Yoğun bakımda kalan bebek nefessiz kalıp öldü, aile hastaneden şikayetçi oldu - Kayseri Deniz Postası

Manşet
Tipografi
  • Daha Küçük Küçük Orta Büyük Daha Büyük
  • Varsayılan Helvetica Segoe Georgia Times

Haber-Foto: Şeref Kahraman - Kayseri’de Mehmet Yaş(47) ile eşi Yeter Yaş(35)’ın 24 Haziran’da henüz ismini vermedikleri yeni doğan üçüncü çocuklarıdünyaya geldi. Doğumdan 2 gün sonra anne ve baba Yaş, erkek bebeği kontrol için özel hastaneye getirdi. Hastanede ‘sarılık’ tedavisi için yoğun bakıma alınan ve annesinin emzirdiği bebek, küvezde olduğu sırada nefessiz kalarak hayatını kaybetti. Yaş ailesi, özel hastane yönetimi ve yoğun bakım ünitesi personelinden bebek ile ilgilenilmediği iddiasıyla şikayetçi oldu.

Yıldırım Beyazıt Polis Merkezi Amirliği’ne giderek hastane yönetiminden şikayetçi olan baba Mehmet Yaş, karakolda verdiği ifadesinde şunları söyledi: “Yeter Yaş eşim olur, üçüncü çocuğumuza hamile kaldı. Eşimin hamileliği boyunca özel hastanede kontrolleri yapıldı ve eşim 24 Haziran 2020 Çarşamba günü saat:09.00 sıralarında Fakülte Hastanesi doğum ünitesinde üçüncü çocuğumuzun doğumunu yaptı. Hastanede sağlıklı bir şekilde çocuğumuz dünyaya geldi. 25 Haziran 2020 Perşembe günü saat: 15.00 sıralarında hastaneden çıkışımızı yaptılar ve evimize geldik. Hamilelik boyunca eşimin kontrolü için sürekli gittiğimiz Özel hastanede26 Haziran 2020Cuma günü saat:10.00 sıralarında sağlıklı bir şekilde doğan çocuğun doğum sonrası kontrolü için eşim ile birlikte gittik. Hastanenin çocuk bölümünden sıra aldık ve sıramız geldikten sonra muayeneye girdik. Doktor hanım ‘çocuğun sarılığına baksınlar’ dedi ve bize yoğun bakım ünitesine gitmemizi söyledi. Orada çocuğumuzu aldılar ve yoğun bakım ünitesine götürdüler. Ben ve eşim yaklaşık 1 saat bekledik. Doktor hanıma sorduğumuzda, ‘çocuğun sarılığı sınırda çıktı, yoğun bakımda kalacak, kan aldıracağım, eğer kan tahlilinde bu şekilde çıkarsa çocuğu yoğun bakım ünitesinde tedavi edeceğiz, ışına vereceğiz, sarılığını düşüreceğiz, yarın da taburcu ederiz, siz evinize gidin’ dedi. Biz evimizden telefonla aradık, kan tahlilinde çocuğumuzun sarılığının sınırda olduğunu öğrendik. Çocuğun kıyafetlerini alarak, karnını doyurmak için hastaneye gittik. Aynı gün eşim yoğun bakım ünitesine saat:14.00 sıralarında girdi, çocuğun karnını doyurdu ve geri çıktı.Saat 17’de bir kez daha doyurdu, sonra biz evimize gittik, aynı gün saat:19.00’da tekrar çocuğumuzun karnını doyurmak için hastaneye gittik. Yoğun bakım ünitesinin ziline bastık, sarışın bayan bir hemşire geldi. ‘biz bebek Yaş’ın anne ve babasıyız, çocuğu annesi emzirecek’ dedik. O da birazdan bizi içeri alacağını söyledi ve içeri girip 30 saniye sonra panikleyerek dışarı çıktı. Sesi titreyerek ‘çocuktan kan alınmış mıydı?’ dedi ve tekrar girdi, içeriden bağırarak ağlama sesi gelmeye başladı ama kapı kapalı olduğu için bizi içeri almadılar. Dışarıdan görevliler geldi, bize bilgi verilmedi, yaklaşık bir saat sonra yoğun bakım ünitesinden küvez içerisinde bir bebek çıkardılar, baktığımda bizim bebeğimiz olduğunu gördüm. 112 Ambulansa bindirip, Fakülte Hastanesi Çocuk Acil’e götürdüler, ben de kendi aracım ile takip ettim. İsmini bilmediğim bir doktora ne olduğunu sordum, o da ‘yoğun bakımda elimden geleni yaptım, çocuğun yaşam fonksiyonu gitmiş, inşallah burada döner’ dedi. Yaklaşık 1 saat sonra yetkililer, bize bebek Yaş’ın öldüğünü ve ölüm sebebinin ‘yeni doğan bebeğin nefessiz kalmasından’ dolayı olduğunu, bebeğin yaklaşık 1.5 saat nefessiz kaldığını, bu şekilde rapor tutulup, adli vaka olduğunu, olaya savcılığın el koyacağını söylediler.”

Devlet Hastanesi morguna kaldırılan ve otopsi yapılan bebek Yaş’ın naaşı, ailesine teslim edildi. Bebek Yaş, Adana’da cumartesi günü ikindi namazına müteakip kılınan cenaze namazının ardından Babasakal Mezarlığı’na defnedildi.

Baba Mehmet Yaş gazetemize yaptığı açıklamada, “Özel hastanenin yoğun bakım ünitesindeki kapı açılıp kapandıkça içeri bakıyor, ne olduğunu anlamaya çalışıyordum. Sarışın hemşire birileri ile ağlayarak telefonda konuşuyordu. Gün içerisinde bebek Yaş’ın karnını doyurması için eşim o gün iki kez yoğun bakım ünitesine girip çıkmıştı. Olay günü saat:17.00’a kadar herhangi bir sıkıntı yoktu. En son 26 Haziran 020 Cuma günü saat:19.00 sıralarında gittik. Yoğun bakım ünitesinin içi ve dışını görüntüleyen güvenlik kameralarına bakılmasını istiyorum. Bebek Yaş’ın bu şekilde ölümüne ve bize evlat acısı yaşamamıza sebep olan hastane yönetiminden, yoğun bakım ünitesi görevlilerinden, çocuğum ile ilgilenmeyen doktoran ‘ihmal’ den şikayetçiyim. Bebek annesi karnını doyurduktan sonra yoğun bakımda küvez içerisinde nefessiz kalıyor ama hiç kimsenin haberi yok. Hemşirenin de biz geldiğimizde haberi oluyor ve ağlayarak birilerini arıyor” diye konuştu.

Web stemizde, kullanıcı deneyimini geliştirmek ve internet sitesinin verimli çalışmasını sağlamak amacıyla çerezler kullanılmaktadır. Anladım