Çiftçilere ‘su’ şoku!

Manşet

(Özel) Haber: Hülya Deniz / Tarım işinden ekmeğini çıkaran,  yıl boyu alın teri ve el emeği vererek mücadele eden çiftçilere bir darbe de Sarımsaklı Ova Sulama Birliği’nden geldi. Sulama Birliği’nde görevli bir muhasebecinin yaklaşık 15 çiftçinin yıllık su borç senetlerini tahsil ederek, ortadan kaybolduğu ortaya çıktı. 2 yıl sonra Sulama Birliği’nden borçlu olduklarını öğrenen çiftçiler soluğu jandarmada aldı.

2siteyefaceye

İddiaya göre Sarımsaklı Ova Sulama Birliği’nde muhasebeci olarak çalışan Orhan Oba isimli şahıs, çiftçilerin birliğe verdiği yıllık su borç senetlerini tahsil etti, ödenen senetlerden bir suret alan çiftçiler borçlarının ödendiğini zannetti ancak gerçek 2 yıl sonra ortaya çıktı. Sulama Birliği’nden borçlu olduğunu duyan çiftçilerden Mehmet Alın jandarmaya giderek birliğin muhasebecilerinden şikayetçi oldu.

Devlet Su İşleri (DSİ)’nin Sarımsaklı Ova Sulama Birliği’nin başına yeni müdür atadığı, yeni müdürün de olaylarla ilgili birliğin denetlenmek üzere müfettiş istediği öğrenildi.

3siteyefaceye

Kocasinan ilçesi Akçatepe Mahallesi’nde çiftçilik ile uğraşan Mehmet Alın isimli mağdur, jandarmaya verdiği ifadesinde, başından geçen olayı şöyle anlattı: “Sarımsaklı Ova Sulama Birliği’ne üyeyim. Her sene ekin zamanı birlikten su almaktayım. Yıllık olarak hesaplanan su miktarları karşılığı Sarımsaklı Sulama Birliği’nde günlü senet vermekteyiz. Senedin günü gelince ücretini ödeyerek senedin bir suretini elden teslim alarak borçlarımızı sıfırlamaktayız. Sarımsaklı Ova Sulama Birliği’ne 2017 yılı su borcu için  2 bin 53 TL’lik senet verdim. Senedin vade tarihi 15.10.2017 günü sulama birliğine giderek o dönemde sulama birliğinde muhasebeci olarak çalışan Orhan Oba isimli şahsa 2 bin 53 TL borcumu ödemek suretiyle senedimi elden teslim aldım. Yaklaşık aradan 2 yıl geçmesine rağmen son bir haftadır Sarımsaklı Ova Sulama Birliği yeni başkanı beni cep telefonumdan sürekli arayarak 2017 yılına ait ödenmemiş borcumun olduğunu, bunu ödemem gerektiğini söyleyerek ofisine çağırdı. Ofisine 14.06.2019 tarihinde kızım ile gittik. Yapmış olduğumuz görüşmede 2017 yılına ait 2 bin 53 TL su borcum olduğunu söyledi. Ben kendisine muhasebeci Orhan Oba’ya senet karşılığında ödediğimi, eski başkanın da şahit olduğunu söyledim. Orhan Oba’nın işten ayrıldığını öğrendim. Diğer muhasebeci Koray Yılmaz’ın ise halen sulama birliğinde tahsildar olarak görev yapıyor. Daha sonra öğrendim ki benimle aynı pozisyonda 15 kişilik bir çiftçi grubunun mağdur olduğunu öğrendim. Benim elimde senedim duruyor, ödemiş olduğum su borcunu tekrar ödemek istemiyorum. Orhan Oba ve Koray Yılmaz isimli şahıslardan şikayetçi ve davacıyım.”

0
0
0
s2smodern
powered by social2s
reklam
Reklam

Web stemizde, kullanıcı deneyimini geliştirmek ve internet sitesinin verimli çalışmasını sağlamak amacıyla çerezler kullanılmaktadır. Anladım

Resmi İlanlar