Festival misafirleri Erciyes Dağı’nda ağırlandı

Gündem

Haber-Foto: Şeref Kahraman / Talas Belediyesi ev sahipliğinde Kültür ve Turizm Bakanlığı Sinema Genel Müdürlüğü ve Anadolu Sinemacılar Derneği işbirliğiyle gerçekleştirilen 7. Kayseri Film Festivali kapsamında Kayseri’ye gelen misafirleri Erciyes Dağı’nda ağırlandı. Kayseri’nin yöresel lezzetlerinden oluşan akşam yemeğinde bir araya gelen misafirler daha sonra teleferik gezisi yaptı.

 

  1. Kayseri Film Festivali için Kayseri’ye gelen misafirlere yönelik Erciyes Kardanadam Tesisleri’nde Kayseri yöresel lezzetlerinden oluşan bir akşam yemeği verildi.

Programa Festival Başkanı ve Talas Belediye Başkanı Mustafa Yalçın, Festival Direktörü Burçak Evren, ünlü sanatçılar Suna Yıldızoğlu, Emre Kızılırmak, Ufuk Bayraktar, festival personeli, çok sayıda davetli katıldı.Konuşmaların ardından festivale katkı sağlayan kişilere plaket takdim edilirken, yemek sonrası davetliler Erciyes Kayak ve Turizm Merkezi’nde teleferik gezisi yaptı.

Öte yandan 7. Kayseri Film Festivali sinemaseverleri birbirinden güzel eserlerle buluşturdu. Birçok değerli ismin katılımıyla görkemli bir açılışla startı verilen festival ikinci gününde de yoğun ilgi gördü. Festivalin ikinci gününde gerçekleşen “Kısa ve Uzun Metraj Film” gösterimleri Kayseri Park AVM ve Erciyes Üniversitesi (ERÜ) İletişim Fakültesi Konferans Salonu’nda sinemaseverlere sunuldu.

YÖNETİMDEN ‘AİDİYET’ AÇIKLAMASI

Ayrıca Burak Çevik'in yönettiği Aidiyet filmi 7. Kayseri Film Festivali Ulusal Yarışması'ndan gösterimden bir gün önce çıkarılmıştı. 7. Kayseri Film Festivali Yönetimi’nden konu ile ilgili açıklama yapıldı.  Açıklamada şu ifadelere yer verildi: “7. Kayseri Film Festivali çerçevesinde gerçekleştirilen Ulusal Uzun Metraj Film Yarışması’nda, Yarışma Başvuru Yönetmeliği’nin “Yapımlar izleyiciye ve seçici kurula festival yürütme kurulunun uygun göreceği salonlarda ve yaptığı izlenceye göre sunulur. Festival süresince yapılan gösterimler için (televizyon hariç) filmlerin yapımcılarından ayrıca izin alınmaz.” maddesine dayanılarak festival kararıyla yapımlar, tüm jüri üyelerinin birlikte hazır bulunduğu ve teknik imkanlarla donatılmış özel bir salonda gösterilmiştir.Aidiyet filminin yasal sorumluları, filmlerinin festivalin belirlediği salonda jüri tarafından toplu halde harici disk ya da link gösterimi ile izlenmesine izin vermemiş ayrıca filmini ayrıcalıklı bir konuma getirme talebinde bulunarak diğer filmlerin yönetmenlerine haksızlık yaptığı düşünülmektedir. Bu nedenle Aidiyet filmi jüri izleme linki gönderilmediği için jüriler tarafından izlenememiştir. Yarışma katılım koşullarının “L” bendinde de yer alan “Yarışmaya başvurmuş eser sahipleri, festivalin başlangıç tarihinden 15 gün önce yazılı bir belge ile festival yürütme kuruluna başvurmak koşuluyla filmlerini yarışmadan çekebilirler” maddesine uymayarak ve yaptıkları açıklamalarla festivali itibarsızlaştırma girişiminde bulunmuşlardır.”

0
0
0
s2smodern
powered by social2s

*Resmi İlanlar*

reklam
Reklam

Web stemizde, kullanıcı deneyimini geliştirmek ve internet sitesinin verimli çalışmasını sağlamak amacıyla çerezler kullanılmaktadır. Anladım

Resmi İlanlar