Deniz Postası TV’ye özel konuşan Özhaseki’den villa parseli yorumu: - Kayseri Deniz Postası

Manşet
Tipografi
  • Daha Küçük Küçük Orta Büyük Daha Büyük
  • Varsayılan Helvetica Segoe Georgia Times

Haber: Azim Deniz, İlter Sağırsoy - AKParti Genel Başkan Yardımcısı Mehmet Özhaseki, Gazeteci İlter Sağırsoy ve Gazeteci Azim Deniz’in sorularını yanıtladı. Mehmet Özhaseki 221 Villa Parsellerinin satış süreci ve daha sonrasında yaşananlar hakkında çok önemli ve özel açıklamalarda bulundu. Özhaseki, “21 yıllık başkanlığımda 1 metrekare arsa almadım da satmadım da. Bu işlere ben de, yakınlarım da, sülalem de girmedi. Bu işlerden kaçmak lazım. İhale ortakları listesi niye saklanır ki, kötü bir şeyse yapmayın, encümen kararlarını yayınlayın, kurtulun” dedi.

“BANA ANLATILDIĞI KADAR BİLİYORUM”

Kayseri Deniz Postası TV’de canlı yayınlanan röportajda Özhaseki, konu ile ilgili önemli açıklamalarda bulundu. İlter Sağırsoy’un 221 villa parseline ilişkin kendisine yönelttiği soruya, “Olayın dosyasını incelemiş değilim. Ancak bu hadise açıklanınca duyduğum kadarıyla önce ne olduğunu anlamak için Memduh Bey’i aradım. Onun anlattığı kadarıyla biliyorum. Gelişmelerden bir tedirginlik duymuyorum. Çünkü Memduh Bey’e ve ekibine güveniyorum. Yıllardır beraber çalıştığımız arkadaşlar. Bunların hiçbirinin gözü kötülükte olamaz. Ne Memduh Bey’in ne de diğer arkadaşların. Son derece itimadım var. Laf olsun diye aynı siyasi partide yer alıyoruz diye söylemiyorum” şeklinde cevap verdi.

221 villa parselini alan isimlerin açıklanmadığına değinen Sağırsoy’a Mehmet Özhaseki, “Anladığım kadarıyla pandemi döneminde para bulunamadığı, maaş ödemekte zorluk çekildiği dönemde topluca müşteri bulunca, daha önce topluca ihalesi yapılmış ama müşteri bulunamamış bir yer Esnaf Odaları’na verilmiş. Bir fiyat konmuş ortaya. Daha sonra onlar ödeme zorluğu çekince dışarıdan müşteri aramaya başlanmış. O sırada çok üst düzey belediye yönetimi değil ama çalışanların bir kısmı, birkaç kişi Talas’tan birkaç kişi Büyükşehir Belediyesi’nde ortak olarak girmişler” dedi.

“BELEDİYEDEN 15 KİŞİ İHALE ORTAĞI OLMUŞ”

İmar AŞ. Başkanı Serdar Altuntuğ başta olmak üzere üst düzey yetkili isimlerinde söz konusu listede olduğunun belirtilmesi üzerine Özhaseki, “Üst düzey derken, genel sekreter, daire başkanı ve belediye başkan yardımcılarını kast ediyorum. Arkasında Elektrik şirketi genel müdürü veya KASKİ genel müdür yardımcılarını söyledim. Ama aşağı doğru pek çok çalışan var. Müdürlük, amirlik, şeflik falan… Oradan da herhalde bir 10-15 civarında o şirkete ortak olup alanlar olmuş. Daha sonra işler rahatlayınca millet pandemiden sonra bahçeli parsellere doğru biraz yönelince tek tek satılmaya başlandığında da bir fiyat artışı olmuş” ifadelerini kulandı.

“İHALE SÜRECİ TEKRAR GÖZDEN GEÇİRİLMELİ, BÜYÜKKILIÇ’A BU İŞİN MAHSURLARINI ANLATTIM”

Memduh Büyükkılıç ile konuyu istişare ettiğini söyleyen Mehmet Özhaseki, “İhale sürecinin tekrar gözden geçirilmesi gerektiğini daha sonraki ilişkilerde belediye namına veya belediye çevresinde gözüken arkadaşların bu işte yer almasının mahsurlarını da bahsettim. Başkan teftiş kuruluna görev verip, şu an ihale sürecini didik didik incelediklerini söyledi. Belediyeden bu işe ortak olanlarında tapularını iade ettiklerini de söyledi” dedi.

“İHALE SÜRECİ ŞİMDİ DİDİK DİDİK EDİLİYOR, SİNEK KÜÇÜK MİDE BULANDIRIR”

Eski Bakan Özhaseki hukuken doğru ama ahlaken yanlış olduğuna dikkat çekerek, “Etik olarak belki vatandaş geriden bakar der ki ‘bunlar burayı kendi aralarında anlaşmışlar’ diye bir anlayışa sebebiyet verebilir. Aslında küçük olsa da mide bulandırır. Bundan kaçmak lazım. 21 yıllık belediye başkanlı dönemimde 1 metre ne arsa aldım ne de sattım. Ne ben girdim ne de yakınlarım girdi” şeklinde konuştu.

“BU İŞLERE BEN DE, YAKINLARIM DA, SÜLALEM DE GİRMEDİ”

Aile bireylerinin devlet kurumlarında söz sahibi olmasının önüne geçilmesi gerektiğine vurgu yapan Özhaseki, “21 yıllık başkanlığımda 1 metrekare arsa almadım da satmadım da. Bu işlere ben de, yakınlarım da , sülalem de girmedi. Bu işlerden kaçmak lazım. Eğer siz belediyede normal işleri yapmak yerine babanızdan gelen, kardeşinizden gelen sözleri yaparsanız, herkes kardeşinize gider, herkes babanıza gider. Titiz davranmazsanız adınız pek çok işe karışır” sözleriyle dikkat çekti.

“ENCÜMEN KARARLARINI YAYINLAYIN KURTULUN”

Villa parsellerini alan kişilerin isimlerinin ısrarla açıklanmamasının da sorulması üzerine Mehmet Özhaseki, listenin açıklanmasında hiçbir mahsur olmadığını söyledi. Özhaseki, “Ben hiçbir şeyin gizli kalmayacağına inanan bir insanım. Benim belediye başkanlığı dönemimde de Encümen Kararları gizli kalırdı. Heyetin aldığı idari kararlar. Bunu neden saklıyorsunuz? Kötü bir şey ise yapmayın zaten. Makul bir şey ise verin. Yayınlayın kurtulun. Canlı yayınlanmaya başlayınca ihale dedikodusu da bitti” dedi.

“BAZEN İNSAN ŞAİBELERDEN KURTULMAK İÇİN KENDİNİ İHBAR EDER”

Mehmet Özhaseki görevlendirilen teftiş kurulunun kararı sonrası listenin yayınlanacağını da belirtti. Aynı zamanda AK Parti Kayseri İl Başkanı Şaban Çopuroğlu’ndan atanan müfettişe yönelik itiraza geldiğinin de söylenmesi üzerine Özhaseki, “Bazen insan şaibelerden kurtulmak için kendini ihbar eder. Belediye çağırabilir başmüfettişliğini. Hiçbir mahsuru yok. Kendine güvenen insan teftişten kaçınmaz. Ayıbı olmayan utanacağı bir şey olmayan da zaten buyurun der çıkar ortaya… Ben burada böyle olduğunu zannediyorum. Memduh Bey’e ve ekibine son derece güveniyorum. Ancak bunları söylemek asla kontrole teftişe mani değil. Kontrol edilir. Mülkiye başmüfettişi de gelir, kendisi de inceler. Her şey ortaya çıkar, herkes de rahatlar” dedi.

“İHALE ORTAKLARILİSTESİ NİYE SAKLANIR Kİ, KÖTÜ BİRŞEYSE YAPMAYIN”

Encümen kararlarının gizlisi saklısı olmadığını söyleyen Özhaseki, ihale ile ilgili listeyi Büyükkılıç’ın açıklayacağını söyleyerek, “İhale ortakları listesi niye saklanır ki, kötü bir şeyse yapmayın” dedi.

Web stemizde, kullanıcı deneyimini geliştirmek ve internet sitesinin verimli çalışmasını sağlamak amacıyla çerezler kullanılmaktadır. Anladım