15 askerin şehit olduğu terör saldırısının bir numaralı firari teröristi öldürüldü

Manşet

Haber: Şeref Kahraman- Kayseri’de 15 askerin şehit, 54 askerin gazi olduğu 17 Aralık 2016’da düzenlenen canlı bomba saldırısı ile ilgili görülen davadan tefrik edilen 3 sanıktan olan ve saldırının bir numaralı teröristi İshak Özçaktu Diyarbakır’da öldürüldü. Dava dosyasında 1’i firari, 1’i Almanya’da yakalanan, ancak iade edilmeyen 2 sanık kaldı.

17 Aralık 2016’da terörist Kasım Yıldırımçakar bomba yüklü, sahte olarak düzenlenmiş 71 EU 595 plaka araç ile Adana’dan Kayseri’ye gitti. 17 Aralık’ta 08.48 sıralarında Zincidere Komando Tugayı nizamiyesinden çarşı iznine çıkan askerlerin bulunduğu halk otobüsünü takip eden terörist Yıldırımçakar, Talas Bulvarı Erciyes Üniversitesi Sabancı Kültür Merkezi önünde bulunan otobüs durağına yanaştığı sırada otobüsün sol orta yan kısmına yaklaşarak bomba yüklü aracı patlattı. 38 AB 180 plakalı özel halk otobüsü içerisinde bulunan 15 asker şehit olurken, 54 asker yaralandı. 3’ü firari 21 sanık hakkında ’devletin bütünlüğünü bozmak ve tehlikeye atmak’, ’silahlı terör örgütü üyesi olmak’, ’15 kez kasten adam öldürme’, ’54 kez kasten adam öldürmeye teşebbüs’ gibi suçlardan dava açıldı. 

İki numaralı sanığa ceza yağmıştı 

Kayseri 4. Ağır Ceza Mahkemesi’nde 19 Nisan’da görülen davada mahkeme heyeti, terör saldırısının iki numaralı sanığı Kenan Çiçek’e bombalı saldırının asil faili gerekçesiyle 1 kez ‘devletin birliğini bozma ve azaltma’ suçundan ağırlaştırılmış müebbet, ‘tasarlayarak bomba ile kasten adam öldürme’ suçundan 15 kez ağırlaştırılmış müebbet, ‘kasten adam öldürmeye teşebbüs’ suçundan 54 kez 20 yıl, ‘tehlikeli maddeleri izinsiz bulundurma’ suçundan 18 yıl, ‘örgüt üyeliği’ suçundan 12 yıl ve ‘evrakta sahtecilik’ suçundan ise 9 yıl hapis cezası vermişti. 

3 sanık hakkında dosyalar ayrılmıştı

Ayrıca mahkeme heyeti yargılama sonucu firari durumda olan, yakalama kararları infaz edilmeyen  saldırının bir numaralı sanıkları İshak Özçaktu, Ferhat Temizel ve Almanya’da yakalanan, adli makamlarca yapılan yazışmanın ve iade durumu henüz sonuçlanmayan  Sait Karabulut hakkında dosyanın ayrılmasına karar vermişti.

3 sanık hakkında ‘devletin birliğini bozma ve azaltma’, 15 kez ‘tasarlayarak bomba ile kasten adam öldürme’ suçundan, 54 kez ‘kasten adam öldürmeye teşebbüs’ suçundan, ‘tehlikeli maddeleri izinsiz bulundurma’ ve  ‘örgüt üyeliği’ suçlarından yeniden iddianame hazırlandı.

Kayseri 4. Ağır Ceza Mahkemesi’nde firari İshak Özçaktu, Ferhat Temizel ve Almanya’nın iade etmediği Sait Karabulut hakkında açılan davanın ilk celsesi 19 Temmuz 2019’da görülmüştü. 

Mahkeme heyeti iki sanığın halen firari olması, bir sanığın da Almanya’dan iade edilmemesi nedeniyle duruşmayı 2020 Ocak ayına ertelemişti. 

Diyarbakır’da etkisiz hale getirilen Erhan Porispi kod adlı İshak Özçaktu isimli terörist, 17 Aralık 2016 tarihinde Kayseri'de askeri servis aracına (15 asker şehit, 20 asker yaralı) yönelik gerçekleştirilen bombalı saldırı eylemlerinin bizzat talimatını verdiği / planladığı / organize ettiği tespit edildi.

“Bu akşam rahat uyuyacağım”

İç işleri Bakanı Süleyman Soylu da Twitter hesabından yaptığı açıklamada, “Bu akşam rahat uyuyacağım. Uzun zamandır peşindeydik. İnönü stadı, Merasim sokak,  Kayseri, İstanbul hepsinin intikamı alındı. Bu kırmızı başka kırmızı... Şükürler olsun Bu olmadan gitseydim, gözüm açık giderdim” dedi. 

Almanya teröristi teslim etmiyor

Ocak ayında görülecek davada öldürülen İshak Özçaktu’nun dosyasının diğer 2 sanığın yargılandığı dosyadan tefrik edilip düşme kararı verilmesi bekleniyor. Öte yandan Almanya halen yakalanan terörist Sait Karabulut’u Türkiye’ye teslim etmezken, Fıro kod adlı firari sanık Ferhat Tekiner’in annesi V.T. yargılama sürecinde “Ben Ferhat’ın annesiyim, oğlum Kuzey Irak Süleymaniye kentine gidip orada yaşamaya başladı” demişti.

0
0
0
s2smodern
powered by social2s

*Resmi İlanlar*

reklam
Reklam

Web stemizde, kullanıcı deneyimini geliştirmek ve internet sitesinin verimli çalışmasını sağlamak amacıyla çerezler kullanılmaktadır. Anladım

Resmi İlanlar