Fuhuş İddiaları Ortalığı Karıştırdı

Manşet

Haber: Şeref Kahraman / Kayseri’nin Talas ilçesi Osmanlı Sokağı’nın fuhuş yuvası olduğu iddiaları şehri karıştırdı. KTO meclis üyesi Abdullah Kemal Zorlu’nun meclis toplantısında  Osmanlı Sokağı’nın fuhuş yuvasına döndüğünü söylediği iddia edilmişti.

Kayseri Ticaret Odası’nın Eylül ayı meclis toplantısında meclis üyesi Abdullah Kemal Zorlu’nun meclise konuk olarak katılan Büyükşehir Belediye Başkanı Memduh Büyükkılıç’a Osmanlı Sokağı’nın fuhuş yuvasına döndüğünü söylediği iddia edildi. Kayseri Ticaret Odası Meclis Üyesi Abdullah Kemal Zorlu, meclis toplantısında söylenildiği iddia edilen Talas Osmanlı Sokağı ile ilgili basında yer alan haberlere cevap verdi. Zorlu, “Benim kesinlikle Talas Osmanlı Sokağı’nda fuhuş yapılıyor, uyuşturucu satılıyor gibi bir iddiam olmadı. Oradaki esnaf kardeşlerimiz ile ilgili de çalgıcı ifadesini kullanmadım” dedi.

Zorlu’nun bu iddiasına ilk cevap MHP Kayseri Milletvekili Baki Ersoy’dan geldi. Milletvekili Ersoy şunları söyledi: “Kayseri’nin önemli tarihi ve turistik merkezlerinden birisi olan Talas Osmanlı Sokağı ile ilgili olarak talihsiz bir açıklama yapan KTO Meclis üyesinin bu açıklamasını şiddetle kınıyorum. Burada işini hakkıyla yapan esnaflarımızı zan altında bırakan bu açıklamanın ilgilileri tarafından düzeltilmesini bekliyorum. Talas Osmanlı Sokağı şehrin önemli yaşam alanlarından birisidir. Kayserili Hemşehrilerimizin güvenle giriş çıkış yaptığı, ailecek zaman geçirdiği tarihi bir mekandır. Bununla birlikte işini hakkıyla yapan, alının teri ile para kazanan tarihe ve turizme hizmet eden birbirinden değerli esnaflarımızın yer aldığı önemli bir yaşam alanıdır. Biliyorum ki; Talas Osmanlı Sokağı’nda alının teri ile ekmeğini kazanan onlarca esnaf var. Bununla birlikte sanatını icra eden müzik yapan onlarca saygın müzisyen var. Burada fuhuş yapıldığını ve uyuşturucu satıldığını iddia etmek herkesi töhmet altında bırakır. Bu iddiaları gündeme getiren meclis üyesi biran evvel elindeki bilgileri emniyet mensuplarımız ile paylaşmalıdır. Bununla birlikte buradaki müzisyenlere “çalgıcı” demek ise son derece yakışıksız, ağıza alınmayacak bir ithamdır. Bir esnaf temsilcisine yakışmayacak bu tavrından dolayı KTO Meclis üyesi Abdullah Kemal Zorlu’yu kınıyor, yetkilileri ve ilgilileri gereğini yapmaya davet ediyorum.”

CHP eski İl Başkanı Mustafa Ayan, bu iddiaları “Çamur at izi kalsın sadece hazımsızlık ve genç insanları kıskanmak” diye yorumlarken, eski belediye başkan adayı Sema Karaoğlu ise “Bu söylem oradaki tüm esnafları itham etmektir. Bu söylem oraya giden herkesi itham eder, bu söylem emniyet müdürlüğünü itham eder, bu söylem belediyeyi itham eder. Hadi şimdi itham altında kalanlar cevap versinler bakalım, bu kadar sorumsuzca bu kadar rahat fütursuzca konuşulmamalı. Varsa bir bildiğiniz ortaya koyarsınız bu çirkin ve ucuz bir dil” diye konuştu.

CHP Kayseri Milletvekili Çetin Arık, KTO Meclis Üyesi Abdullah Kemal Zorlu’nun “Osmanlı Sokağı fuhuş yuvası oldu” şeklindeki sözlerine tepki gösterdi. Osmanlı Sokağı’nın Kayseri’nin sosyal hayatına renk katan güzel bir bölge olduğunu belirten Arık, “İnsanların yaşam tarzına müdahale edip, mesnetsiz iddialarla insanları zan altında bırakmak, oradaki sanatçıları ‘çalgıcı’ diyerek küçük görmek ticaret kenti Kayserimize de Kayserili bir tüccarımıza da yakışmadı” diye konuştu.

Osmanlı Sokağı esnaflarından Erol Şahan ise o iddialara sert tepki göstererek şunları söyledi: “Elit Gardan işletme sahibi ve Osmanlı sokağı esnafı olarak Osmanlı Sokağı’ndakı kafelerde fuhuş ve uyuşturucu alkol kötü alışkanlıkların bu işletmelerde döndüğünü bildiren ticaret odası meclis üyeliği yapan Abdullah Kemal Zorlu denen şahıs bu iddiasını ispatlamak zorundadır. Aksi takdirde art niyet aramaktayız. Bu konu ile ilgilide tüm sokakta ekmek parası kazanma derdinde olan tüm esnaflarımızla kısa süre içinde basın açıklaması yapacağız. Osmanlı Sokağı esnafları olarak bu şahsı kınıyoruz ve bir an önce gereğinin yapılmasını bekliyoruz”

Talas Belediye Başkanı Mustafa Yalçın, Osmanlı Sokağı’nın gerek Talas’ın gerekse de Kayseri’nin en aktif sosyal yaşam alanlarından birisi olduğuna söyledi. Başkan Yalçın, buranın adının kötüye çıkartılmasına izin vermeyeceklerini söyledi. Mustafa Yalçın da Osmanlı Sokağı’nın açıldığı günden beri hem zabıta hem de polis tarafından sürekli denetim altında tutulduğuna dikkat çekti.

0
0
0
s2smodern
powered by social2s
reklam
Reklam

Web stemizde, kullanıcı deneyimini geliştirmek ve internet sitesinin verimli çalışmasını sağlamak amacıyla çerezler kullanılmaktadır. Anladım

Resmi İlanlar