Akşener:“Kayseri'yi dünyanın mobilya merkezi yapacağız”

Gündem
Tipografi
  • Daha Küçük Küçük Orta Büyük Daha Büyük
  • Varsayılan Helvetica Segoe Georgia Times

Haber-Foto: Şeyda AŞATIR, Şeref KAHRAMAN / İYİ Parti Genel Başkanı Meral Akşener, Kayseri’de yaptığı mitingde, “Kayseri'yi biz dünyanın mobilya merkezi yapacağız. Hani İtalya'nın Milano'su, Torino'su gibi. Bugün yarın deyip yapmadıkları hızlı treni getireceğiz” dedi. Mitingi 3 bin kişi takip etti.

MİTİNGE 3 BİN KİŞİ KATILDI

Cumhuriyet Meydanı’nda 3 bin kişinin katıldığı mitingde halka hitap eden İYİ Parti Genel Başkanı Meral Akşener, “Söyledim söyledim ne oldu biliyor musunuz? 16 senedir uyuyan Sayın Erdoğan, polisleri sağlık çalışanlarını hatırladı. Ben söylemeseydim, İYİ Parti olmasaydı hatırlarlar mıydı? Yatırılmayan terör tazminatlarının bir kısmı yatırılmış, darısı gerisine inşallah. Önce kendileri iyileşti şimdi millet adına hayırlı işler yapacaklarından bahsediyorlar. Ama 15 senede ekonomimizin içine tükürdüler, toparlayamıyorlar. Kayseri nüfusunun yüzde 8'i gelirsiz yaşıyor. Kayseriki ekonomi şehri, sanayi şehri. Yazıklar olsun size, yazıklar olsun Kayseri'yi yönetenlere. Şehrin yüzde 25'i yoksulluk sınırının altında yaşıyor. Kayseri'yi biz dünyanın mobilya merkezi yapacağız. Hani İtalya'nın Milano'su, Torino'su gibi. Bugün yarın deyip yapmadıkları hızlı treni getireceğiz. Dün Sayın Erdoğan bir şey söyledi. Sizlerin hayallerinizi gerçekleştirecek özgür bir ortam hazırlayacakmış. 16 senedir ne yaptın? Mühendis bir başkanımız var bir toplantıda diyor ki ‘Bilişim güzelde kafayı takmamak gerekiyor’ dünyada gençler milyoner oluyorken, sen Kayseri'nin zeki gençlerinin yolunu aç bakalım girişimcilikte ortaya neler çıkıyor. Bu ülkede 10 milyon işsiz var” diye konuştu.

“HEPİNİZİN CEBİNDEN O YANDAŞ MÜTEAAHİTİN PARASI ÖDENECEK”

İYİ Parti Genel Başkanı Akşener, Kayseri’de Şehir Hastanesi ile ilgili şu yorumu yaptı: “Kayseri’de Şehir Hastanesi yapılmış, şu meşhur Şehir Hastanesi patronu yandaş müteahhit, kiracısı millet, faiş fiyat ile. O yandaş müteahhitte ödenecek paranın garantisini hazine verdi, hasta sayısını garanti etti. Dolayısı ile hasta sayısı yetmiyorsa, hepinizin cebinden o yandaş müteahhittin parası ödenecek. Yollar, köprüler yaptılar, doğrudur. İstanbul’daki köprülerden geçenden 10 kuruş, geçmeyenden 100 kuruş çıkıyor, deli dumrul köprüsü gibi. ÖTV’ler niye arttı arabalarınızdan, oradan arttı. Bu arkadaşların Türkiye’yi yönetmesi imkansız.”

“O EVLERİN FAKİRLİĞİNDEN SEN UTANMALISIN”

Hükümeti eleştiren ve ‘fakir evlerin fakirliğinden sen utanmalısın’ diyen Akşener, “Çünkü bilmiyorlar, çünkü liyakate önem vermiyorlar, adam kayırıyorlar, dünyadan bihaberler, küçük esnafın durumunu bilmiyorlar.  Vatandaşın, esnafın halinden anlamaz bunlar. Bir bakan çıkmış, ‘Fakir evlerinde iftar maratonu' diyor. Çıktığı kabuğu beğenmiyorlar. İnsanlar fakirse bunun sorumlusu sizlersiniz. Ayıptır, ayıp. O evlerin fakirliğinden sen utanmalısın. Yumurta gibi çıktığın kabuğu beğenmiyorsun. Meral söylüyor onlar tekrar ediyor. Öyle güzelliğimiz var bu ülkeye. Ben milletim için ölürüm. Beni aday gösterdiniz, dört saatte yüz bin imza ile tek kadın cumhurbaşkanı adayı yaptınız” dedi.

“4 SAATTE 100 BİN İMZA ATTINIZ, HAKLARINIZI HELAL EDİNİZ”

Sayın Erdoğan otobüslerin yorgun şoförü gibi. Uykusuz bir şoförün kullandığı otobüse biner misiniz? Ya bir de ehliyeti yoksa biner misiniz? Türkiye ehliyetsiz, aynı zamanda yorgun bir şoförün sürdüğü otobüs gibi. 24 Haziran’da biz bu şoförü usuletle, suhuletle arabadan indireceğiz, evine göndereceğiz, dinlensin biraz. Meral Akşener söylüyor, arkadaşlar tekrar ediyor, bu millete böyle iyiliğim var. Ben bu millet için ölürüm. Çünkü ben size güvendim. Yüz bin imza ile yola çıktım, 4 saatte 100 bin imzayı tamamladınız. Milletin tek kadın adayı olarak beni aday gösterdiniz. Haklarınızı helal ediniz.

“16 YILDA EĞİTİMİN İÇİNE DE TÜKÜRDÜN”

Akşener, mevcut hükümetin eğitimin içinde tükürdüğünü belirterek, “Sen sarı tişörtlü çıkar, çekindeki parayı kaç para var cebinde. Bizim çocuğumuzun cebinde parası yok ama bakan çocukları, bir baltaya sap olamayanlar cebinde trilyonlarla geziyor. Her gence iş bulana kadar vatandaşlık maaşı bağlayacağız. 16 yılda eğitimin içine de tükürdün. Zengin, fakir diye ayıran sensin, utanmalısın. Eğitimde çocukların yolunu kesen sensin. Durduk yere sistemi değiştiren sensin. Çay içerken öğreniyor Eğitim Bakanı. Eğitimin içinde tükürdüler, arkadaşların akılları yetmiyor, biz bunu düzelteceğiz. Ben dedim ki biz çocuklarımızı öyle yetiştireceğiz ki ‘IMF'de, Dünya Bankası'nda üst düzey yönetici olsu’n dedim. Dediler ki “Gençlerimize kariyer planlayacağız” günaydın” diye konuştu.

“BU TÜLBENTLER ANADOLU’NUN BARIŞ SİMGESİDİR”

Meydandaki kalabalıktaki kadınlar tarafından kendisine hediye edilen eşarplar ile ilgili konuşan Akşener, “Bunlar çeyizlerden çıkan annelerin, kayınvalidelerin ellerinden çıkan bu tülbentler Anadolu’nun barış simgesidir, kardeşlik simgesidir, bu tülbentler sandıktan çıkıyorsa duruma kadınlar vaziyet ediyordur. Öpüp başıma koyuyorum bu tülbentleri, Çankaya’da bu tülbentlerden bir müze açacağım, hepiniz gezeceksiniz” dedi.

“O DEVLET ERKANINI LÜKS ARAÇLARDAN İNDİRECEĞİZ”

Türkiye Dayanışma Fonu kurup, vatandaşın tüketici kredisini ödeyeceklerini söyleyen Akşener, “Bir şey söyleyeyim 4.5 milyon insan kredi borçlarından dolayı takipte bankalar bunları satıyor. Her gün kapılarında avukat itibarları zedelenen kardeşlerimiz var. Biz iktidara geldiğimizde bunları ortadan kaldıracağız. Bakan çocukları trilyonlarla oynayacak, vatan çocukları beş parasız geçecek, el mi yaman bey mi 24 Haziran’da göreceğiz.  Biz Türkiye Dayanışma Fonu’nu kuracağız. O bir seferlik şehit ailelerinin, gazilerin, çiftçilerin, asgari ücretlinin, işsizlerin tüketici kredilerini çizeceğiz. Şimdi diyorlar ki bunlar bu parayı nereden bulacak. Söyleyeyim mi? 2018 bütçesinin yüzde 1’i 8 milyar tutuyor, bunu nereden bulacağız. Mehmet Şimşek’in fındık, fıstık parası dediği, lüks araçlarına binen, lüks makam araçlarında gezen bütün o devlet erkanını o arabalardan indireceğiz ve bu parayı insanımıza vereceğiz. 14 Şeker Fabrikası’nı sattılar, sarayın 13 günlük masrafı Şeker Fabrikaları’nın 1 yıllık zararına eşit. Arkadaş diyor ki ‘itibardan zarar olmaz’. Hadi oradan, itibar dediğin şey dürüstlük ile olur, namusun, şerefin ile ekmeğinin peşinde koşmak ile olur. Millet kesesinden kesip saray yapmakla olmaz. Haram zıkkım olsun” ifadelerini kullandı.

Akşener’in konuşması, sık sık kalabalık tarafından ‘Cumhurbaşkanı Meral Akşener’ sloganları ile kesildi.

0
0
0
s2smodern
powered by social2s
reklam
Reklam

Web stemizde, kullanıcı deneyimini geliştirmek ve internet sitesinin verimli çalışmasını sağlamak amacıyla çerezler kullanılmaktadır. Anladım

Resmi İlanlar