ihtiyacı da Anda’dan sağlanıyor. Bu konuda ciddi endişe duyuyoruz. İçme ve sulama sularında oluşabilecek bir karışmadan korkuyoruz" diyerek yetkililere seslendiler.

Halkın tarihi vadide altın isyanı1

 

MUHTARIN MÜCADELESİYLE MERA ALANI YAPILMIŞ

Büyük Bürüngüz Mahalle muhtarı Ali Çuhadar Deniz Postası TV mikrofonlarına endişelerini şöyle anlattı: "Koramaz Vadisi’ni halkımızla birlikte düzenledik, vadinin yolundaki döşemelerini kendimiz yaptık. Böyle güzellikleri olan kültürel mirasımızı yıktırmayız. Bu güzelliğin kaybolmasına izin vermeyiz, valimizin konu ile ilgilenmesini istiyoruz.”

Koramaz Vadisi bölge halkı Koza Altın İşletmeleri’nin altın çıkarma projesine eylem yaparak karşı çıkıtı. Altın çıkarma çalışmalarının başlamaması için uğraşan bölge halkı maden ocağının açılmamasını istediler. Mahallenin merası olan ve su kuyularının yer aldığı bölgede açılmasını planlanan maden ocağının açılmaması için eylem yapan mahalle sakinleri, yetkililerden yardım istedi. 

Web stemizde, kullanıcı deneyimini geliştirmek ve internet sitesinin verimli çalışmasını sağlamak amacıyla çerezler kullanılmaktadır. Anladım

Resmi İlanlar