İl imamı, eski Şakirtlerini tanımadı - Kayseri Deniz Postası

Manşet
Tipografi
  • Daha Küçük Küçük Orta Büyük Daha Büyük
  • Varsayılan Helvetica Segoe Georgia Times

(ÖZEL) Haber: Azim DENİZ / Kayseri FETÖ imamı “Akif Hoca” kod isimli Serdal Karakurt,  Kayseri’den, ses ve görüntü bilişim sitemi ile mahkemeye bağlanan, 24 iş insanını tanımadığını, iş insanlarının kendilerini kurtarmak için yalan söylediklerini ve iftira attıklarını iddia etti.

Dört yıldır aranan, Kayseri il imamı “Akif hoca” kod isimli Serdal Karakurt, düzenlenen operasyonla, 10 Ekim 2020'de, Ankara, Yenimahalle’deki, saklandığı evde, sahte kimlik ve örgüt için topladığı yüklü miktarda parayla yakalanmıştı.

Ankara Cumhuriyet Başsavcılığınca, iddianame hazırlanıp, FETÖ yöneticiliğinden, hakkında 37,5 yıl hapis istemiyle dava açılan Kayseri İl imamı “Akif Hoca” kod isimli Serdal Karakurt’un yargılanmasına Ankara’da başlandı.

Kayseri’nin ünlü iş insanlarının, doktorların içerisinde olduğu 24 kişiyi, mahkeme,  tanık olarak dinledi. Mahkeme başkanı, Örgütün oturma guruplarında yer alan iş insanlarına, Akif hocayı nerden tanıdıklarını, örgütsel faaliyetleri hakkında bildiklerini anlatmasını istedi. Tanıklar, örgüt imamı, Akif hoca ile ilgili bilgileri, sesli görüntülü bilişim sitemi ile mahkeme heyetine anlattılar. Mahkeme Başkanı sanık örgüt yöneticisi Serdal Karakurt’a, tanıkların söyledikleri hakkında diyecekleriniz var mı? diye sorunca, ben tanıkların hiç birini, daha önce görmedim. Hatırlamıyor, tanımıyorum. Bu tanıklar etkin pişmanlıkta bulunmuşlar. Kendilerini kurtarmak için yalan söylüyorlar dedi.

Tanıklardan, Yeminli Mali müşavir Hüseyin Cönger ifadesinde  “bir arkadaşının daveti üzerine üç, dört kere FETÖ nün oturma gruplarına gittim, bu oturmalarda, iş adamlarına, mali konularda yeni çıkan kanunları anlattım, benden sonrada il imamı Akif hoca dini sohbet yapıyordu. Akif hocayı orada gördüm başka tanımıyorum” dedi.

Tanık Ali Çamlı ise “bir arkadaşımın işyerini ziyarete gitmiştim, orada Memduh Boydak, Halit Gazezoğlu’nu birde ekrandaki sanık olan bu şahsı gördüm. Arkadaşıma ‘bu kim, niye gelmişler’ diye sordum. Oda ‘yeni aldığım araçlar için himmet, burs istemeye gelmişler’ dedi. Kov gitsin bunlara zekât yardım verme dedim. Arkadaşım hiçbir şey vermeden gönderdi. Başkanım bunlar benim yanıma gelemez, bunlarla, bu örgütle, husumetim var. Vaazlarımda bunlara yardım etmeyin, zekatınızı bunlara vermeyin dediğim için,. Beni 50 gün cezaevinde yatırdılar” dedi.

Firari iken, Serdal Karakurt  örgütün yeniden yapılanmasında görev almış. Tutuklu ve hükümlü örgüt üyeleri ile, ailelerine maddi yardım yapan "muavenetçi"ler olarak ifade edilen, örgüt içerisinde  "Yusuf" ve "mağdur" olarak isimlendirilen yapıda yer aldığı iddianameye girdi.

Kayseri il İmamı Serdal Karakurt, yakalama kararı olan, örgüt üyelerine konaklama ve barınma imkânı sağladığı, "gaybubet" evlerine yerleştirmede, örgüt üyelerinin, yasal olmayan yollardan yurt dışına çıkarılmasında koordinasyon görevi üstlendiği iddianameye giren bilgiler arasında

Kayseri imamı Serdal Karakurt , "Signal" isimli sosyal medya haberleşme programı üzerinden "Melih Bey" ismi ile "Atina Mağdur Listesi" şeklinde mesaj gönderdiği tespit edilmiş.

FETÖ'nün yeniden yapılanma çalışmaları iddianamede yer aldı.

Yeniden yapılanmada görevli kişilerin, öncelikli amacının, örgütün dağılmasını engellemek ve örgüt ideolojisine bağlı kitleyi zinde tutmak olduğu, örgüt üyelerine yakalanmamaları için yer ve imkân sağlanması, tutuklanan ve hüküm giyen örgüt üyeleri ile ailelerinin sahiplenilmesi" olduğu iddianamede anlatıldı.

Örgütün ortaya çıkan yeni deyimleri

Örgüt üyelerinin yakalanmadan kurtulmaları amacıyla yerleştirildikleri güvenli evlere Gaybubet evleri diye söylenirken, Tutuklanan veya hüküm giyen ve ceza infaz kurumunda bulunan örgüt üyelerine Yusuf şeklinde tanımlamışlar.

Tutuklanan veya hüküm giyen ve ceza infaz kurumunda bulunan örgüt üyelerinin ailelerine Yusuf ailesi, Örgüt üyelerine ve ailelerine yapılan maddi yardımlara Muavenet, Örgüt üyelerine ve ailelerine yapılan maddi yardımları ulaştıran kişiye Muavenetçi kod isimlerini koymuşlar.

Örgüt üyelerinin yakalamadan kurtulmak için, yurt dışına çıkmalarına Hicret

Örgüt emri ile, örgüttekilerin, ailelerinin, örgüt üyesinin bulunduğu ülkeye ulaştırılmasına Aile Birleştirme, yardım yapılan örgüt üyeleri ve ailelerine Mağdur

Bir coğrafi bölgede yardım yapılan tüm örgüt üyeleri ve ailelerinden sorumlu olarak görev yapan kişi Mağdur Mesulü olarak isimlendirilmiş.

Web stemizde, kullanıcı deneyimini geliştirmek ve internet sitesinin verimli çalışmasını sağlamak amacıyla çerezler kullanılmaktadır. Anladım