13
Pzt, Tem
26 Yeni Haber

Manşet
Tipografi
  • Daha Küçük Küçük Orta Büyük Daha Büyük
  • Varsayılan Helvetica Segoe Georgia Times

(Özel) Haber: Şeref Kahraman / Gizli toplantılar… Örgüt üyelerine her ay düzenli yardımlar… Yunan adalarına kaçış planları… Nasıl firar edecekleri konusunda tatbikatlar… Fetullahçı Terör Örgütü’nün hain, kanlı 15 Temmuz darbe kalkışmasının üzerinden 3 yıl geçmesine rağmen yeni oluşuma kalkışan örgüt üyelerinin isimlerine Kayseri Deniz Postası ulaştı. FETÖ şüphelileri arasında Kayseri Şeker Fabrikası’nın eski Genel Müdür Yardımcısı da yer alıyor.

Kayseri Cumhuriyet Başsavcılığı’nca başlatılan Kayseri İl Emniyet Müdürlüğü Kaçakçılık ve Organize Suçlarla Mücadele Şube Müdürlüğü ve İstihbarat Şube Müdürlüğü ile Nevşehir İl Emniyet Müdürlüğü tarafından ve KOM Daire Başkanlığı’nın teknik destekleriyle Fethullahçı Silahlı Terör Örgütüne yönelik 3 ay ortaklaşa süren teknik ve fiziki çalışma yapıldı.

Fethullahçı Silahlı Terör Örgütünün Kayseri ve çevre illerde, özellikle İç Anadolu Bölgesi’nde yeni yapılanma girişimi ve faaliyetleri içerisinde oldukları, örgütün deşifre olmamış ve hakkında yasal işlem yapılmayan örgüt mensuplarınca örgütü ayakta tutma faaliyetleri içerisinde oldukları, yeni örgüt elemanlarının emniyet güçlerince deşifre edilmemiş haklarında herhangi bir işlem yapılmayan şahıslara ulaşarak, yeni bir oluşum veya yapılanma çalışması yürüttükleri belirlendi.

Bu kapsamda, şüpheliler Kemal Göksu, Hülya Göksu, İzzet Uyanık, Mehmet Ali Çetin, Selami Yel ve Remzi Aksoy'un, Kayseri'de FETÖ/PDY ile irtibatı olan şahıs, şirket ve esnafla irtibat kurarak bu kişilerden çeşitli yardım, bağış, zekat adı altında para topladıkları, örgüt soruşturmaları kapsamında hala cezaevinde bulunan örgüt üyelerinin ailelerini, eş ve çocuklarını ziyaret ederek onların morallerini yüksek tutmaya çalıştıkları saptandı.

Bu şüphelilerin adli soruşturmaları devam eden zanlıların dava süreçlerini takip ettikleri, tahliye olanlara iş imkanı sağladıkları, firar edenlere sahte kimlikler temin ettikleri, cezaevinde bulunan örgüt üyelerinin ailelerine yüksek miktarda her ay düzenli maddi yardım toplayıp, teslim ettikleri ve yaklaşan Kurban Bayramı'nda örgüt üyelerine ücretsiz kurban dağıtımı yapacakları da tespit edildi.

Kayseri Cumhuriyet Başsavcılığı'nca yürütülen soruşturma kapsamında, özellikle İç Anadolu Bölgesi'nde FETÖ/PDY üyelerinin yeni yapılanma girişimi ve faaliyetleri içinde oldukları, haklarında herhangi bir işlem yapılmayan kişilere ulaşarak Kayseri ve çevre illerde yeni bir yapılanma çalışması yürüttükleri, bu kapsamda örgüte yeni eleman temin etmeye çalıştıkları belirlendi. Bu kapsamda, Kemal Göksu, Hülya Göksu, İzzet Uyanık, Mehmet Ali Çetin, Selami Yel ve Remzi Aksoy'un, Kayseri'de FETÖ/PDY ile irtibatı olan şahıs, şirket ve esnafla irtibat kurarak bu kişilerden çeşitli yardım, bağış, zekat adı altında para topladıkları, örgüt soruşturmaları kapsamında hala cezaevinde bulunan örgüt üyelerinin ailelerini, eş ve çocuklarını ziyaret ederek onların morallerini yüksek tutmaya çalıştıkları saptandı.

HER AY DÜZENLİ ÖRGÜT ÜYELERİNE PARA YARDIMI

Ayrıca adli soruşturmaları devam eden kişilerin dava süreçlerini takip ettikleri, tahliye olanlara iş imkanı sağladıkları, firar edenlere sahte kimlikler temin ettikleri, cezaevinde bulunan örgüt üyelerinin ailelerine yüksek miktarda her ay düzenli maddi yardım toplayıp, teslim ettikleri öğrenildi. Yaklaşan Kurban Bayramı'nda örgüt üyelerine ücretsiz kurban dağıtımı yapacakları da tespit edildi. Örgüt üyelerinin, Kayseri'den diğer illere gittiklerinde çalışmakta oldukları iş yerlerini paravan olarak kullanarak ticari amaçlı seyahat etme görüntüsü verdikleri, terör örgütünün üst kademelerinden almış oldukları talimatlar doğrultusunda İstanbul'daki örgüt üyelerince temini yapılmış yüksek miktarda nakdi döviz cinsindeki paraları da bu yöntemle Kayseri'ye getirerek Sivas, Kırşehir, Nevşehir, Yozgat ve Ankara'daki örgüt üyelerine ve yakınlarına dağıttıkları ortaya çıktı.

kayseriyeniolusum4354

'MONEY GRAM' BANKACILIK SİSTEMİ ÜZERİNDEN…

Yine yurt dışında bulunan ve aktif bir şekilde örgüt adına faaliyetleri olan örgüt üyeleri tarafından 'Money Gram' isimli bankacılık sistemi üzerinden gönderilen paraları tahsil ederek, bu paraların da örgüt üyelerine dağıtılmasını sağladıkları, hem örgüte yeni eleman kazandırma, hem de örgüt içindeyken haklarında işlem yapılan kişilerin örgütten kopmamalarını sağlama adına faaliyetlerine devam ettikleri öğrenildi.

GİZLİ TOPLANTILARA DEVAM

Örgüt üyelerinin gizli sohbet toplantılarına da devam ettikleri, kendi aralarında yine polis takiplerinden kaçmak ve yakalanmamak amaçlı sürekli WhatsApp ve ByLock benzeri programlar üzerinden irtibat kurdukları, saklandıkları kamuya açık alanlarda polise yakalanmamak amaçlı mobese ve güvenlik kameralarının olmadığı bölgeleri seçerek buluşma sağladıkları teknik ve fiziki takiplerde tespit edildi.

6 BİN EURO KARŞILIĞI BOTLARLA YUNAN ADALARINA KAÇIŞ PLANI

Yine haklarında FETÖ soruşturmalarından işlem kaydı olup, firar durumda bulunan, cezası kesinleşen ya da örgüt açısından kritik isimleri ülke dışına yasa dışı yollardan çıkarmak üzere Ege ve Marmara bölgelerinde keşif faaliyeti yaptıkları, Yunan adalarına kıyısı bulunan yakın ıssız yerlerden yaklaşık 6 bin Euro karşılığı botlarla FETÖ firarilerini Yunan adalarına kaçırmaya çalıştıkları, kaçış noktalarını keşif sırasında jandarma güçlerine yakalanma riskine karşı doğa yürüyüşçüleri veya yanlarında getirdikleri mangal malzemeleriyle jandarmanın şüphelenmemesi amaçlı piknikçi, tatilci süsü vermeye çalıştıkları tespit edildi.

NASIL FİRAR EDECEKLERİ KONUSUNDA TATBİKATLAR YAPMIŞLAR

Yine Edirne ilinden Meriç Nehri üzerinden kaçırmaya çalıştıkları firar örgüt üyelerini, Kayseri’den de geçerek Kızılırmak’ın uzandığı ıssız yerlerde örgüt üyelerine Meriç nehrinden sıkıntısız ve seri bir şekilde kolluk güçlerine yakalanmadan nasıl geçerek firar edecekleri konusunda gizli olarak antrenmanlar, tatbikatlar yaptıkları ve ayrıca ülkemizden sınır ülkeler üzerinden Avrupa’ya geçmek için değişik kaçış güzergahları belirlemeye çalıştıkları, 3 aydır büyük gizlilik içerisinde devam eden polis çalışmaları neticesinde tespit edildi. 

ÜST DÜZEY YÖNETİCİLER VE ÖRGÜT ÜYELERİ YAKALANDI

Bu yapılan çalışmalar sonucunda Kemal Göksu, Hülya Göksu, İzzet Uyanık, Mehmet Ali Çetin, Selami Yel ve Remzi Aksoy'un yanı sıra örgüte yüksek miktarda maddi destek sağladıkları anlaşılan Hacı Halil Ünal, Şefik Çakmak, Mehmet Kaya, Ali Bitgen, Zafer Şanlı, Ahmet Adıgüzel, Menşure Eş, Selim Uyanık, Mehmet Yavuz Talaslıoğlu, İrfan Canan ve Mehmet Özoğul ile bu isimlerle irtibatları olan ve haklarında yakalama kararı bulunan firariler Bekir Uzun, Abdullah Coşkun, Ali Ergani Bayram, Dilaver Aksoy, Süleyman Poyraz isimli şahıslar toplam 22 şüpheli polisin Kayseri merkezli Aksaray, Nevşehir, Kırşehir, Afyon ve Erzurum'da düzenlediği operasyonlarda 1’i dışında 21’i yakalandı. Daha önce haklarında yakalama emri bulunan ve mahrem imam konumundaki üst düzey yöneticilerine karşı yapılan operasyonda firari şüpheliler F.Ü., R.S., H.H.E., S.E. ve Z.C. isimli şahıslardan oluşan örgüt üyeleri yakalanmıştı.

ZARFLAR İÇERİSİNDE EURO, DOLAR VE TL…

Şüphelilerin evinde yapılan aramalarda örgüte himmet parası olarak toplanan zarflar içerisinde 18 bin 500 lira, 2 bin dolar, 805 Euro, örgütsel yazışmalar için tutulan yardım kayıtları ve dijital materyaller ele geçirildi.

Şüphelilerin işlemleri Kayseri Kaçakçılık ve Organize Suçlarla Mücadele Şube Müdürlüğü’nde devam ettiği öğrenildi.

yeniolusummmsite

İŞTE O İSİMLER

Son operasyon ile yakalanan ve Adliye’ye sevk edilen 21 şüphelinin isimlerini Kayseri Deniz Postası Gazetesi ele geçirdi. Şüphelilerden Şefik Çakmak, Menşure Eş, Selim Uyanık, Mehmet Yavuz Talaslıoğlu, İrfan Canan ve Mehmet Özoğul adli kontrol şartı ile serbest bırakılırken, Mehmet Ali Çetin, Selami Yel, Remzi Aksoy, İzzet Uyanık, Hacı Halil Ünal, Mehmet Kaya, Ali Bitgen, Zafer Şanlı, Ahmet Adıgüzel, Abdullah Coşkun, Dilaver Aksoy, Ali Ergani Bayram, Süleyman Poyraz, Kemal Göksu ve Hülya Göksu sevk edildikleri mahkemece tutuklanarak cezaevine gönderildi. Firari şüpheli Bekir Uzun’u yakalama çalışmalarının da devam ettiği öğrenildi.

ŞEKER’İN MÜDÜRÜ DE YENİ OLUŞUMDA

Öte yandan şüpheliler arasında adli kontrol şartıyla serbest bırakılan Kayseri Şeker Fabrikası’nın eski Genel Müdür Yardımcısı, Erzurum Şeker Fabrikası’nda halen İşletme Müdürü olan Mehmet Özoğul da yer alıyor. Özoğul, 2016 yılında Kayseri Şeker Fabrikası'na Yozgat Polisi'nin düzenlediği operasyon ile gözaltına alınmış, yine adli kontrol şartı ile serbest bırakılmıştı.

ÇOĞU ŞÜPHELİ YARGILANIP CEZA ALMIŞLAR

Ayrıca yakalanan çoğu şüphelinin FETÖ/PDY soruşturması kapsamında daha önce yakalandığı ve yargılandığı öğrenildi. Şüpheliler arasında örgütün gizli iletişim ağı by lock programı kullanan, örgüt sendikasına üye olan, örgüt üyeliğinden yargılandıkları mahkemece ceza alan polis ve öğretmenlerin olduğu da ortaya çıktı.

*Resmi İlanlar*

Web stemizde, kullanıcı deneyimini geliştirmek ve internet sitesinin verimli çalışmasını sağlamak amacıyla çerezler kullanılmaktadır. Anladım

Resmi İlanlar