Kayseri Deniz Postası - Kayseri, Böyle Dolandırıcılık Görmedi
29
Pzt, May
29 Yeni Haber

1000x200 Avenir DenizPostasi

 

 

Manşet
Tipografi
  • Daha Küçük Küçük Orta Büyük Daha Büyük
  • Varsayılan Helvetica Segoe Georgia Times

(ÖZEL) Haber: Azim DENİZ / FETÖ’nün üst düzey, ilk 12 kişi arasında yer alan Şerif Ali Tekalan’ın yakın arkadaşı Kayserili avukat, Orhan Kaftanoğlu, Kayseri’in en büyük firmalarından birini,  yaklaşık 42 milyon dolandırdı  Avukat, Kaftanoğlu, Sahte mahkeme kararı, sahte sayman mutemet alıntı makbuzları, sahte tutuklama kararları hazırlayarak, iş insanlarından şu ana kadar, yaklaşık 42 milyon Tl haksız kazanç elde ettiği ortaya çıktı.

 

İş adamları Mustafa U. ve İbrahim U. Avukatları tarafından dolandırıldıkları iddiası ile Cumhuriyet savcılığına suç duyurusunda bulunmuşlardı. Kayseri Cumhuriyet Başsavcılığı bu şikâyet sonrası, Kayseri Barosunda kayıtlı Avukat Orhan Kaftanoğlu hakkında Adalet Bakanlığından soruşturma izni isteyerek, soruşturma başlattı.


Kayseri Cumhuriyet savcılığı avukat Orhan Kaftanoğlu’nun ofisinde arama kararı verdi. Aramaya Cumhuriyet savcısı ve baronun görevlendirdiği bir avukat katıldı.Yapılan aramalarda, suça konu edilen sahte belgelere ulaşıldı. Yapılan incelemede, bu sahte belgelerin, avukatın bilgisayarında hazırlandığı tespit edildi.

Delillerin toplanması sonucunda hazırlanan iddianame, Boğazlıyan Ağır ceza mahkemesince Kayseri 1. Ağır ceza mahkemesine gönderildi. Sanık avukat Kaftanoğlu’nun yargılaması 4 Haziran 2021 tarihinde saat 15:00 da başlıyor.Yapılan hukuki araştırmalarda, avukat Orhan Kaftanoğlu, müvekkili iş adamlarından dolandırdığı yaklaşık 42 milyonun çoğunluğunu aile bireyleri ve ortak olduğu şirkete gönderdiği ortaya çıktı. İş adamları, aile hakkında da suç duyurusunda bulundu. Savcılık, aile bireylerinin hepsine yurtdışı yasağı koydu.

AVUKAT NASIL DOLANDIRDI?

Avukatın dosyasına baktığı iş adamları, yargılandıkları bir davada, zaman aşımı nedeni ile düşmesine rağmen, resmi evrakta sahtecilik yaparak, iş adamları hakkında, sahte mahkeme evrakı, sahte para ödeme belgesi, sahte tutuklama kararı düzenleyerek, iş adamlarını yaklaşık 42 milyon TL dolandırmış.

Kaftanoğlu, ile ilgili hazırlanan iddianamede dikkat çeken ifadeler yer aldı. Savcılığın hazırladığı iddianamede, Kaftanoğlu'nun, "İlgili dava dosyasında müvekkilleri haklarında verilen adli para cezalarının infaz edileceğini, bahse konu cezaların 10 katı tutarında haklarında beyanname düzenlendiğini, bu paraların ödenmemesi durumunda da haklarında hapis cezası verileceğine dair gerçeğe aykırı sözler söyleyip yanıltmak suretiyle 26.11.2020 tarihli bilirkişi raporunda da belirtildiği üzere Gaziantep Mahkemeler Veznesince düzenlenmiş gibi gerçeğe aykırı olarak 99 adet sayman mutemedi alındı belgelerini ve Gaziantep 1. Ağır Ceza Mahkemesinin 12.07.2018 tarihli ve 2018/350 değişik iş esas, 2018/345 karar sayılı evrakını düzenlediği, 2 ) 26.11.2020 tarihli bilirkişi raporunda da belirtildiği üzere gerçeğe aykırı olarak düzenlediği 99 adet sayman mutemedi alındı belgesi ve Gaziantep 1. Ağır Ceza Mahkemesinin 12.07.2018 tarihli ve 2018/350 değişik iş esas, 2018/345 karar sayılı evrakına istinaden 11.06.2013 ila 01.09.2020 tarihleri arasında 31.026.198,00 Türk lirası makbuz karşılığında elden, 10.813.900,00 Türk lirası da banka havalesi yoluyla olmak üzere şikâyetçilerden toplam 41.840.098,00 Türk lirası almak suretiyle haksız menfaat temin ettiği anlaşılmış olup..." denildi. 

AVUKATIN BU İLK VUKUATI DEĞİLMİ

Sanık avukat Orhan Kaftanoğlu, 2001 yılında, İmar Bankası Gaziantep şubesini sahte teminat mektubu ile dolandırmaktan yargılanan oğlunu, savunmak için gittiği Mahkeme salonunda kendisinin de sanık olarak tutuklandığı da ortaya çıktı.

 

 

Web stemizde, kullanıcı deneyimini geliştirmek ve internet sitesinin verimli çalışmasını sağlamak amacıyla çerezler kullanılmaktadır. Anladım