Corona virüsü testleri artık Kayseri’de de yapılacak

Manşet

Haber: Azim Deniz – Kayseri’de iki hastanede artık corona virüsü testi yapılacak. Kayseri Şehir Hastanesi ve Fakülte Hastanesi’nde korona virüs testleri 12 saatte değil 3 saatte sonuçlanacak.

 

Sağlık Bakanlığı tarafından 3 hafta önce Halk Sağlığı Müdürlüğü bünyesinde mikrobiyoloji laboratuvarları faaliyete geçirildi. Kayseri’de de iki hastanede korona virüsü testi yapılacağı ve sonuçların 2 saatte çıkacağı öğrenildi.

İl Sağlık Müdürlüğü’nün çok kısa sürede tamamladığı araştırma sonucunda Kayseri’de Şehir Hastanesi ve Erciyes Tıp Fakültesi Hastanesi’nde bu cihazların olduğu saptandı ve Kayseri korana virüs testi konusunda bölgenin merkezi oldu.

Ak Parti İl Başkanı Şaban Çopuroğlu Kent Türk  kameralarına yaptığı açıklamada Kayseri’nin korana virüs testi merkezi olmasında sağlık il müdürlüğünün çok önemli katkısı olduğunu  söyledi. Çopuroğlu şöyle devam etti: “Türkiye’de corana virüs şüphesiyle yapılmaya başlanan testler için tüm numuneler Ankara’ya gönderiliyordu. Ancak Türkiye’nin her yerinden buruya onlarca, yüzlerce tanı için test numunesi geldiğinden iş uzuyordu. En erken 12 saatte geliyordu. Ancak şimdi Kayseri’de ERÜ Tıp Fakültesi ve Şehir Hastanesi laboratuarlarında bu yüksek teknolojili tanı test cihazlarından birer adet mevcut olması Kayseri’mizi bir anda öne çıkardı ve bu işin merkezi haline getirdi. Artık virüs testi için Ankara’ya numune gönderilmeyecek. Sağlık Bakanımızın büyük desteği ile bu tanı kitlerinden yeteri kadar stoklu şekilde şehrimize gönderildi ve artık şehrimiz bu test için bölge merkezi haline geldi. Hayırlı olsun, testler artık 12 saatte değil 2-3 saatte sonuçlanacak.”

Bugüne kadar Kayseri’de meydana gelen şüpheli vakaların testleri için numune alınıyor ve Ankara’ya gönderiliyordu. Bu testler normalde üç saatte sonuçlandırılmasına rağmen gönderilmesi ve test yapıldıktan sonra sonucun geri gelmesi yaklaşık 12 saat alıyordu. Bu da işleyişi yavaşlatıyordu. Ancak bundan sonra Kayseri’de hızla yapılacak korana virüs testleri sonucu şüpheli şahsın  korana virüsü taşıyıp taşımadığı üç saat içinde sonuçlanacak.

0
0
0
s2smodern
powered by social2s

*Resmi İlanlar*

reklam

Web stemizde, kullanıcı deneyimini geliştirmek ve internet sitesinin verimli çalışmasını sağlamak amacıyla çerezler kullanılmaktadır. Anladım

Resmi İlanlar
Reklam