FLAŞ! Ünlü sucukçu itirafçı olunca, tahliye oldu - Kayseri Deniz Postası

Manşet
Tipografi
  • Daha Küçük Küçük Orta Büyük Daha Büyük
  • Varsayılan Helvetica Segoe Georgia Times

(Özel) Haber: Şeref Kahraman  - Kayseri’de FETÖ/PDY soruşturması kapsamında açılan davada yargılanan, aralarında tanıdık işadamlarının olduğu 3’ü tutuklu 18 sanığın yargılandığı ve 16 sanığın cezalandırıldığı dava İstinaf’ta bozuldu. Yeniden yargılanan sanıklardan etkin pişmanlıkta bulunan iş adamı Halil Korkmaz tahliye olurken, ağabeyi Nuri Korkmaz’ın tutukluluk halinin devamına karar verildi.

 

 18 İŞADAMININ FETÖ’DEN YARGILANDIĞI DAVADA KİM, NE CEZA ALDI? BERAAT ALAN OLDU MU?

Kayseri 4. Ağır Ceza Mahkemesi’nde 30 Ekim 2018’de görülen davada tutuklu sanıklar Korkmaz Sucuk firmasının sahibi Nuri Korkmaz ile kardeşi Halil Korkmaz ve Mehmet Akif Gülhan ile tutuksuz sanıklar İbrahim Hakkı Gazezoğlu, Sami Gülhan, Ömer Erdoğan, Ahmet Büyükşekerci, Abdurrahman Özbahçeci, Bayram Gültekin,  Uğur Payza ve Ahmet Osman Başatlı duruşmada, Yusuf Boydak’ın gelini tutuksuz sanık Nagihan Boydak ise Sesli ve Görüntülü Bilişim Sistemi ile hazır bulunmuş, tutuksuz sanıklar  Süleyman Ünsal, Doğan Ünsal, Mehmet Büyükberber, Osman Büyükberber, Ülkü Seçilay Selman ve Davut Ünsal duruşmaya katılmamıştı.

SUCUK FABRİKASI OLAN İŞADAMI KARDEŞLERE 10’AR YIL HAPİS

2018 yılında görülen davada Mahkeme heyeti yapılan yargılama sonucu tutuklu sanık kardeşler Nuri ve Halil Korkmaz’a ‘silahlı terör örgütüne üye olma’ suçundan ayrı ayrı 10 yıl hapis cezası ile tutukluluk hallerinin devamına, tutuklu sanık Mehmet Akif Gülhan’ın ise aynı suçtan 6 yıl 3 ay hapis cezası ile tahliyesine karar verdi.

18 İŞADAMININ FETÖ’DEN YARGILANDIĞI DAVADA 16 SANIĞA CEZA YAĞDI

Mahkeme heyeti tutuksuz sanıklar İbrahim Hakkı Gazezoğlu, Sami Gülhan, Ülkü Seçilay Selman’a ‘silahlı terör örgütü üyesi olma’ suçundan ayrı ayrı 7 yıl 6 ay hapis, Nagihan Boydak, Abdurrahman Özbahçeci, Ahmet Osman Başatlı, Davut Ünsal, Doğan Ünsal, Süleyman Ünsal, Ahmet Büyükşekerci, Osman Büyükberber ve Ömer Erdoğan’a ise ayrı ayrı 6 yıl 3 ay hapis cezası verirken, tutuksuz sanık Bayram Gültekin’e ise etkin pişmanlık hükümlerince 4 yıl 2 ay hapis cezasına hükmetti. Tutuksuz sanıklar Mehmet Büyükberber ve Uğur Payza ise delil yetersizliğinden beraat etti. Mahkeme heyeti, Savcılığın tutuksuz sanıkların tutuklama talebini ise reddetti.

İSTİNAF KARARI ŞU GEREKÇE İLE BOZDU!

Yerel mahkemenin FETÖ/PDY davasında verdiği bu karar istinafa gönderildi. Karardan iki yıl sonra Ankara Bölge Adliye Mahkemesi’nden itiraza cevap geldi.  İstinafın, yerel mahkemenin kararında bir kısım delillerde eksiklikler olduğu gerekçesiyle usül yönünden bozdu, dosyayı yeniden yargılama yapılması için Kayseri 4. Ağır Ceza Mahkemesi’ne gönderdi. 

Kayseri 4. Ağır Ceza Mahkemesi’nde dün görülen davada sanıklar yeniden yargılandı. Tutuklu ve tutuksuz bir kısım sanıklar ile avukatları hazır bulundu.

Tutuklu sanıklardan ünlü sucuk fabrikası işleten işadamı Halil Korkmaz etkin pişmanlıkta bulunarak bildiklerini duruşmada anlattı.

Savcının mütalaasının ardından mahkeme heyeti, verdiği ara kararda tutuklu sanık Halil Korkmaz’ın etkin pişmanlık hükümlerince tahliyesine, ağabeyi Nuri Korkmaz’ın ise tutukluluk halinin devamına karar vererek, mütalaaya cevap vermek için süre isteyen sanık avukatlarına süre verilmesine, duruşmanın Eylül ayı sonuna ertelenmesine karar verdi.

Web stemizde, kullanıcı deneyimini geliştirmek ve internet sitesinin verimli çalışmasını sağlamak amacıyla çerezler kullanılmaktadır. Anladım