ÖRGÜT DAVASINDA 2 TAHLİYE - Kayseri Deniz Postası

Memduh

Manşet
Tipografi
  • Daha Küçük Küçük Orta Büyük Daha Büyük
  • Varsayılan Helvetica Segoe Georgia Times

(ÖZEL) Haber: Azim DENİZ / 1.Ağır ceza mahkemesinde devam eden, Divan Pastaneleri Selahattin Sözduyar olayı olarakta bilinen "Silahlı örgüt davası" nın Bugünkü yargılamasından 2 Tahliye çıktı.

 

2Nisan 2020 Tarihinde Kayseri Emniyet müdürlüğünün yapmış olduğu operasyonla göz altına alınan ve çıkarıldıkları mahkemece Hayri Çelik ve Mehmet Aşatır’ın arasında olduğu 8’i tutuklanan 23 sanık hakkında 1. Ağır ceza Mahkemesinde, Organize suç örgütü suçlaması ile yargılamalara devam edildi.
Önceki gün yapılan duruşmada dinlenen müştekilerden

Hacıali Sözduyar, Selahattin Sözduyar, Hikmet Sözduyar, Merve Sözduyar, mahkemede sanıklardan şikâyetçi olmadıklarını söyleyerek ifadelerini çektiklerini beyan ettiler.

Müştekilerden,  Güntaç K. Şikâyetçi olmadığını söylerken Burak A. İse kendisine silah göstererek korkutmak istendiğini silah gösterenlerin kim olduğunu bilmediğini söyledi.

Mahkemede iş adamları, Mustafa Eraslan ve Hacı Ömer Okuducu’da tanık olarak dinlendi.

Müştekilerden, Ömer Karabey, Ömer Tosun’da şikâyetçi olmadıklarını belirtti.

Hakan Kumlu, Mehmet Aşatır ile ticaret yaptıklarını alacak vereceklerinin olduğunu kendisini yaptığı işlerde parasal destekçi olduğunu, herhangi bir sıkıntısının ve şikâyetinin olmadığını belirtti.

Zek Yapı Zeynel Yıldız ise. Hakan Kumlu ile aralarında inşaat yapımı ile ilgili sorunlar vardı. Bu nedenlerle Mehmet Aşatır’la tartıştık. Taahütler yerine getirilince sorun kalmadı kimseden şikâyetim yok dedi.
Mesut Adıgüzel, Kadir Demir,  Sinan Kurt, Senan Kurt, Gürbüz Doğan, Nevzat Çolak, tanık olarak dinlendi.

Dosyada bulunan Erol Gülyuva’ya ait çekin çalınma iddiasına ait yargılamada ise Banka operasyon şefleri tanık olarak dinlendi. Erol Gülyuva suçlamalarına devam etti. Çeki o gün yazdırmaya gittiğimde Güntaç K. Banka da bayanın elinden alıp bankadan ayrılmış. Ben polise şikâyetçi oldum. Çek geri geldiğinde imza kısmı ile oynanmıştı. Çeki yazdırmak istedim sonra ortam sıkıntılıydı başıma bir iş gelecek diye yazdırmadım. Oradan çıkıp Organize polis merkezinde şikâyetçi oldum. Olaydan 4 ay sonra silahla vuruldum. Çeki o gün yazdırsaydım. Beni o gün vuracaklardı dedi.  Sanıklar tahliye ve beraatlarını belirttikten sonra müdafiler savunmalarını yaparak taleplerini iletti.

Örgüt Lideri olmakla suçlanan Hayri Çelik Müdafisi Avukat Prf. Dr. Ersan Şen “ Siyasetçilerin, Hukuk, Adalet aradığı süreçte, bunlara vatandaşlarında ihtiyacı var. Talimatla, hukuk Adalet yerine gelmemiş bundan sonrada gelmeyecektir. Hukukta Somut Delillerle gitmek gerekir. Türkiye Cumhuriyetinin Hukuktaki en problemli konusu çifte standarttır.  Burada suç örgütü yok olsa olsa, Selahattin Sözduyar ve alacaklıları derneğinden söz edilebilir. Suç örgütü suçlaması, Hacı Ali Sözduyar ve Selahattin Sözduyar’ın Borçtan kurtulmaya yönelik davranışıdır” dedi.

Savcı Mütalaasında Hayrettin Çağatay ve Özcan Hançer’in tahliyesini isterken, Diğer sanıklarının Tutuklu yargılanması belirtti.

1. Ağır ceza Mahkemesi heyeti, kararında. Hayrettin Çağatay,  Özcan Hançer ‘in Tutuksuz yargılanmalarına karar verirken, Tayfun Güçlü, Ali Bakay, Ali Öz, Mehmet Aşatır, Ömer Tosun,Hayri Çelik’in tutukluluklarını kaldırmadı. Mahkeme Davayı 4 Ocak 2021 Sabah saat 09:00 tarihine erteledi.


2 nisan 2020 de Göz altına alınmışlardı
2 Nisan 2020 tarihinde Kayseri Cumhuriyet Başsavcılığı'nın koordinesinde 2 Nisan’da Kaçakçılık ve Organize Suçlarla Mücadele Şube Müdürlüğü (KOM) ekipleri, 'nitelikli yağma', 'silahla tehdit', 'mala zarar verme', 'kişiyi hürriyetinden yoksun kılma', 'kasten yaralama' gibi suçlara karışan ve şiddet içeren eylemler gerçekleştirdikleri iddiası ile operasyon düzenlemişti. Eş zamanlı operasyonlarda, örgütün yöneticisi ve üyeleri olduğu iddiası ile, 23 şüpheli adreslerinde yakalanarak, gözaltına alındı. Evde yapılan aramalarda, gözaltına alınan şahısların ev ve işyerlerinde uyuşturucu madde, ruhsatsız tüfek, mermi ve çok sayıda senet ile çek ele geçirilmişti. 8 şüpheli tutuklanırken, 15 şüpheli ise tutuksuz yargılanmak üzere serbest bırakılmıştı.
Cumhuriyet Başsavcılığı tarafından 8’i tutuklu 23 sanık hakkında 213 sayfalık iddianame hazırlamış ve Bu iddianame 1. Ağır ceza mahkemesince kabul edilip yargılamalara başlanmıştı.

Web stemizde, kullanıcı deneyimini geliştirmek ve internet sitesinin verimli çalışmasını sağlamak amacıyla çerezler kullanılmaktadır. Anladım