Yeniden yapılanan FETÖ üyelerinin yargılanmasına gelecek hafta başlanacak

Manşet

(Özel) Haber: Şeref Kahraman / Fetullahçı Terör Örgütü’nün hain, kanlı 15 Temmuz darbe kalkışmasının üzerinden 3 yıl geçmesine rağmen rahat durmayan ve Kayseri polisinin aylardır büyük gizlilik ve titizlik ile sürdürdüğü teknik ve fiziki çalışmalar sonrası yakalanan yeni oluşum örgüt üyeleri gelecek hafta hakim karşısına çıkacak. Kayseri Şeker Fabrikası eski genel müdür yardımcısı Mehmet Özoğul’un yargılandığı davada flaş gelişme yaşandı ve bu dosya ile Özoğul’un da yer aldığı büyük dava dosyasının birleştirilmesine karar verildi.

WhatsApp Image 2019 07 14 at 11.45.52 1

Nevşehir cumhuriyet Başsavcılığı’nın yetkisizlik kararı sonrası Kayseri Cumhuriyet Başsavcılığı’nca başlatılan Kayseri İl Emniyet Müdürlüğü Kaçakçılık ve Organize Suçlarla Mücadele Şube Müdürlüğü ve İstihbarat Şube Müdürlüğü ile Nevşehir İl Emniyet Müdürlüğü tarafından ve KOM Daire Başkanlığı’nın teknik destekleriyle Fethullahçı Silahlı Terör Örgütüne yönelik 2019’da 3 ay ortaklaşa süren teknik ve fiziki çalışma yapıldı.Fethullahçı Silahlı Terör Örgütünün Kayseri ve çevre illerde, özellikle İç Anadolu Bölgesi’nde yeni yapılanma girişimi ve faaliyetleri içerisinde oldukları, örgütün deşifre olmamış ve hakkında yasal işlem yapılmayan örgüt mensuplarınca örgütü ayakta tutma faaliyetleri içerisinde oldukları, yeni örgüt elemanlarının emniyet güçlerince deşifre edilmemiş haklarında herhangi bir işlem yapılmayan şahıslara ulaşarak, yeni bir oluşum veya yapılanma çalışması yürüttükleri belirlendi.

WhatsApp Image 2019 07 14 at 11.45.52

Bu kapsamda, şüpheliler K.G., İ.U., M.A.Ç., S.Y., H.G. ve R.A'nın, Kayseri'de FETÖ/PDY ile irtibatı olan şahıs, şirket ve esnafla irtibat kurarak bu kişilerden çeşitli yardım, bağış, zekat adı altında para topladıkları, örgüt soruşturmaları kapsamında hala cezaevinde bulunan örgüt üyelerinin ailelerini, eş ve çocuklarını ziyaret ederek onların morallerini yüksek tutmaya çalıştıkları saptandı.

Bu şüphelilerin adli soruşturmaları devam eden zanlıların dava süreçlerini takip ettikleri, tahliye olanlara iş imkanı sağladıkları, firar edenlere sahte kimlikler temin ettikleri, cezaevinde bulunan örgüt üyelerinin ailelerine yüksek miktarda her ay düzenli maddi yardım toplayıp, teslim ettikleri ve yaklaşan Kurban Bayramı'nda örgüt üyelerine ücretsiz kurban dağıtımı yapacakları da tespit edildi.

Bu yapılan çalışmalar sonucunda K.G., İ.U., M.A.Ç., S.Y., H.G. ve R.A'nın yanı sıra örgüte yüksek miktarda maddi destek sağladıkları anlaşılan H.H.Ü., S.Ç., M.K., A.B., Z.Ş., A.A., M.E., S.U., M.Y.T., İ.C. ve M.Ö. ile bu isimlerle irtibatları olan ve haklarında yakalama kararı bulunan firariler B.U., A.C., A.E.B., D.A., S.P. isimli şahıslar ile haklarında yakalama emri bulunan firari şüpheliler F.Ü., R.S., H.H.E., S.E. ve Z.C. isimli şahıslardan oluşan örgüt üyelerine ve mahrem imam konumundaki üst düzey yöneticilerine karşı toplam 27 şüpheli polisin Kayseri merkezli Aksaray, Nevşehir, Kırşehir, Afyon ve Erzurum'da düzenlediği operasyonlarda yakalandı.

Şüphelilerin evinde yapılan aramalarda örgüte himmet parası olarak toplanan zarflar içerisinde 18 bin 500 lira, 2 bin dolar, 805 Euro, örgütsel yazışmalar için tutulan yardım kayıtları ve dijital materyaller ele geçirildi.Şüphelilerden 10’u tutuklanırken, 1’inin firari olduğu 4’ünün de FETÖ hükümlüsü olduğu öğrenildi.

WhatsApp Image 2019 07 14 at 11.45.53

27 SAYFALIK İDDİANAME KABUL EDİLDİ

İddianameyi kabul eden Kayseri 4. Ağır Ceza Mahkemesi, gelecek hafta FETÖ’nün yeni yapılanmasının yargılamasına başlayacak. 3 gün sürecek olan dava öncesi 270 sayfalık iddianamede önemli detaylar dikkat çekti. 

“PROGRAM KULLANAN VARSA GİTMESİN”

İddianamede yer alan ses kayıt çözümlerinde K.G. ile F. isimli şüphelilerin konuşmasında, K.G. karşıdaki kişiye, “Arkadaşlara da söyledik abi dedik program kullanan varsa gitmesin, kullanmayan varsa Bank Asya’sı falan varsa gitsin ifadesini versin. Zaten artık program kullananın kapıya geliyorlar, kapıdan alıyorlar, kullanmayana telefonla diyor ki abi diyor yani ne zaman müsaitsin haftaya diyor, iyi tamam haftaya gel diyor yani” dediği ortaya çıktı.

KURYE İLE ÖRGÜT ÜYELERİNE PARA DAĞITMIŞLAR

İddianamede, şüpheli G.A.’nın Savcılıkta alınan beyanında şüpheli H.S.’nin kendisine "FETÖ/PDY soruşturmaları kapsamında haklarında işlem yapılan kişilerin ailelerine yardım amacıyla kuryelik görevi teklif ettiğini" beyan ettiği, şüpheli G.O.’nun örgütsel talimatla Nevşehir-Kayseri arası kuryelik görevi yaparak örgüt üyelerine para dağıtma işinde aktif olarak rol aldığının anlaşıldığı, her ne kadar şüpheli G.O.’nun alınan savunmasında kendisine teklif edilen Nevşehir-Kayseri arası kuryelik görevi yaptığının anlaşıldığı ifadeleri yer aldı.

ÖRGÜTÜN SORUMLULARI TEK TEK ÇÖKERTİLDİ

Sonuç olarak iddianamede, örgüte bağlılığı devam ettirme, örgütü ayakta tutma, örgüt üyelerine ve ailelerine maddi/manevi yardımda bulunma ve örgütü yeniden canlandırma amacıyla FETÖ/PDY silahlı terör örgütünün Kayseri ve civar illerde yeni güncel bir yapılanma içerisine girdiği, ilimizde bu yapılanma içerisinde yer alan sorumlu kişilerin başta Kemal Göksu (mühendisler sorumlusu), Mehmet Ali Çetin (memurlar sorumlusu), Selami Yel (öğretmenler sorumlusu) ve Nizami Kaya Özarslan (diyanet sorumlusu) isimli şüpheliler olduğu, dosya kapsamındaki diğer şüphelilerin bir çoğunun şüpheli Kemal GÖKSU gibi "mühendis" ve Mehmet Ali Çetin ve Selami Yel gibi "öğretmen" meslek grubundan oluştuğu, ayrıca içlerinde "ihraç polis memuru, asker şahıslar, esnaflar ve firari konumda bulunan örgüt mensubu kişilerin" de bulunduğu, bu kişilerden daha üst konumda ise Asım ve Salih kod isimli açık kimlikleri tespit edilemeyen örgüt mensuplarının bulunduğu, iş bu soruşturmanın başlangıcında şüpheli Kemal Göksu ve kendisine bu faaliyetler hususunda yardımcı oldukları değerlendirilen şüpheliler Hülya Göksu, Mehmet Ali Çetin, Remzi Aksoy, İzzet Uyanık, Fahri Çevik, Selami Yel, Gazi Ocak hakkında alınan mahkeme kararları ile CMK 135 ve 140.maddeleri uyarınca teknik takip işlemleri yapılarak soruşturma işlemlerine başlanıldığı, bu kapsamda bu kişilerden aracı bulunan kişilerin araçlarına kamera ve ses düzeneği yerleştirilerek ve diğer kişilerin de telefonlarının iletişimi dinlenerek fiziki ve teknik takip işlemlerinin yapıldığı vurgulandı.

Yeniden yapılanan FETÖ üyelerinin yargılanmasına gelecek hafta başlanacak

Öte yandan Kayseri 4. Ağır Ceza Mahkemesi’nde sosyal medyada terörist ele başının sayfasını takip ettiği, 2014’te Bank Asya hesabında artış olduğu, tanık beyanlarında sohbetleri organize edip katıldığı, FETÖ kitapları sattığı ve himmet topladığı iddiaları ile ‘silahlı terör örgütüne üye olma’ suçundan tutuksuz yargılanan ve halen Erzurum’da özelleştirilmiş Şeker Fabrikası’nda 15 bin TL maaşla işletme müdürü olduğunu söyleyen Mehmet Özoğul’un tek yargılandığı davada, FETÖ’nün yeni yapılanması davası ile birleştirildi.

Dava gelecek hafta Kayseri Adalet Sarayı Konferans Salonu’nda 3 gün sürecek.

0
0
0
s2smodern
powered by social2s

*Resmi İlanlar*

reklam

Web stemizde, kullanıcı deneyimini geliştirmek ve internet sitesinin verimli çalışmasını sağlamak amacıyla çerezler kullanılmaktadır. Anladım

Resmi İlanlar
Reklam