Büyükşehir Belediyesi’nin peşkeş çektiği 221 villa parselinde şok gelişme! - Kayseri Deniz Postası

Manşet
Tipografi
  • Daha Küçük Küçük Orta Büyük Daha Büyük
  • Varsayılan Helvetica Segoe Georgia Times

Haber-Foto: Azim DENİZ, İlter SAĞIRSOY- Kayseri Büyükşehir Belediyesi’nin gazetemizde yayınlanan skandal villa parseli  satışı ve belediyenin 40 milyon liraya yakın zarara uğratıldığı haberinin yankıları sürüyor. Başkan Memduh Büyükkılıç meclis toplantısında, “İhale tamamen hukuka uygun ancak etik olmayan belediye çalışanlarının da bu işin içerisinde olmasıdır. Burası hukuk devletidir, hiçbir şeyin arkasına sığınmıyoruz. Belediye ya da yan kuruluşlarında buradan alan, bu işe bulaşan varsa kendilerinin geri iade etmeleri ve bu işin işçinden tamamen sıyrılması talimatını verdim” dedi.

KAYSERİ BAĞLARI KOOPERATİFİNİ KİM KURDU?

İlk flaş gelişme ihaleye konu olan kooperatif ile ilgili yaşandı. Kayseri Bağları kooperatifi ihaleden 11 gün önce kuruldu. Kayseri Esnaf Sanatkarlar Odası Başkanı Ahmet Övüç, Terziler Odası Başkanı Kenan Arslan, Lokantacılar Odası Başkanı Altan Aydemir, Emlakçılar Odası Başkanı Selim Atasoy, Terzi, gömlekçi Yılmaz Güneş ve AK Parti Melikgazi Meclis Üyesi Alim Tan, Kayseri Bağları adı altında kooperatif kuruyor. AK Partili Kayseri Büyükşehir Belediyesi 221 adet villa parselini 10 Mart günü toplu satışla Kayseri bağları kooperatifine 2 ay ödemesiz 18 taksitle sattı. Kooperatif, ilk taksiti yatıramayınca parsellere Büyükşehir Belediyesi ve Talas Belediyesi’nden birçok personel ortak oldu. Ortalama 100 bin TL’den satılan parseller, ertesi gün 300 bin TL'den satışa çıkarıldı.

KOOPERATİFTEN İSTİFA ETTİLER

Hem kamu zararı, hem de toplu satış sonrası alınan parsellerinin etik olmaması konusu gündemdekini yerini korurken, kooperatifteki yönetimdeki iki isim bu konu ile ilgili haberleri olmadığı gerekçesiyle Lokantacılar Odası Başkanı Altan Aydemir, Emlakçılar Odası Başkanı Selim Atasoy kooperatiften istifa ettiler.

AHLAK KAZANDI!

Kayseri Deniz Postası’nın gündeme getirdiği ve tüm Türkiye’de büyük yankı uyandıran bu skandal sonrası Kayseri Büyükşehir Belediyesi haberi yalanladı. Ancak bugün geldiğimiz noktada Büyükşehir Belediye Meclisi’nde konu yine gündeme geldi. İYİ Parti Büyükşehir Belediyesi Grup başkanvekili Kazım Yücel, kamuoyunun villa parselleri ile ilgili bir açıklama beklediğini söyledi. Büyükşehir Belediye Başkanı Memduh Büyükkılıç, şunları söyledi: “Kim merak ediyorsa gelsin, dosya ile ilgili tüm bilgileri verelim. Belediyedeki müffetiş İçişleri Bakanlığımızın görevlendirdiği müfettiştir. Böyle hatır, gönül durumları asla olamaz, maaşını bile bakanlık veriyor. İhale tamamen hukuka uygun ancak etik olmayan belediye çalışanlarının da bu işin içerisinde olmasıdır. Burası hukuk devletidir, hiçbir şeyin arkasına sığınmıyoruz. Belediye ya da yan kuruluşlarında buradan alan, bu işe bulaşan varsa kendilerinin geri iade etmeleri ve bu işin işçinden tamamen sıyrılması talimatını verdim. Ben oradan villa parseli alan arkadaşlarıma, belediye çalışanlarına ve yan kuruluşundaki arkadaşlara teşekkür ediyorum. Hiçbiri ‘başkanım sizi incitmeyiz, sizi zorda bırakmayız, zaten rant amaçlı olsaydık, bir değil beş alırdık, hemen iade ediyoruz’ dediler. Allah’a şükürler olsun veremeyeceğiz hesap yok. Bu konuyu daha fazla gündemde tutmanın da fayda sağlamayacağını düşünüyorum. Dosya şeffaf ve ortadadır.”

Kamunun menfaati her şeyin üzerinde olduğunu dile getiren Büyükkılıç, “Bundan sizi tereddütte bırakacak, hiçbir yaklaşımımız ve davranışımız olmayacaktır. Proje bazında bilgiyi değerlendirir, iştişare ederiz. Yapılması gereken çalışma varsa yaparız. Onun dışında müsterih olun. Biz bu şehrin hizmetkarı olmanın şerefini yaşıyorsak. Kamu hakkını da, vicdanen, insanen yasal çerçevede korumak bizim görevimizdir” dedi.

Bu gelişmelerin ardından kamuoyu, bu ihale ortağı kaç kişi ise açıklanmasını, bu ihalenin iptal olup olmayacağını merakla bekliyor.

Web stemizde, kullanıcı deneyimini geliştirmek ve internet sitesinin verimli çalışmasını sağlamak amacıyla çerezler kullanılmaktadır. Anladım