2019'a damga vuran davalar!

Manşet

Özel Haber(Derleme): Şeref KAHRAMAN - 2019 yılında Kayseri Adalet Sarayı’nda terör davalarından cinayetlere, cinsel istismar, uyuşturucudan, dolandırıcılığa kadar yüzlerce dava görüldü. 15 askerimizin katilinden, terör davalarına, kadın cinayetlerinden cinsel istismar davalarına kadar Türkiye'yi sarsan birçok davada karar çıktı.

 

2019 yıllı iyisiyle kötüsüyle geride kaldı. Her yılın sonunda yapılan değerlendirmelere bir yenisini de biz ekledik. Adliye muhabirimizin takip ettiği ve 2019 yılındaAdalet Sarayı’nda, okuyanları şaşkınlığa uğratacak en garip, en dramatik, en acı dava haberlerini bir araya getirdik.

2019’da yine FETÖ davaları hız kesmezken, kadın cinayetleri de 2019 yılına damga vurdu. CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu'na suikast davasında karar açıklandı ve bir numaralı isim Oğuzhan K. o suçtan beraat etti, örgüt üyeliğinden 14 yıl ceza aldı.

Kayseri’de 7 kişiyi öldüren ve 16 yıl 1 gün ceza evinde kaldıktan sonra tahliye olan ve bir villada güvenlik görevlisini de öldüren seri katil Hamdi Kayapınar’a  ağırlaştırılmış verilirken, Gaziantep'te DEAŞ terör örgütünün sokak düğününü hedef alan ve 57 kişinin hayatını kaybettiği terör saldırısının, güvenlik gerekçesiyle nakledildiği Kayseri'de görülen davasında 8 sanık, ağırlaştırılmış müebbet hapis cezasına çarptırıldı.

İşte 2019 yılına damga vuran  dava haberleri..

4 Ocak / Kayseri'de emekli profesörü telefonla arayıp kendilerini baş komiser ve başsavcı olarak tanıtarak, profesörün 1 milyon 50 bin TL’sini dolandıran 3’ü tutuklu, 1'i başka suçtan tutuklu, 1'i de firari 5 sanığın yargılandığı davada 4 sanığa mahkemece 'gece vaktinde birden fazla kişi ile nitelikli yağma' suçundan ayrı ayrı 12 yıl hapis cezası verilirken, 1 sanık beraat etti. Sanıklara herhangi bir indirim maddesi uygulanmadı.

15 Ocak / Fetullahçı Terör Örgütü'nün (FETÖ) 15 Temmuz hain darbe girişiminde Akıncı Üssü'nde Adil Öksüz ile birlikte darbeyi yöneten Kemal Batmaz'ın ağabeyi eski Erciyes Üniversitesi Tarih Bölümü Öğretim Görevlisi Prof. Dr. Şakir Batmaz hakkındaki davada 83 gün sonra karar çıktı. Batmaz'a 'silahlı terör örgütü yöneticiliği' suçundan 12 yıl 6 ay hapis cezası verildi. 

17 Ocak / Kayseri’de 69 yaşındaki kadını boğarak öldürdükten sonra define için kazdıkları 30 metrelik tünele gömdükleri iddiasıyla tutuklu yargılanan 2 sanıktan 1’ine müebbet, diğerine 4 yıl hapis cezası verildi.

8 Şubat / CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu'na suikast davasında karar açıklandı. 28 sanığın yargılandığı davada suikaste kalkışan tutuklu sanık Oğuzhan K. ile birlikte 5 sanığa ‘insan öldürmeye teşebbüs’ suçundan beraat kararı verilirken, Oğuzhan K.’ya ‘örgüt üyeliği’ suçundan 14 yıl 7 ay 15 gün hapis cezası verildi.

11 Şubat / Kayseri’de 7 kişiyi öldüren ve 16 yıl 1 gün ceza evinde kaldıktan sonra tahliye olan ve bir villada güvenlik görevlisini de öldüren seri katil Hamdi Kayapınar’a ‘tasarlayarak adam öldürme’ suçundan ağırlaştırılmış müebbet hapis cezası verildi.

11 Şubat / Kayseri’de 2006 yılında 16 yaşındayken kaybolan ve bir daha kendisinden haber alınamayan genç kızı öldürdüğünü 12 yıl sonra itiraf eden ve bu suçtan tutuklu yargılanan enişte hakkında savcı ‘çocuk yaştaki kişiyi tasarlayarak öldürme’ suçundan müebbet hapsi çarptırıldı. Karar sonrası adliye koridorları ve dışarıda iki grup arasında kavga çıktı. Sanığın eşi Ç.Ç. kendisini görüntüleyen gazetecilere tepki göstererek, ‘Ne çekiyorsun? Suçsuz insanı yargıladılar, bunu da yaz” dedi.

13 Şubat / Kayseri’de 3 yıldır birlikte olduğu 43 yaşındaki kadını sokak ortasında av tüfeği ile öldüren 8 çocuk babası, evli 59 yaşındaki tutuklu sanığa ‘kasten adam öldürme’ suçundan önce müebbet hapis cezası verildi, sonra ‘Çok pişmanım’ diyen sanık, iyi hal indirimi ile 25 yıl hapse mahkum edildi.

20 Şubat / Kayseri'nin Sarıoğlan ilçesinde 35 yaşındaki bir baba ve 11 yaşındaki oğlunu öldürdüğü suçlamasıyla tutuklu yargılanan çobana 1 kez ağırlaştırılmış müebbet, 1 kez de müebbet hapis cezası verildi. Öldürülen 11 yaşındaki çocuğun dedesi ve babaannesi sanığın yüzüne tükürerek, "11 yaşındaki yavruya kurşun mu sıkılır?" diyerek tepki gösterdi.

26 Şubat / Kayseri'de, PKK'nın Suriye kolu YPG/PYD terör örgütü üyesi olduğu iddiasıyla tutuklu yargılanan Hasan ElcumaElşemma (36), 7 yıl 6 ay hapis cezasına çarptırıldı.

13 Mart / Kayseri’de bir parkta 21 yaşındaki genci 14 bıçak darbesi ile öldürdükleri iddiasıyla tutuklu yargılanan iki sanık hakkında mahkeme heyeti ‘kasten adam öldürme’ suçundan ayrı ayrı müebbet hapis cezası verdi. Hayatını kaybeden gencin annesi sanıklara, ‘Vücudunuz çürüsün’ diye bağırarak gözyaşlarına boğuldu.

14 Mart / Gaziantep'te DEAŞ terör örgütünün sokak düğününü hedef alan ve 57 kişinin hayatını kaybettiği terör saldırısının, güvenlik gerekçesiyle nakledildiği Kayseri'de görülen davasında 8 sanık, ağırlaştırılmış müebbet hapis cezasına çarptırıldı.

4 Nisan / Kayseri'de Fetullahçı Terör Örgütü/Paralel Devlet Yapılanması (FETÖ/PDY) davasında yargılanan, Boydak Holding'in eski finans müdürüne 7 yıl 6 ay, aynı birimde daha önce şef olarak görev yapan kişiye ise 1 yıl 6 ay 22 gün hapis cezası verildi.

15 Nisan / 5. Asliye Hukuk Mahkemesi,  anayasaya aykırı şekilde gazetemiz hakkında yanlış bir karar verdi. İtiraz edilmesi gereken kararı, istinaf mahkemesine yönlendirerek, bir yıl zamanımızın kaybolmasına neden oldu.

19 Nisan / Kayseri’de 15 askeri şehit eden ve 54 askeri yaralayan terör saldırısının planlayıcısı olan teröriste 16 kez müebbet hapis cezası verildi.

2 Mayıs / Kayseri'de terör örgütü DEAŞ'ın Göç ve Lojistik Komitesi Türkiye Sorumlusu Abu Jafar kod isimli şahıs ile bağlantısı olduğu belirlenen ve DEAŞ terör örgütü üyesi olma suçundan yargılanan 3’ü kadın 7’si tutuklu 8 sanık hakkında karar çıktı. 2 sanığa ayrı ayrı 7 yıl 6 ay, 5 sanığa ayrı ayrı 6 yıl 3 ay olmak üzere 7 sanığa toplam 46 yıl 3 ay hapis cezası verildi.

8 Mayıs / Kayseri’nin İncesu ilçesinde iki aile arasında çıkan silahlı, sopalı, parke taşlı kavgada 2 kişinin öldüğü, 7 kişinin yaralandığı ve 4 sanığın tutuklu yargılandığı cinayet davasında mahkeme 4 sanığa ayrı ayrı 51 yıl 7 ay 20 gün hapis cezası verdi.

13 Mayıs / Kayseri’de yasak aşk yaşadığı kadını bıçaklayarak ağır yaralayan ve ‘kasten adam öldürmeye teşebbüs’ suçundan tutuklu yargılanan profesöre ‘kasten adam öldürmeye teşebbüs’ suçundan 7 yıl 6 ay hapis cezası verildi. Ceza ehliyetinin olup olmadığının tespiti için Adli Tıp’tan gelen akıl sağlığının yerinde olduğuna dair rapor gelen profesörün cezaevinde 2 ay banyo yapmadığı da ortaya çıkmıştı.

13 Haziran / Kayseri Şeker Fabrikası’na bağlı Boğazlıyan Şeker Fabrikası eski müdürü Bilal Karaköse, yargılandığı FETÖ/PDY soruşturması kapsamında etkin pişmanlık hükümlerince 5 yıl hapis cezası aldı.

24 Haziran / Kayseri’de emlak ve petrol işleri ile uğraşan 49 yaşındaki işadamı Mehmet Özet’i tüfekle ofisinde öldüren ve bu suçtan tutuklu yargılanan 56 yaşındaki sanığa, ‘tasarlayarak haksız tahrik altında kasten adam öldürme’ ve ‘silahla tehdit’ suçlarından toplam 20 yıl 5 ay hapis cezası verildi.

21 Haziran / Kayseri'de, FETÖ/PDY soruşturmasında tutuklanıp, bir süre cezaevinde kaldıktan sonra tahliye edilen ve bağ evinde örgütsel toplantı yaptıkları iddiasıyla tutuklanan 12 kişi, 'silahlı terör örgütü üyesi olmak'tan tutuksuz yargılandıkları davada, delil yetersizliği nedeniyle beraat etti.

25 Haziran / Kayseri’de 11 yaşındaki öz kızına nitelikli cinsel istismarda bulunduğu iddiasıyla tutuklu yargılanan 36 yaşındaki babaya ‘çocuğun nitelikli istismarı’ suçundan 30 yıl, ‘müstehcenlik’ suçundan ise 1 yıl olmak üzere toplam 31 yıl hapis cezası verdi.

9 Temmuz / CHP Kayseri milletvekili Çetin Arık’a sosyal medyadan ‘omurgasız’ diyen partinin gençlik kolları üyesi bir öğrenci, mahkemece beraat etti. Kararın ardından açıklamalarda bulunan sanığın avukatı Emre Ayan, “Ana muhalefet partisi vekiline yakışmadı. 3 kuruşluk tazminat davası açacağız” dedi.

16 Temmuz / Kayseri'de devriye gezen iki polis memurundan birini şehit edip, birini yaralayan ve binanın kömürlüğünde suç aleti av tüfeği ile yakalanan tutuklu sanığa ağırlaştırılmış müebbet hapis cezası verildi

22 Temmuz / Kayseri’de Talas ilçesi Bahçelievler Mahallesi’nde iki otomobilin kavşakta çarpıştığı kazada 1 kişinin ölümüne, 8 kişinin yaralanmasına sebep olan ve yargılandığı mahkemece 6 yıl 3 ay hapis cezası verilerek tahliye edilen otomobil sürücüsüne yeniden tutuklama kararı çıkarıldı. Şikayetçi ailenin avukatı Emre Ayan, “Bu karar vicdanlara sus serpmiştir, adalet şu an için tecelli etmiştir, bizimle birlikte tüm vicdan sahibi kamuoyu da rahat bir nefes almıştır” dedi.

1 Ekim / Kayseri’nin Yahyalı ilçesinde erkeklerin kadınlarla ilişkiye girdiği görüntüleri çekerek daha sonra bunları tehdit ve şantajla menfaat temini iddiası ile tutuklu yargılanan 2’si kadın 4 sanığa ayrı ayrı 21 yıl hapis cezası verildi.

10 Aralık / Kayseri’de odasında kendi imkanlarıyla gayri meşru bir erkek bebeği doğuran, göbek bağını kesip, poşet içerisinde baza altına koyarak ölümüne sebep olduğu iddiasıyla tutuklu yargılanan üniversite öğrencisi 19 yaşındaki kıza ömür boyu hapis cezası verildi.

25 Eylül / Kayseri’de 4 el ateş edilerek öldürülen 37 yaşındaki Gülay Şimşek’in, öldürülmeden 13 gün önce videoya kayda aldığı görüntülerde kendisine yaklaşmaması şartıyla karakola yaptığı şikayetinigeri çektiği 36 yaşındaki katil zanlısı yargılandığı ilk duruşmada müebbet hapis cezası aldı. Mahkemede, ‘pişmanım’ diyen sanığa herhangi bir ‘iyi hal indirimi’ maddesi uygulanmadı.

26 Eylül / Kayseri’de bir trafik kazası sonucu aynı aileden 7 kişinin ölümüne, 2 kişinin yaralanmasına neden olan ve Gürcistan’a kaçtığı tespit edilen, 548 gündür firari sanığın yargılanmasına devam edildi. Mahkeme, sanığa yurt dışı yakalama kararı çıkardı.

1 Ekim / Kayseri'de bahçeli bir evde kurdukları 'muhabbet evi'nde erkeklerin kadınlarla ilişkiye girdiği görüntüleri çekerek daha sonra bunları tehdit ve şantajla menfaat temini için kullandıkları öne sürülen 4 sanığa ayrı ayrı 21 yıl hapis cezası verildi.

2 Ekim / Kayseri'de alacak verecek meselesi yüzünden tartıştığı teyze oğlu Tufan Dinçer'i öldüren ve bu suçtan tutuklu yargılanan sanığa mahkemece 18 yıl hapis cezası verildi.

13 Kasım / 6 yaşındaki kıza cinsel istismarda bulunan sahte hocaya 20 yıl hapis - Kayseri’de ailesi tarafından tedavi için üfürükçü hocaya götürülen sara hastası olan 6 yaşındaki kız çocuğuna cinsel istismarda bulunduğu iddiasıyla tutuklu yargılanan sahte hocaya 20 yıl hapis cezası verildi.

25 Kasım / Kayseri’de boşandığı eşinin imam nikahlı evlendiği şahıs ile 16 yaşındaki oğlunu bıçaklayan, çocuğu öldüren, şahsı da yaralayan ve bu suçtan tutuklu yargılanan sanığa toplam 27 yıl hapis cezası verildi.

26 Kasım / Kayseri’de hakkında ‘görevi kötüye kullanma’ suçundan dava açılan ve beraat eden İncesu Belediyesi eski Başkanı Zekeriya Karayol’a verilen kararı Yargıtay bozdu. Yeniden hakim karşısına çıkan Karayol ile birlikte 2 sanık, ‘görevi kötüye kullanma’ suçundan 5 ay hapis cezası aldı.

4 Aralık / Çiftlik Bank gibi bir yapıya sahip olduğu iddia edilen merkezi Kayseri’de olan Anadolu Farm operasyonu kapsamında 4’ü tutuklu 41 sanığın yargılanmasına devam edildi. 4 tutuklu sanıktan 3 sanık bu celse tahliye olurken, Anadolu Farm’ın kurucusu tutuklu sanık İsa Karademir’in tutukluluk halinin devamına karar verildi.

16 Aralık / Kayseri’de iki çocuk annesi eşini otobüs durağında 11 bıçak darbesi ile eşini öldüren kocaya ‘canavarca hislerle eşini kasten öldürme’ suçundan ağırlaştırılmış müebbet hapis cezası verildi. Sanığa herhangi bir indirim maddesi uygulanmadı.

17 Aralık / Kayseri’de iki kişi arasında yonca verip vermeme konusunda çıkan tartışmada bir kişinin kalp krizi yüzünden vefat etmesinin ardından taziyeye giden Ağrılılar Derneği Başkanı Bekir Barbaros’u 15 kurşunla öldüren ve bu suçtan tutuklu yargılanan sanığa, ‘kan gütme saikiyle tasarlayarak kasten adam öldürme’ suçundan ağırlaştırılmış müebbet hapis cezası verildi.

18 Aralık / Kayseri OSB’de yatak fabrikasında piyasa değeri 13 milyon TL olan 15 sandık içerisinde 304 adet paket, 233 kg eroin ile yakalanan emekli bir uzman çavuş ile yanında çalışan elemanına 30’ar yıl hapis ve 600’er bin TL adli para cezası verdi.

0
0
0
s2smodern
powered by social2s

*Resmi İlanlar*

reklam
Reklam

Web stemizde, kullanıcı deneyimini geliştirmek ve internet sitesinin verimli çalışmasını sağlamak amacıyla çerezler kullanılmaktadır. Anladım

Resmi İlanlar