Ballı villa ihale soruşturması hangi müfettişe verildi? - Kayseri Deniz Postası

Manşet
Tipografi
  • Daha Küçük Küçük Orta Büyük Daha Büyük
  • Varsayılan Helvetica Segoe Georgia Times

Haber: Azim Deniz, İlter Sağırsoy- Kayseri Büyükşehir Belediyesi’nde yapılan 221 villa parseli ihale dosyasını inceleyecek olan müfettiş Ahmet Acer’in Bakanlık tarafından geçici görevlendirme ile 16 yıldır Kayseri Büyükşehir Belediyesi’nde çalışan kişi olduğu ortaya çıktı. Acer’in Büyükşehir Belediye Özhaseki zamanında genel sekreter yardımcılığı yaptığı, Büyükkılıç zamanında ise İşletme İştirakler Başkanlığı yaptığı, teftiş kurulu başkanı olduğu, Sayıştay tarafından kişi borcu çıkarıldığı öğrenildi.

 

Kayseri Deniz Postası’nın gündeme getirdiği ve tüm Türkiye’de büyük yankı uyandıran bu skandal sonrası Kayseri Büyükşehir Belediyesi haberi yalanladı. Ancak geldiğimiz noktada Büyükşehir Belediye Meclisi’nde konu yine gündeme geldi. İYİ Parti Büyükşehir Belediyesi Grup başkanvekili Kazım Yücel, kamuoyunun villa parselleri ile ilgili bir açıklama beklediğini söyledi. Büyükşehir Belediye Başkanı Memduh Büyükkılıç, şunları söyledi: “Kim merak ediyorsa gelsin, dosya ile ilgili tüm bilgileri verelim. Belediyedeki müfettiş İçişleri Bakanlığımızın görevlendirdiği müfettiştir. Böyle hatır, gönül durumları asla olamaz, maaşını bile bakanlık veriyor. İhale tamamen hukuka uygun ancak etik olmayan belediye çalışanlarının da bu işin içerisinde olmasıdır. Burası hukuk devletidir, hiçbir şeyin arkasına sığınmıyoruz. Belediye ya da yan kuruluşlarında buradan alan, bu işe bulaşan varsa kendilerinin geri iade etmeleri ve bu işin işçinden tamamen sıyrılması talimatını verdim. Ben oradan villa parseli alan arkadaşlarıma, belediye çalışanlarına ve yan kuruluşundaki arkadaşlara teşekkür ediyorum. Hiçbiri ‘başkanım sizi incitmeyiz, sizi zorda bırakmayız, zaten rant amaçlı olsaydık, bir değil beş alırdık, hemen iade ediyoruz’ dediler. Allah’a şükürler olsun veremeyeceğiz hesap yok. Bu konuyu daha fazla gündemde tutmanın da fayda sağlamayacağını düşünüyorum. Dosya şeffaf ve ortadadır.”

Gazeteci Azim Deniz yaptığı açıklamada, Teftiş Kurulu Başkanı Ahmet Acer, dışarıdan görevlendirme ile 16 yıldır Kayseri Büyükşehir Belediyesi’nde çalışan kişi olduğu ortaya çıktı. İçişleri Bakanlığı 16 yıldır geçici görevlendirme ile maaşını bakanlık tarafından aldığı ancak Büyükşehir Belediye’de çalıştığını söyledi.

ballı vılla hangı mufettıse verıldı 2

Acer’in Büyükşehir Belediye Özhaseki zamanında genel sekreter yardımcılığı yaptığı, Büyükkılıç zamanında ise İşletme İştirakler Başkanlığı yaptığı, teftiş kurulu başkanı olduğu, ayrıca belediye şirketlerinden huzur hakkı aldığı da iddia ediliyor.

Sayıştay raporunda belediyenin atadığı bütün müfettişlerin azledildiği ortaya çıkarken, İçişleri Bakanlığı’ndan yeni geldiği lanse ettirildiği Acer’e belediyeden huzur hakkı aldığı gerekçesiyle kişi borcu çıkardığı da öğrenildi.

Gazeteci İlter Sağırsoy ise skandal üzerine skandal yaşandığını ifade ederek, nasıl sağlıklı bir ihale incelemesi yapılacağını sordu. Sağırsoy, “Skandal üzerine skandal, bu gelişmeler sonrası sağlıklı inceleme olacağına inanıyor musunuz? Ayrıca bu kooperatifin incelenmesi ve bu işlerin ortaya çıkarılması lazım” dedi.

Öte yandan kamuoyu, bu ihale ortağı kaç kişi ise açıklanmasını, bu ihalenin iptal olup olmayacağını merakla bekliyor.

Web stemizde, kullanıcı deneyimini geliştirmek ve internet sitesinin verimli çalışmasını sağlamak amacıyla çerezler kullanılmaktadır. Anladım