FABRİKADAN ÇIKAN AVANS PARA FETÖ’YE GİTTİ - Kayseri Deniz Postası

Memduh

Manşet
Tipografi
  • Daha Küçük Küçük Orta Büyük Daha Büyük
  • Varsayılan Helvetica Segoe Georgia Times

Haber:Azim Deniz / Kayseri Şeker’den Kazım Duygulu'ya verilen avansın bir kısmı, FETÖ ye aktarılırken, Genel kurul bir kısmı da usulsüz olarak seçimlerine katılacak çiftçilerin taşınmasında kullanıldı. Erkekler, Kayseri Şeker fabrikasının Lojmanlarında FETÖ sohbetleri yapıyorlardı.Kayseri Şeker Fabrikası yanındaki caminin kuran Kursu, FETÖ sohbet yeri olmuştu. Kayseri Şeker Fabrikası yanındaki camide, imam Metin Kılıç FETÖ toplantıları yapıyordu. Levent Benli FETÖ öğrencilerine parasız verdiği evin, vergi ödememek için gelir beyanında bildirmemiş.

Kayseri Şeker Fabrikası eski yönetim kurulu üyesi ve eski genel Müdürü Levent Benli FETÖ/PDY soruşturması kapsamında Yozgat 2. Ağır Ceza Mahkemesi’nde yargılamaları sonrasında yetkisizlik vererek dosyayı Kayseri’ye göndermişti. . Kayseri 2. Levent Benli Kayseri 2. Ağır ceza mahkemesinde yargılanmasına devam edildi. Mahkeme heyeti, müşteki ve tanıkları dinledi. Müştekiler, ifadelerinde Levent Benli ve Kayseri Şekerdeki FETÖ yapılanmasına dair önemli bilgiler verdi.


Kayseri Şeker Fabrikası Mali müşaviri Kemal Y. İfadesinde, şirketin Vedat Ali Özışık döneminde ki vergi hatalarını incelemek ve düzeltmek için, Levent Benli tarafından, göreve getirildiğini söyledi. Yalçın ifadesinde “Şirketin kasasından Kazım duygulu adına 180 bin lira avans para çekildi. Kanuna göre, çekilen bu avansın, bir ay içerisinde Kayseri şekerin kasasına geri dönmesi gerekiyordu. Para dönmeyince, genel müdür Levent Benli’ye sebebini sordum, oda bana hitaben ‘Boyundan büyük işlere karışma başın ağrır’ dedi. Avans olarak çekilen bu para, hukuka aykırı şekilde çiftçinin seçimler için genel kurula taşınmasında kullanıldı. Yapılan bu usulsüzlüğü resmileştirmek için, Fabrikadan 13 Personel getirilerek, gider pusulası imzalatıldı. Paranın kalan kısmının ise, FETÖ ye kanalize edildiğini, bizzat, yurt dışında firari olan Birol Ezgin, anlattı. 2013-2014 yönetim kurulu üyelerinin Gelir beyannamelerini ben verdim. Levent Benli’nin birden fazla mülkü var. Bunları beyanda bildirmemi istedi. Nedenini sorduğumda ‘Talas’ta ki evde cemaat mensubu öğrenciler oturuyor. Zaten kira almıyorum, birde vergi mi ödeyeyim. Bu koltukta oturmanın bedeli var. Osman Canıtez ve Kazım duygulu'nun, zaten burada gözü var. Bazı bedeller ödenmeden buralara gelinmiyor’ dedi. Ayrıca Birol Ezgin ile tanışmak için odasına gittiğimde ’Birol Ezgin, Lojmanlarda ve TÜTEV de oturmalar yapılıyor. Oturmalara, Levent Benli’de geliyor diyerek, benide davet etti. Ben bir kere TÜTEV e gittim. Kurban, burs, yardım talep ettiler. Buralara, Mehmet Özoğul ve Levent Benli’nin yönlendirdiğini gördüm. Levent Benli hiçbir yere imza atmazdı. Birol Ezgin’i FETÖ nün önemli ismi Mehmet Fındık’ın ofisine geldiğini, birkaç kez gördüm. Mehmet Fındık, muhasebe ofisimizde üst komşumuz idi. Fabrikadan çıkan avans paralar, Birol Ezgin tarafından, Mehmet Fındık’a teslim edilmiş. Kayseri şekerin yanındaki caminin imamı Metin Kılıç, cami içerisinde, FETÖ, sohbet toplantıları düzenliyordu. Cami imamı 7/24 fabrikadan çıkmıyordu.


Fabrika çalışanı Zeynep Ş. ifadesinde “Kayseri şeker fabrikasında kalite kontrol şefiydim. Daha önce cemaatin içerisinde yer aldım. Fabrikada çalışanlara, burs ve yardım toplamak için zarf dağıttım. Kurban ve burs talebinde bulundum. Bayanlar ve erkekler, iki ayrı sohbet yapılıyordu. Erkekler, şeker lojmanlarında, FETÖ sohbetlerine katılıyorlardı. Bu toplantılara, Levent Benli’nin de katıldığını Fabrikada söylüyorlardı. Kayseri Şekerde FETÖ ye yakın olanlar terfi ediliyordu. Önceki yönetimden herkes işten çıkartılırken, Levent Benli sohbetlere başladıktan sonra terfi etti.


Dinlenen Tanıklar arasında Levent Benli’nin asistanı, İlkay K. Pancar Çavuşu İbrahim Eryolu, İfadelerinde “Levent Benli’nin FETÖ ile ilgili hiçbir faaliyetinin olmadığını söyledi.


Hüseyin Akay’ın asistanı Sakine Yıldız, ifadesinde “Ömer Dengiz, Boğazlıyan Belediye başkanı Hamdi Erdal ve Yozgat , Fabrikaya Hüseyin Akay’ı ziyarete geldikleri doğru değil. Alper Hasta’nın odası odamın karşısında idi. Levent Benli ile Alper Hasta tartışsa haberim olurdu. Alper Hasta doğru söylemiyor. Hüseyin Akay geldiğinde, Alper Hasta’da dahil hepimiz önümüzü ilikler ayağa kalkardık. Nasıl, Hüseyin Akay’a FETÖ ile ilgili rapor verip tartışıp kapıyı çarpıp çıkmış. Alper’in her söylediği yalan. İşten çıkarılma nedeni FETÖ değil, Bilgi işlemde çalışan arkadaşları dövmesidir. Odasında silah bulunduruyordu. Ben olmadan Alper Hasta Hüseyin Akay’ın odasına giremez” dedi
Mahkeme Duruşmayı, 26 Ocak 2021 Tarihine erteledi.


Kayseri Şeker Fabrikası Eski Genel Müdürü Levent Benli , Genel Müdür Yardımcısı Mehmet Özoğul ve Boğazlıyan Entegre Tesisi Müdürü Bilal Karaköse’nin de bulunduğu 22 kişi 5 Ağustos ve 28 Eylül 2016 tarihlerinde Yozgat ve Kayseri'de Fetullahçı Terör Örgütü/Parelel Devlet Yapılanması'na (FETÖ/PDY) yönelik soruşturma kapsamında gözaltına alınmıştı.Kayseri Şeker Fabrikası ve Boğazlıyan Entegre Tesisi'nde aralarında Kayseri Şeker Fabrikası Yönetim Kurulu Üyesi ve eski Genel Müdürü Levent Benli bir kısım sanıklar tutuklanırken, bir kısım sanıklar tutuksuz yargılanmak üzere serbest bırakılmıştı.


Kayseri Şeker Fabrikası’nın eski Genel Müdürü Levent Benli hakkında Yozgat Cumhuriyet Başsavcılığı iddianameyi hazırladı. İddianameyi kabul eden Yozgat 2. Ağır Ceza Mahkemesi, dosyada ismi geçen tanıkların duruşma öncesi Kayseri Adliyesi’nde dinlenilmesine karar vermiş, 23 Aralık 2019’da 8 tanık Kayseri’de dinlenilmişti.


Yozgat 2. Ağır Ceza Mahkemesi’nde hakim karşısına çıkan tutuksuz sanık Benli’nin avukatı, sanığın Kayseri’de yargılanmasını talep etti. Mahkeme heyeti yaptığı değerlendirmede Benli’nin savunmasını almadan, sanığa isnat edilen suç delilleri ile olay yerinin yine Kayseri olması nedeniyle görevsizlik kararı vererek, dosyayı Kayseri Ağır Ceza Mahkemesi’ne gönderdi.

 

Web stemizde, kullanıcı deneyimini geliştirmek ve internet sitesinin verimli çalışmasını sağlamak amacıyla çerezler kullanılmaktadır. Anladım