Aşık Kul Mustafa, 40 günde yaklaşık 5 milyon tıklanan türkünün hikayesini anlattı - Kayseri Deniz Postası

Manşet
Tipografi
  • Daha Küçük Küçük Orta Büyük Daha Büyük
  • Varsayılan Helvetica Segoe Georgia Times

Haber-Foto: Şeref KAHRAMAN, Ece ERASLAN  - SANATÇI Tuğçe Kandemir tarafından yorumlanan ve sosyal medyada 40 günde 5 milyona yakın izlenen ‘Sen ayrı trende ben ayrı garda’ adlı türkünün gerçek sahibi Kayserili Aşık Kul Mustafa, şarkının hikayesini anlattı.

Son zamanlarda pop, fantezi müzik dalında yorumları dikkat çeken ünlü şarkıcı Tuğçe Kandemir’in söylediği ‘Sen Ayrı Trende Ben Ayrı Garda’ adlı türkü, sosyal paylaşım sitesi Youtube’da 40 günde 4 milyon 405 bin kez dinlendi.

ŞARKICILAR, YOUTUBERLARIN İLGİSİNİ ÇEKEN TÜRKÜ

Şarkıcıların yanı sıra youtuberların ve sinema dünyasının da ilgisini çeken türkünün söz ve müzik sahibi olan Kayserili sanatçı Aşık Kul Mustafa mahlaslı Mustafa Danacı(55), Tarihi Kayseri Kalesi’nde Sanatçılar Sokağı’nda kendisine ayrılan stantta hayranlarıyla buluşuyor. Aşık Kul Mustafa Deniz Postası’nayaptığı açıklamada, “Sanat hayatıMa 80’li yıllarda profesyonel olarak başladım ve hala kültürümüzü geliştirmeye çalışıyoruz. 5 albüm yaptım, 6’ıncı albüm yolda, 1 adet de naçizane kitabım var. YoutuberReynmen birkaç yıl önce bir videosunda benden ve türkümden bahsetmiş, 'kim üzdü bu adamı’ diyerek bana kıyamamış. ‘Sen Ayrı Trende Ben Ayrı Garda’ adlı türkünün söz ve müziği bana ait. 2007’de çıkan Hazan Yeli adli albümümde yer alan bir türküydü. Biz 13 yılda 4 milyonu aşkın dinlenirken, Tuğçe Kandemir’in 40 günde bu rakamı yakalaması ve gençlere ulaştırması bizim için bir avantaj oluyor” diye konuştu.

asık kul mustafa 2

O TÜRKÜNÜN HİKAYESİNİ ANLATTI

Sanatçı Kul Mustafa, türkünün hikayesini ise ilk kez Deniz Postası’na şöyle anlattı: “Aşk, sevda her gencin bir dönem başından geçer, şimdiki zaman ile bizim zamanın şartları farklıydı. Telefon yok, internet yok, mektuplaşma var. Kızı gördüm, arkadaşlarım ‘git konuş, seni seviyorum de, yoksa kızı bir daha göremezsin’ dediler, çeşme başındaydı, gittim, cesaretimi toplayamıyorum, elim ayağıma dolaşıyor. Suları doldurdu, ben de peşinden doldurdum, baktım kız gidiyor. Artık ‘bir bakar mısın’ dedim, kız döndü, heyecandan dilim tutuldu. Ne dedim beğenir misiniz? ‘Seni seviyorum’ diyecektim, ‘kömür aldınız mı’ demişim. Kız, ‘Ne alaka’ der gibi bakıp, ‘evet aldık’ dedi, ‘biz de aldık da tozlu çıktı’ dedim. Şimdi gençler telefonlarda aşklarını ilan ediyorlar, bizim zamanımızda çok zor şartlardı ama kıymetli zamanlardı. Nasip olmadı, kızın başkası ile evleneceğini duydum. Burada istasyona geldim. Şehri terk edip, Ankara’ya gidiyordum. Trenin içerisinde bu şarkının ‘Sen ayrı trende, ben ayrı garda, yollar aşkımıza gölge düşürdü’ diye sözlerini yazdım. Bu eserimiz tuttu, hit haline geldi. Düğün Dernek Sünnet filminde Ahmet Kural söyledi, daha sonra da Tuğçe Kandemir söyledi, yorumunu çok beğendim, kendim de hayranlıkla severek, beğenerek paylaşım yapıyorum.”

Kul Mustafa, Sanatçılar Sokağı’nda hayranları ile her gün buluşma imkanı bulduğunu söylerken, sanatçının sevenleri de Kul Mustafa’yı canlı dinleme ve sohbet etme, imkanı yakalıyor.

Web stemizde, kullanıcı deneyimini geliştirmek ve internet sitesinin verimli çalışmasını sağlamak amacıyla çerezler kullanılmaktadır. Anladım