Karara rağmen tahliye!

Manşet

(Özel) Haber: Şeref Kahraman / Melikgazi Belediyesi ‘yap, işlet, devret’ modeli ile 20 yıllığına kiraya verdiği AK Parti Melikgazi eski ilçe başkan yardımcısı Sami Dağ ile mahkemelik oldu. Dağ, iş yoğunluğu nedeniyle işyerini üçüncü kişiye kiraya verdi. Belediye Encümen Kararı ile Dağ’ın sözleşmesini fesh etti, yargı yoluna giden Sami Dağ hukuk mücadelesini kazandı. Ancak belediye mahkeme kararına rağmen Dağ’ı o işyerinden tahliye edecek.

 

Melikgazi Belediyesi ve kaymakamlık mahkeme kararına rağmen vatandaşa tahliye baskısı

20 YILLIĞINA BELEDİYEDEN KİRALADI

AK Parti Melikgazi eski ilçe başkan yardımcısı Sami Dağ, Melikgazi ilçesi Osmanlı Mahallesi Düztepe Sokakta bulunan fırın vasfındaki iş yerini Melikgazi Belediyesi’nden ‘yap, işlet, devret’ modeli ile 20 yıllığına kiraladı. Çeşitli iş sektörlerinde uğraştığı için fazla iş yeri ile ilgilenemeyen Sami Dağ, Dursun Seven isimli vatandaşa 29 Temmuz 2010 tarihinde yıllık kira bedeli 22 bin TL’ye kiraya verdi. Aralarında kira sözleşmesi yapmalarına rağmen Seven, 2013 yılına kadar ödediği kira bedellerini çeşitli bahanelerle ödemedi.

BELEDİYE SÖZLEŞMEYİ FESH ETTİ

Melikgazi Belediyesi de Sami Dağ’ın kira bedelini ödemediği ve üçüncü şahıslara belediyeden izinsiz kiraya verdiği için Encümen kararı ile 8 Mart 2016’da Dağ’ın kira sözleşmesi feshetti ve işyerini de Dağ’dan habersiz Seven’e devretti.

HUKUK MÜCADELESİNİ KAZANDI

Sami Dağ, konuyu yargıya taşıdı ve içindeki kiracı Dursun Seven’in hukuksuz oturduğunu tescil ederek, 2. İcra Hukuk Mahkemesi’ne ‘taşınmazdan tahliye’ ve ‘tazminat’ davası açtı. Mahkeme, davacı Dağ’ı haklı bularak, belediyenin akde aykırılık teşkil etse de asıl kiracı hakkında belediye tarafından akde aykırılık nedeniyle bir dava açılmadığından, kira sözleşmesinin kabul edildiği, davalı Seven’in işyerinden tahliyesine karar verdi. Melikgazi Belediye Başkanlığı vekili tarafından işyerinin Encümen Kararı ile belediyeye ait olduğu, Dağ’ın hiçbir bağlantısı kalmadığı gerekçesiyle mahkemenin kararına itiraz edildi. Ancak mahkeme belediyenin itirazını reddetti.

MAHKEME KARARINA RAĞMEN TAHLİYE BASKISI

Dağ, mahkeme kararı sonrası Seven’den boşalan işyerinin faaliyetine devam etti ancak Melikgazi Belediyesi tarafından mahkeme kararına rağmen Melikgazi Kaymakamlığı’na Dağ’a teslim edilen işyerinin tahliye edilerek tesliminin yapılması için yazı yazıldı. Mahkeme kararını dinlemeyen kaymakamlık da Melikgazi İlçe Emniyet Müdürlüğü’ne ‘tahliye’ yazısı yazarak Dağ’a tebliğ yapıldıktan sonraki on beş gün içerisinde, mahallinde herhangi bir vuku bulmaması için gerekli tedbirlerin alınarak tahliye işleminin gerçekleştirilmesini istedi.

“BELEDİYENİN KARARI HUKUKSUZDUR”

Dağ hukuki mücadelesini sonuna kadar devam ettireceğini söyleyerek, “Kaymakamlığın tahliye kararı hukuksuzdur. Mahkeme kararına rağmen nasıl böyle bir karar verilir anlamıyorum, hukuk mücadelemi sonuna kadar sürdüreceğim” diye konuştu.

0
0
0
s2smodern
powered by social2s

*Resmi İlanlar*

reklam
Reklam

Web stemizde, kullanıcı deneyimini geliştirmek ve internet sitesinin verimli çalışmasını sağlamak amacıyla çerezler kullanılmaktadır. Anladım

Resmi İlanlar