12
Çrş, Ağu
22 Yeni Haber

Manşet
Tipografi
  • Daha Küçük Küçük Orta Büyük Daha Büyük
  • Varsayılan Helvetica Segoe Georgia Times

(Özel) Haber-Foto: Şeref Kahraman / Fehmi Aydın… Develi Ahmet İslamoğlu Anadolu İmam Hatip Lisesi’ni birinci olarak tamamladı… Hep Ankara’da üniversite hayali vardı, okul birincisi kontenjanından üniversite tercihlerini yaptı… Ve bir şok ile karşılaştı… Bırakın Ankara’yı, 24 tercihten hiçbiri gelmedi, açıkta kaldı… Hayalleri yıkılan okul birincisi öğrenci Fehmi, ÖSYM’ye ‘okul birincisi’ olduğunu bildirmeyen okul yönetimini davaya hazırlanıyor…

Develi Ahmet İslamoğlu Anadolu İmam Hatip Lisesi öğrencisi Fehmi Aydın 2019 YKS Tercih Dönemi’nde okul birincisi olarak tercihte bulundu. Aydın, okul birinciliği kontenjanı taban puanlarına göre birinci sıradaki hayali olan Ankara Yıldırım Beyazıt Üniversitesi ve altıncı sıradaki boş kontenjan olan Yozgat Bozok Üniversitesi İlahiyat Fakültesi’nei tercih etti. Boş kontenjan olmasına rağmen yerleşemeyen Aydın, Ölçme, Seçme ve Yerleştirme Merkezi Başkanlığı’na dilekçe yazdı. ÖSYM Daire Başkanı V. Gürsel Yumurtacı imzalı cevapta öğrenci Aydın’ın başvurusu  üzerine yapılan incelemede, 2019 YKS döneminde ortaöğretim kurumu tarafından ‘okul birincisi’ olarak bildirilemediğinin tespit edildiği, merkez tarafından yapılacak herhangi bir işlem olmadığı ifade edildi.

Mağdur olan öğrenci Fehmi Aydın, yaşadıklarını gazetemize şöyle anlattı: “Develi Ahmet İslamoğlu Anadolu İmam Hatip Lisesi mezunuyum. Okulumu okul birincisi olarak tamamladım. Tercihimi de okul birinciliği kontenjanlarına dayanarak yaptım. Hedefim ve hayalim Ankara Yıldırım Beyazıt Üniversitesi İslami Bilimler Fakültesiydi. Okul birinciliği kontenjanı kesin olarak geliyordu. Tercihler açıklandığında okul yönetimi tarafından okul birinciliğim ÖSYM’ye bildirilmediği için açıkta kaldım. Ankara Yıldırım Beyazıt Üniversitesi kontenjan olarak 276 puanla tercihleri kapatmış, ben de 308 puan aldım, oranın kesin olarak geleceğini bekliyordum. Diğer tercihleri de yaptım ama buna rağmen bir yer gelmedi, şuanda açıktayım.”

okulbirincisifehmiaydin

ÖSYM’den gelen cevap ile bir kez daha hayalleri yıkılan Aydın, “ÖSYM’ye itiraz dilekçesi gönderdik, altıncı tercihim olan Yozgat Bozok Üniversitesi İlahiyat Fakültesi’nde okul birincisi kontenjanı boş olduğu için dilekçeyi ona göre yazdık. Bizim okula sordum okul ‘biz okul birinciliğini sistemde onayladık’ dedi, ÖSYM’ye gönderdiğim itiraz dilekçesine cevap da geldi. Gelen cevapta hatanın okul yönetiminde olduğu, ÖSYM’de bir sıkıntı olmadığı, kurum tarafından okul birincisi olarak bildirilmediğinin tespit edildiği ifade edildi. Ben sürecin hızlı işlemesi için konuyu CİMER’e de yazdım, din öğretimi genel müdürü Nazif Yılmaz’a da mesaj olarak ulaştım, o da kendisinin de bu konu ile ilgileneceğini söyledi.  Ben 12 yıl okuduğum ve hayalini kurduğum üniversiteyi kazandığım halde açıkta kaldığım için okul yönetimine de dava yoluna başvuracağım, hakkımı yargıda da arayacağım” diye konuştu.

ÖSYM’ye ‘okul birincisi’ olduğunu bildirmeyen okul yönetimini davaya hazırlanan Fehmi Aydın, “Şimdi ek tercih yapacağım ama hayalim Ankara’ydı, şimdi Ankara’ya gitmek varken istemediğim, daha düşük bir üniversitede okumak zorunda kalacağım” diye sözlerini noktaladı.

*Resmi İlanlar*

Ticaret Odasi Bayram

Web stemizde, kullanıcı deneyimini geliştirmek ve internet sitesinin verimli çalışmasını sağlamak amacıyla çerezler kullanılmaktadır. Anladım

Resmi İlanlar