Çalışan Gazeteciler Günü kutlandı

Gündem

Haber-Foto: Şeref Kahraman / 10 Ocak Çalışan Gazeteciler Günü tüm yurtta olduğu gibi Kayseri’de de çeşitli etkinliklere kutlandı.

 

10 Ocak Çalışan Gazeteciler Günü dolayısı ile Kayseri Gazeteciler Cemiyeti Başkanı Veli Altınkaya ve gazeteciler Atatürk Anıtı’na çelenk bıraktı. 

Cumhuriyet Meydanı’ndaki saygı duruşu, İstiklal Marşı ve çelenk sunumunun ardından, Kayseri Gazeteciler Cemiyeti Tesisleri’ne geçti.

Tesislerde Vali Şehmus Günaydın, Büyükşehir Belediye Başkanı Mustafa Çelik, Garnizon Komutanı Tuğgeneral Ercan Teke, İl Jandarma Komutanı Albay Hüseyin Bekmez, Cumhuriyet Başsavcısı Abdulkadir Akın, İl Emniyet Müdürü İbrahim Kulular, İl Milli Eğitim Müdürü Celalettin Ekinci gazetecileri ziyaret ederek, 10 Ocak Çalışan Gazeteciler Günü’nü kutladı. 

Ziyaretçilere basındaki sorunlardan bahseden Kayseri Gazeteciler Cemiyeti Başkanı Veli Altınkaya, şunları söyledi: “Geçtiğimiz yıl Kayseri’deki gazeteler ortalama aylık 20-20 bin 500 TL civarında resmi ilan aldı. Basın İlan Kurumu da bize ‘6 kişi çalıştıracaksınız’ diyor, asgari ücretle gösterseniz 18 bin TL. Yani Basın İlan Kurumu’ndan aldığınız parayı maaş ve sigortaya ve vergiye vermek durumundasınız. Gazetelerin baskı ve diğer maliyetlerini göz önüne koyduğunuzda en az ayda 10-15 bin TL daha satış, özel ilan, abone gibi girdi olması lazım. Bu manada Kayseri’de yayınlanan 13’ü resmi ilan alan 15 tane gazete var. Bunların sayısı çok fazla, azaltmamız lazım ama o da mümkün olmadı. Gelişen ve değişen teknoloji bütün sektörlerde nasıl bir değişim gündeme getiriyorsa bizim sektörümüzde de bu var. Bu manada maalesef mevzuatta da bir boşluk var.”

Büyükşehir Belediye Başkanı Mustafa Çelik 15 Temmuz’da gazetecilerin devletin yanında olduğunu belirterek, “Biz de her zaman sizin yanınızdayız ve bunu hak ediyorsunuz. Gazeteci ülkenin en zor şartlarında lazım. 15 Temmuz sürecinde tüm arkadaşlarım devletin yanında oldular. Bir kez daha tüm gazetecilerimize teşekkür ediyorum. Gazetelerimizin birleşmesi ve elektronik gazeteciliğe geçilmesi gerekiyor” diye konuştu.

Başkan Mustafa Çelik, gazetecilerden Kayseri’nin marka değerine zarar verecek kan, gözyaşı içeren üçüncü sayfa haberlerle ilgili hassasiyet isteğinde de bulundu.

Vali Şehmus Günaydın, ziyarette yaptığı konuşmada basının halkın duyamadığı olayları, duyan kulakları olacağını ifade ederek, “İlimiz açısından bugün göreve başlayalı 40-50 gün oldu. Bu süre içerisinde arkadaşların çok büyük desteğini gördüm. Bizim gidemediğimiz yerde göremediğimiz gözümüz olacaksınız. Duyamadığımız olayları sizler duyarak bizim duyan kulağımız olacaksınız. Bunu verimli bir şekilde ortaya koyduğumuz zaman kazanacak Kayserimiz ve hemşehrilerimiz olacaktır. Bunu ülke genelinde yaptığımız zaman kazanan ülkemiz ve milletimiz olacaktır. Bizler, doğrularla yürüdüğümüz müddetçe inşallah kazanacağız ve kazandıkça da inşallah ülkemizin önüne çıkartılan zorlukları da bu birliktelik sayesinde aşacağız” ifadelerini kullandı.

0
0
0
s2smodern
powered by social2s

*Resmi İlanlar*

reklam
Reklam

Web stemizde, kullanıcı deneyimini geliştirmek ve internet sitesinin verimli çalışmasını sağlamak amacıyla çerezler kullanılmaktadır. Anladım

Resmi İlanlar