Bu keşmekeşliğe kim dur diyecek?

Manşet

Haber: Azim Deniz / 415 milyon euroya mal olan ve Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan tarafından 5 Mayıs 2018 tarihinde hizmete açılan Kayseri Şehir Hastanesi’nde skandallar bitmiyor. Bin 506 yataklı beş yıldızlı Kayseri Şehir Hastanesi İl Sağlık Müdürlüğü Ali Ramazan Benli’nin de adeta elinde oyuncuğa dönüyor. Hastanede penisiline alerjisi olan hastanın verilen ilaç nedeniyle öldüğü, çamaşırhanesinde dolandırıcılık olduğu, doğrudan alımlarda ciddi usulsüzlükler olduğu iddiaları ayyuka çıkarken, kampüsünde taksi durağı ve cami yapılmaması halen büyük tepki çekiyor.

 

Kent Türk Genel Yayın Yönetmeni Gazeteci İlter Sağırsoy’un hazırlayıp sunduğu ‘Analiz’ programında Kayseri Şehir Hastanesi’ndeki skandallar ile ilgili çok önemli bilgilere yer verildi. Deniz Postası Medya Grubu Genel Yayın Yönetmeni Azim Deniz’in de telefon bağlantısı ile katıldığı programda bakın neler konuşuldu ve ne skandal olaylar gün yüzüne çıkarıldı?
PENİSİLİNE ALERJİSİ OLAN HASTAYA VERİLEN İLAÇ ÖLDÜRDÜ İDDİASI
Şehir Hastanesi Fizik Tedavi servisine yatan bir hasta hemşireleri uyararak “Benim penisiline alerjim var” dedi. Daha sonra idrar yollarında enfeksiyona rastlanan bu hastaya yapılan konsültasyon sonucunda tedavi için penisilin grubundan bir ilaç verildi. İddiaya göre, hasta krize girdi hemen acil servise götürülerek müdahale yapıldı ancak hasta kurtarılamayarak verilen ilaç nedeniyle geçirdiği kalp krizi sonucu hayatını kaybetti.
ÇAMAŞIR DOLANDIRICILIĞI MI?
Türkiye’nin en modern çamaşırhanesinde evrakta sahtecilik yapılarak haksız kazanç elde edilmeye çalışıldığı iddiası da ortalığı karıştıracak cinsten. İşte şok iddia: Kağıt üstüne yıkanan çamaşır miktarı 100 kilo olarak yer alırken bu rakamın başına 1 eklenerek 1.100 kg. yıkanmış gibi gösterilerek normalinin on katı gibi yıkanmış gösterilip fazla para alınmak istendi. Ancak YDA yöneticilerinin son anda fark ettiği bu vurgun girişimi daha başında önlendi ve teşebbüs edenler hakkında da yasal işlem yapıldı.

sehirhastanesi
DOKTORLAR ‘MARKASIZ’ AMELİYATA GİRMİYORMUŞ!
Şehir Hastanesi’ni il Sağlık Müdürlüğü ile mevcut sözleşmeye göre müştereken işleten YDA Şirketi sözleşme gereği tüm ameliyathaneler için istenen kalite ve miktarda ameliyat aleti aldı. Ancak cerrahlar kendilerinin “alışık olduğu marka” olmadığı için bu aletlerle ameliyatlara girmediler ve bunu yazılı olarak bildirdiler. Bunun üzerine Eğitim ve Araştırma Hastanesi (eski Devlet Hastanesi ) ameliyathanelerinde kullanılan aletlerin bir kısmı Şehir Hastanesi’ne getirilerek ameliyatların yapılması sağlanarak skandalın daha da büyümesi önlendi. Ancak hastane yönetimi cerrahlar istedikleri marka konusunda direnmelerine karşı yasal hiçbir işlem yapamadı ve cerrahların dediği aletleri getirmiş oldu. YDA şirketinin almış olduğu yüzbinlerce lira değerindeki aynı kalitede ancak başka marka olan ameliyathane aletleri depolarda çürümeye terk edildi.
TAKSİ DURAĞI HALEN YAPILAMADI…
Hergün ortalama 30 bin kişinin ziyaret ettiği Kayseri Şehir Hastanesi’ne hala takti durağı yapılamıyor. YDA şirketi üzerine düşeni yaptığı halde Kayseri Büyükşehir Belediyesi ile il Sağlık Müdürlüğü anlaşılmaz bir şekilde ayak sürüyerek bugüne kadar taksi durağı açılabilmesi için herhangi bir yasal işlem için adım atmadı. Bir süredir Havaalanı Taksi Durağı ihalesindeki becereksizlikler yüzünden başı dertten kurtulmayan Kayseri Büyükşehir Belediyesi UKOME Dairesi’nde yeni bir skandal patlamak üzere . Zira Şehir Hastanesi’ne yapılmak istenen durak için öncesinde işi adrese teslim halletmek isteyen bazı gizli ellerin taksi başına 250 bin TL komisyon ve duraktan da belli oranda kar payı istediği öne sürüldü. Kendisine ulaşmak istediğimiz Kayseri Büyükşehir Belediye Başkanı Büyükkılıç ve belediyenin basın servisindeki yetkililerinden bu konuda henüz bir yanıt gelmedi.

sehirhastanesi2

KAMPÜSÜNDE CAMİ OLMAYAN TEK BÜYÜK HASTANE…
Açılış konuşmasında en kısa sürede cami yapılmasını isteyen Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın bu talimatına rağmen projede yeri hazır olmasına rağmen Şehir Hastanesi’ne hala bir cami yapılmadı. YDA şirketinin de caminin yapılmasına hatırı sayılır bir katkı vermeye hazır olduğu öğrenilirken Kayseri il Sağlık Müdürü Ali Ramazan Benli’nin cami yapılması için gerekli işlemleri hala bitirememiş olmasının sebebi anlaşılamıyor. İddiaya göre gecikmenin sebebi, camiyi yapacak hayır sahiplerine, cami inşaatı için belli bir şirketle çalışma mecburiyeti getirilmesi. Zira bu şirketten de bir cemaate yüklü miktarda bağış yapması isteniyormuş. Daha önce birkaç hayır sahibi Şehir Hastanesi’ne cami yapmak istemişti ancak sonradan vazgeçtiler. Şimdi nedense hiçbir hayırsever Şehir Hastanesi’ne cami yaptırmak istemiyor.
DOĞRUDAN ALIMLAR İLE CİDDİ İDDİALAR?
Şehir Hastanesi’nin doğrudan alımlarının yapıldığı Mali Hizmetler Müdürlüğü’ne ilişkin iddialar da havada uçuşuyor. 90 bin liraya kadar ihalesiz olarak doğrudan yapılan alımların incelenmesi halinde ciddi usulsüzlüklerin ortaya çıkacağı iddia ediliyor. Ayrıca son olarak Mali Hizmetler Müdürlüğü tarafından DMO’ya verilen ürün siparişinin incelenmesi halinde hastane işletme sözleşmesine aykırı hareket edildiğinin ortaya çıkacağı belirtiliyor.

sehirhastanesi3

DİPLOMASI VE YETKİSİ OLMAYAN PAZARLAMACI AMELİYATA GİRİYOR
Şehir Hastanesi’nin lazerle göz ameliyatı yapılan servisinde bir pazarlamacının hasta ameliyatlarına girmeye devam ettiği belirtiliyor. Kayseri Valisi Şehmus Günaydın’ın hastane başhekimini sözlü olarak uyardığı bilinmesine rağmen, lazer göz servisinde hiçbir bilgisi, diploması ve yetkisi olmayan pazarlamacı “halen” göz ameliyatlarına girmeye devam ediyor. Yetkisiz ve diplomasız pazarlamacılık yapan birinin göz ameliyatlarına girmesine müsaade eden ve seyirci kalan bölüm şefi Dr. Necati Duru hakkında da Kayseri Valiliğince herhangi bir soruşturma açılıp açılmadığı bilinmiyor.
ŞEHİR HASTANESİ BİLDİĞİNİ OKUYOR
AMATEM’de tedavi gören hastaların uyuşturucu kullanımına devam edip etmediklerine ilişkin yapılan tahlillerde Kayseri Şehir Hastanesi’nde hasta başına 180 TL ücret alınırken Devlet Hastanesi’nde bu işi gören tahliller 45 TL ye yapılduğu ortaya çıkmıştı. Bunun üzerine Şehir Hastanesi laboratuvarlarında bu fiyat 90 TL’ye indirilmişti. Ancak bu süre zarfından daha önce 180 TL alınan hastalara fazla alınan paralar iade edilmezken fahiş fiyat alınması hakkında da herhangi bir cezai işlem yapılmadı. Şimdi Şehir Hastanesi 90 TL ye indirdiği aynı tahlillerin ücretini şimdi 120 TL’ye çıkardı. Bu artışın da sebebi anlaşılamazken kimse sorgulamadığı için bir süre önce 90 TL’ye kadar indirilen bu tahliller tekrar yüzde 50 zamlanarak 120 TL’den yapılmaya başlandı. Yani olan yine vatandaşa oldu.
DUVARI ÖRÜLÜ AMELİYATHANE
Şehir Hastanesi içinde yer alan bir ameliyathane için kullanılmadığı halde kullanılıyormuş gibi devlet tarafından kirası ödenmeye devam ediliyor. Hastane işletim sözleşmesine göre hastane inşaatını yapan YDA şirketine il Sağlık Müdürlüğü tarafından, kullanılan belli yerler için kira ödeniyor. Hastane girişinde sağ tarafta yer alan bir ameliyathanenin giriş çıkış kapı yerleri de bilinmez bir sebeple örüldü ve normal duvara dönüştürüldü. Duvarın arkasında kapalı şekilde boş bir ameliyathane yeri bulunuyor. Neden girişleri örülüp kapatıldığı bilinmezken şimdi bu ameliyathanenin yerini kimse hatırlamıyor ancak devlet buranın kirasını sanki kullanılıyormuş gibi ödüyor.

0
0
0
s2smodern
powered by social2s

*Resmi İlanlar*

reklam
Reklam

Web stemizde, kullanıcı deneyimini geliştirmek ve internet sitesinin verimli çalışmasını sağlamak amacıyla çerezler kullanılmaktadır. Anladım

Resmi İlanlar