Kayseri Deniz Postası - KARI KOCA BANK ASYA AVUKATLARI FETÖ'DEN CEZA ALDI
29
Pzt, May
29 Yeni Haber

1000x200 Avenir DenizPostasi

 

 

Manşet
Tipografi
  • Daha Küçük Küçük Orta Büyük Daha Büyük
  • Varsayılan Helvetica Segoe Georgia Times

(ÖZEL) Haber: AZİM DENİZ / FETÖ/PDY soruşturmasında  tutuklu  yargılanırken etkin pişmanlıkta bulunan Kayseri Barosu avukatlarından Mehmet Dinç’e, yargılandığı davada 2 yıl 6 ay hapis cezası verildi. Dinç’in eşi, Avukat Ela Dİnç’e 6 Yıl 3 ay hapis cezası verilirken, kardeşi Nuri Dinç'te 6 yıl 3 ay hapis cezası aldı.   

         

FETÖ’nün Kayseri’de ki en önemli avukatı olan ve 2016 yılında Nevşehir'de FETÖ / PDY soruşturması kapsamında gözaltına alındıktan sonra, tutuklu yargılanan Mehmet Dinç, etkin pişmanlıkta bulunmuştu. Yargılaması devam eden Mehmet Dinç’in davasında karar açıklandı.

Mehmet dinç, 2 yıl 6 ay hapis cezası alırken eşi ve kardeşi, 6 Yıl 3 ay hapis cezası aldı.Bank Asya’nında,  avukatlığını yapan avukat Mehmet Dinç ‘in Bank Asya  hesaplarında 5.870.832 TL, Avukat Ela Çakır Dinç'in 12.184.173 TL, Eşi  Kızı Leyla Ahsen Dinç'in 211.220 TL, Kızı Elif Nida Dinç'in 126.275 TL, Kızı Zeynep Lara Dinç'in 583.621 TL tespit edilmişti.

2016 yılında, Nevşehir’in Kozaklı İlçesi'nde Terörle Mücadele (TEM) ve Organize Suçlar Müdürlüğü (KOM) ekiplerince yapılan operasyonda, FETÖ/PYD örgütüne mali finans sağladığı gerekçesiyle gözaltına alınan Salman’ın yanı sıra, aynı soruşturma çerçevesinde FETÖ davasından aranan kısa adı 'Ahu-Der' olan Anadolu Hukuk Derneği üyesi avukat Mehmet Dinç, üniversite öğrencisi Nurhan Özdoğan da gözaltına alınıp, 3 şüpheli, Kayseri Emniyet Müdürlüğü ekipleri tarafından Nevşehir Emniyet Müdürlüğü'ne teslim edilmişti.

2018 yılında ise, FETÖ'nün avukatı olan Mehmet Dinç itirafçı olup, FETÖ’cü avukatları ve avukat abilerin isimlerini mahkemeye sunmuştu. 

Etkin pişmanlıkta bulunan sanık Mehmet Dinç ifadesinde“Kayseri Cumhuriyet Savcılığı ya da mahkemeler hala bunların kim olduğunu bilmiyor veya tam olarak yerine oturtamıyor. Ben söylüyorum. Sami  isimli kişi Ahmet Lütfi Çopur bu eyalet abisiymiş, yani üst düzeydeymiş direk Amerika’ya bağlı. Bunun altında da Mehmet İlik var. O avukat da Kayseri, Nevşehir, Kırşehir, Yozgat ve Niğde bölge abisiymiş. Ali Fuat Yıldız da Kayseri İl abisi. 5 kişi oturup istişare kararı alanlar bunlarmış” demişti.By lock programını avukat Süleyman Gürkök’ün kendisine söylediğini belirten Dinç, “Süleyman Gürkök bizim bir mesajlaşma programımız var diyerek kendisi storeden by lock isimli programı yükledi” diye konuştu.Sanık Dinç, 11-12 sayfalık dilekçesinde 50-60 kişinin ismini verdiğini ifade ederek, milli manevi duygular içerisinde örgütün oturmalarına katıldığını söylemişti.  Dinç, “Amerika’dan gelenler hayır duası aldık diye geliyorlar, kimse talimat aldık demiyor. Ben bu kişileri öğrendim. Mehmet İlik, Ali Fuat Yıldız, Gökhan Taşdemir, Mahmut Aydın, Sami, Selman, Ahmet Lütfi Çopur, Süleyman Kılıç, daha sonraları zannedersem Süleyman Gürkök Amerika’ya gidip oradan talimat mıdır, hayır duası mıdır alan kişilerdir” şeklinde konuştu. Dinç, Örgüt mensuplarının gerek içeride gerekse dışarıda ölüm tehditleri ettiklerini belirtti. Mahkeme heyeti verdiği 13 maddelik ara kararında tutuklu sanık Mehmet Dinç’in etkin pişmanlıkta bulunması, sanık Nuri Dinç’in ise delillerin büyük ölçüde olması nedeniyle tahliyesine karar verdi. Duruşma  ertelenmişti. 

Avukat Mehmet Dinç’in dün yapılan yargılamasında 2 yıl 6 ay ceza verilmesi kamoyunda tepkilere neden oldu.

E2380e4XwAAKAktü

E2380e1WQBMuY H

Web stemizde, kullanıcı deneyimini geliştirmek ve internet sitesinin verimli çalışmasını sağlamak amacıyla çerezler kullanılmaktadır. Anladım