Baro kadınlarından, Kadın Hakları Günü Açıklaması

Gündem

Haber: Şeyda AŞATIR/ KADIN hakları günü nedeniyle Kayseri Barosu Kadın Hakları Komisyonu tarafından, Atatürk anıtına çelenk sunularak açıklama yapıldı. Komisyon başkanı Avukat Safiye Yigen, “Kadınlara haklarının verilmesi Cumhuriyetin en önemli kazanımlarındandır.” dedi.

Baro kadınlarından Kadın Hakları Günü Açıklaması2

5 Aralık Türk kadınına seçme ve seçilme hakkı verilmesi kadın hakları günü nedeniyle Kayseri Barosu Kadın Hakları Komisyonu üyeleri Cumhuriyet Meydanında toplandı. Atatürk anıtına çelenk sunulması ve İstiklal Marşının okunmasının ardından komisyon başkanı Avukat Safiye Yigen açıklama yaptı.

Avukat Yigen, bugünün Türk kadınına siyasi hayatta seçme ve seçilme hakkı tanıyan Anayasa değişikliğinin Türkiye Büyük Millet Meclisi’nde kabul edilişinin 84. Yıldönümü olduğunu belirterek, “Kadınlara haklarının verilmesi Cumhuriyetin en önemli kazanımlarındandır. Artık meclisin yarısının hatta yarısından daha fazlasının kadın milletvekillerinden oluşmasının zamanı gelmiştir. Bu da ancak hemen her konumda hakim olan bazı kadını kısıtlayıcı kuralların sökülüp atılmasıyla mümkün olacaktır. Ayrıca topluma ve devlete hakim olan erkek öncülüğünün de ortadan kaldırılması gerekmektedir.” İfadelerini kullandı.

Geçtiğimiz günlerde bir profesörün yaptığı açıklamayı hatırlatan Yigen, “Bugün Türkiye Cumhuriyetinde son derece akademik kariyere sahip profesörlerin bile ‘ben kadına oy vermem’ cümlelerinin sarf edildiğini görmekteyiz. Kadının sosyal, ekonomik düşünce ve siyasi alanlarda en denli önemli katkılarının olduğu unutulmamalıdır.” Diye konuştu.

0
0
0
s2smodern
powered by social2s
reklam
Reklam

Web stemizde, kullanıcı deneyimini geliştirmek ve internet sitesinin verimli çalışmasını sağlamak amacıyla çerezler kullanılmaktadır. Anladım

Resmi İlanlar