Böyle Giderse Sokağa Çıkma Yasağı Dahil Tüm Tedbirler Yeniden Gelebilir - Kayseri Deniz Postası

Manşet
Tipografi
  • Daha Küçük Küçük Orta Büyük Daha Büyük
  • Varsayılan Helvetica Segoe Georgia Times

Haber: Azim Deniz / Kayseri Valisi Şeyhmus Günaydın, Kayseri İl Sağlık Müdürü Ali Ramazan Benli ile birlikte Kayseri Polis evinde bir toplantı düzenleyerek şehrimizde Covid 19 vakaları ve virüsün yayılmasıyla ilgili gazetecilere bilgi verdi. Toplantıda katılımcıların  maske, sosyal mesafe ve hijyen kurallarına titizlikle dikkat ettiği gözlerden kaçmadı.

 

Vali Günaydın toplantıda kurallara uyulduğu takdirde Covid tehdidinden kurtuluruz, aksi takdirde tedbirler “maske, mesafe, hijyen” terkedilirse, kurallara uyulmadığı gözlenmeye devam ederse  Gerekirse sokağa çıkma yasağı dahil bir çok tedbir alabiliriz dedi.

Vali Günaydın sözlerinin devamında, “Düğünlerin iptali ve Pazar yerlerindeki düzenli denetlemelerden dolayı çok olumlu sonuçlar alıyoruz. Sindelhöyükde kurallara uyulmadan yapılan bir düğündeki şahıslar tek tek tespit edilerek 3.150 TL para cezası yazıldı.Taşımalı düğüne izin verilmeyecek. Jandarma komutanları ve çevre illerin valileri ile görüşülerek bilgi verildi. Taşımalı düğünün cezası var. Ayrıca kul hakkı da var.”  Diyerek düğün ve cenaze gibi toplulukların bir araya geldiği durumlarda ortaya çıkan tehlikeye dikkat çekti. Günaydın, Hemşehrilerimizi korumak için sokağa çıkma kısıtlaması ve para cezaları dahil tüm yöntemleri uygulayacaklarını, vatandaşların kurallara uyduğu takdirde bu tür uygulamalara gerek kalmayacağını vurguladı.

Kayseri İl Sağlık Müdürü Ali Ramazan Benli de şehrimizdeki Covid 19 vakaları ile ilgili bilgileri gazetecilerle paylaştı. Benli, “Bir kerede 96 numune işleyebilen PCR testi makinesi Kayseri’de mevcut. 24 saat esasına göre çalışıyor.Kayseride günlük ortalama 1100 hastamız var.Günlük yoğun bakımlarda yatan hasta sayısı 100 kişi.Hastanelerde iki pozitif hastayı yan yana yatırabiliyoruz. Ama negatif hastaları pozitif hastalarla birlikte yatırmıyoruz. Şu anda sağlık koordinasyon ekibi Kayseri’de. Hem özel hastanelerin sıkıntıları hem de sağlıkla ilgili konularla ilgili görüş alış verişinde bulunuyoruz.” Diyerek Covid 19 hakkında şehrimizle ilgili merak edilen konularda bilgiler verdi. Benli, konuşmasının devamında yaşanan sorunlara da değindi. “Bir kişi pozitifse onu ve temaslı şahısları evlerinde karantinaya alıyoruz.Covid 19 testi pozitif çıkanlar temas ettiği kişiler hakkında filyasyon ekiplerine doğru bilgi vermiyor. İsmi verilmeyen kişiler eğer pozitif ise günde en az dört kişiye hastalığı bulaştırabiliyor.Fabrika sahipleri işletmelerinde pozitif çıkan şahısların temaslı kişilerini iş aksamasın diye saklıyor. Bir süre sonra o fabrikadaki vaka sayısı daha da çoğalıyor.Fabrika sahipleri işletmelerinde pozitif çıkan şahısların temaslı kişilerini iş aksamasın diye saklıyor. Bir süre sonra o fabrikadaki vaka sayısı daha da çoğalıyor.” Diyerek sağlık ekiplerinin karşılaştıkları sorunları dile getirdi. Benli, diş hastanesinde acil müdahalelerin kontrollü bir şekilde devam ettiğini, covid 19 risk grubundaki  vatandaşların zatürre aşısı ve grip aşısı yaptırabileceklerini, kendilerinde belirti görenlerin aile hekiminin onayı ile hastaneye gitmeden evlerinde test numunesi verebileceklerini de belirtti.

Web stemizde, kullanıcı deneyimini geliştirmek ve internet sitesinin verimli çalışmasını sağlamak amacıyla çerezler kullanılmaktadır. Anladım