Duruşma Arası, Ali Rıza Önder’i unutmadı

Gündem

(Özel) Haber: Şeref Kahraman / Kayseri Barosu bünyesinde çıkarılan Duruşma Arası dergisinde emekli Yargıtay üyesi Ali Rıza Önder’e vefa örneği gösterildi. Dergide, Yargıtay 18. Ceza Dairesi üyesi Necip Topuz’un, merhum Önder ile ilgili kaleme aldığı yazı yayınlandı. Önder’in Necip Fazıl Kısakürek’in yazdığı bir kitap vesilesi ile mahkumiyet onayına ‘özgür kalemler susturulmuş olur’ diyerek muhalefet şerhi verdiği ortaya çıktı.

Kayseri Barosu bünyesinde çıkarılan, imtiyaz sahibi Baro adına Başkan Cavit Dursun’un, sorumlu yazı işleri müdürlüğünü avukat Mehmet Soytürk’ün yaptığı ve ilk sayısı ile okurlarıyla buluşan Duruşma Arası büyük ilgi gördü.

Duruşma Arası Ali Rıza Önderi unutmadı2

Dergide TBB Başkanı Metin Feyzioğlu ile röportajın yanı sıra Prof. Dr. Ersan Şen’in ‘suçüstü’ isimli yazısı akademik makaleler yer alıyor.

Dergide, Yargıtay 18. Ceza Dairesi üyesi Necip Topuz’un, merhum Önder ile ilgili kaleme aldığı yazı da yayınlandı.

Topuz’un yazısında merhum Önder’in Yargıtay kayıtlarına göre aslen Kayseri Gesi-Turan köyünden 1918 doğumlu olduğunu belirtiyor. 

O dönemde bir çok dergide yazıları olan Önder’in, kitapları arasında ‘Kayseri Basın Tarihi’ isimli kitabı da yer alıyor. Yazıda ayrıca Önder’in bir makalesinde “Doğup büyüdüğüm il olan Kayseri’ye ilişkin her türlü kültür konusu ile bugüne dek elimden geldiği kadar ilgilenmeye çalıştım” şeklinde ifadesi ile büyük bir kültür adamı olduğu da vurgulanıyor.

Duruşma Arası Ali Rıza Önderi unutmadı1

Yargıtay 18. Ceza Dairesi üyesi Necip Topuz’un yazısında çok önemli bir detay da gözlerden kaçmadı. Necip Fazıl Kısakürek’in yazdığı bir kitap vesilesi ile yerel mahkemece ‘5816 sayılı kanuna muhalefet’ suçundan mahkumiyeti üzerine temyiz incelemesinde merhum Ali Rıza Önder’in, Yargıtay 9. Ceza Dairesi’nin 17/02/1982 tarihli ve 1982/13-786 E.K. sayılı Onama Kararına “Eğer bu gibi görüş ve düşünceleri, dolaylı yollardan yorum yaparak suç sayarsak çok sesli bir toplum olma yolundaki çabamız, ceza korkusuyla durdurulmuş, özgür kalemler susturulmuş ve Türk ulusunun kültürel gelişimine ağır darbe vurulmuş olur” şeklinde muhalefet şerhi verdiği ifade edildi.

Yargıtay 9. Ceza Daire Üyeliği’nden 1883 yılında yaş haddinden emekliye ayrılan Kayserili merhum Önder, 23 Haziran 1994’te vefat etti.

  1. AYHAN TURAN DA UNUTULMADI

Ayrıca Eylül 2018’de hayatını kaybeden duayen avukat Ayhan Turan’ı da unutmayan Baro Başkanlığı, derginin 2 sayfasını merhum Turan’a ayırarak, “Mesleğini erdemli duruşu ve güçlü tutkusuyla icra eden merhum Av. Ayhan Turan’a Allah’tan rahmet, kederli ailesine, dostlarına ve çok değerli bir büyüğünü kaybeden meslektaşlarımıza başsağlığı dileriz” mesajı yayınladı.

0
0
0
s2smodern
powered by social2s
reklam
Reklam

Web stemizde, kullanıcı deneyimini geliştirmek ve internet sitesinin verimli çalışmasını sağlamak amacıyla çerezler kullanılmaktadır. Anladım

Resmi İlanlar