970x250

M Yalcin Ramazan Bayramijpg

Manşet

(ÖZEL) Haber: Şeref Kahraman - Kayseri Şeker Fabrikası eski genel müdür yardımcısı Mehmet Özoğul, yargılandığı FETÖ/PDY soruşturması kapsamında ilk kez hakim karşısına çıktı. Özoğul, örgütün sohbet toplantılarına katılmadığını, birkaç kez çay, çiğ köfte toplantılarına katıldığını söyledi.

 

5 Ağustos 2016’da Yozgat'taki FETÖ/PDY soruşturması kapsamında Kayseri Şeker Fabrikası Genel Müdürlüğü'nden iş akitleri fesih edilen Levent Benli, Genel Müdür Yardımcısı ve İşletme Müdürü Mehmet Özoğul ve Boğazlıyan Şeker Fabrikası Müdürü Bilal Karaköse'nin de aralarında bulunduğu 6 şüpheli gözaltına alındı. 5 Ağustos ve 28 Eylül 2016 tarihlerinde Yozgat ve Kayseri'de Fetullahçı Terör Örgütü/Paralel Devlet Yapılanması'na (FETÖ/PDY) yönelik soruşturma kapsamında 22 kişi gözaltına alınmıştı. Bir kısım sanıklar tutuklanırken, bir kısım sanıklar tutuksuz yargılanmak üzere serbest bırakılmıştı. Tutuksuz yargılanan sanık Mehmet Özoğul hakkında Kayseri 4. Ağır Ceza Mahkemesi’nde dava açıldı.

15 BİN TL MAAŞ İLE İŞLETME MÜDÜRLÜĞÜNE DEVAM EDİYOR

Sosyal medyada terörist ele başının sayfasını takip ettiği, 2014’te Bank Asya hesabında artış olduğu, tanık beyanlarında sohbetleri organize edip katıldığı, FETÖ kitapları sattığı ve himmet topladığı iddiaları ile ‘silahlı terör örgütüne üye olma’ suçundan tutuksuz yargılanan ve halen Erzurum’da özelleştirilmiş Şeker Fabrikası’nda 15 bin TL maaşla işletme müdürü olduğunu söyleyen Mehmet Özoğul, ilk kezhakim karşısına çıktı.

“SOHBETE DEĞİL, ÇİĞ KÖFTE TOPLANTISINA KATILDIM”

Kayseri 4. Ağır Ceza Mahkemesi’nde görülen davada tutuksuz sanık Özoğul mahkemede yaptığı savunmasında “1997 yılında Kayseri Şeker Fabrikası’nda mühendis olarak başladım. 5 sene sonunda müdür oldum ve önümüz açılınca genel müdür müavini oldum. Örgütün sohbetlerine katılmadım ama çay, çiğ köfte toplantılarına birkaç kez katıldım. Ne kitap sattım, ne de sohbete katıldım. Bank Asya’da 2000 yılında açılmış hesaptı” diye konuştu.

Mahkeme başkanının Aralık, Ocak 2013’te hesap hareketi olmadığını, sonrasında hesap artışı olmasının nedenini sorması üzerine Özoğul, “İş bankasından 15 bin TL, faizsiz olması nedeniyle aktardım, olaylar yaşanınca da parayı geri çektim” diye cevap verdi.

Sanığın savunmasının ardından tanık dinlenilmesine geçildi. Tanık S.Y. “Sanığın o gruba sempatisi olduğunu biliyorum, üçüncü şahıslardan da duyardım” derken, tanık M.T. ise “İ.Y. bana sanığın örgüt içerisinde olduğunu bizzat söyledi” dedi.

“DÜN DE CEMAATÇİYDİM, BUGÜN DE, YARIN DA CEMAATÇİYİM”

Tanık kadın E.N.B. ise fabrikada o dönem kalite kontrol  şefi olduğunu belirterek, sanık hakkında bu yapı ile ilgili duyumlar geldiğini söylerken, tanık B.S. de “Sanığın iş akdine son verilirken, odaya geldi. Odada genel müdüre ‘Bu ülkücülerin bize kumpasıdır diyerek’ beni de gösterdi. Daha sonra genel müdüre ‘Dün de cemaatçiydim, bugün de, yarın da cemaatçiyim, hem de AK Parti üyesiydim, hadi at atabiliyorsan’ diyerek odadan çıktı, ben tek bu olaya şahit oldum” ifadelerini kullandı.

7 tanığın dinlenilmesinin ardından sanık Özoğul tanık beyanlarında aleyhinde söylenenleri kabul etmediğini belirterek tanık B.S.’nin söylediği gibi genel müdür ile bir konuşma geçmediğini belirtti.

Mahkeme heyeti verdiği ara kararda gelmeyen tanıkların diğer celse dinlenilmesine, eksikliklerin giderilmesine ve duruşmanın Kasım ayına ertelenmesine karar verdi.

M Uzunoglu Ramazan

Web stemizde, kullanıcı deneyimini geliştirmek ve internet sitesinin verimli çalışmasını sağlamak amacıyla çerezler kullanılmaktadır. Anladım

Resmi İlanlar