10
Pzt, Ağu
33 Yeni Haber

Talas Bayram

Gündem
Tipografi
  • Daha Küçük Küçük Orta Büyük Daha Büyük
  • Varsayılan Helvetica Segoe Georgia Times

Haber: Şeref Kahraman / İYİ Parti Kayseri Büyükşehir Belediyesi Meclis Üyesi Erhan Özhan, Kayseri Büyükşehir Belediyesi Meclisi’ne 11 Kasım’da verdiği dilekçede Diyarbakır Sur şehitlerinden Özel Harekat Polisi Musa Yüce isminin memleketi Bünyan Tuzhisar’a uygun görülecek bir caddeye verilmesini talep etti. 4 Aralık’ta komisyon raporu ile ‘Şehit Musa Yüce’ isminin ileride yaptırılacak bir anıtta yaşatılmasına karar verdi. Dünkü mecliste okunan komisyon kararına itiraz eden Meclis Üyesi Erhan Özhan’a komisyondan cevap geldi: “Bizden önceki komisyonların da aldığı prensip kararımız şuydu: Şehit isimlerimizin ileride oluşturulacak anıtta yaşatılması adına uzun süredir Mustafa Çelik başkanımızdan beridir bu şekilde devam ediyor. Aynı prensip kararımız yine devam ediyor. Şehit isimlerinin oluşturulacak bir anıtta yaşatılmasına karar verilmiştir.”

 

Büyükşehir Belediye Meclisi, Meclis Başkan Vekili Mehmet Savruk başkanlığında toplandı. Meclis bünyesindeki komisyonlardan gelen raporların görüşüldüğü toplantıda 40 gündem maddesi ele alındı. 12. maddede Diyarbakır Sur şehitlerinden Özel Harekat Polisi Musa Yüce isminin memleketi Bünyan Tuzhisar’a uygun görülecek bir caddeye verilmesini talebinin komisyon kararı ile kabul edilmediği, isminin ileride yaptırılacak bir anıtta yaşatılmasına karar verildiği okundu. Mecliste okunan komisyon kararına itiraz eden Meclis Üyesi Erhan Özhan, “Cevap doğru soruya doğru cevap değildir. İleride yaptırılacak olan anıta isminin verilmesine hem fikiriz ama sorduğumuz sorunun cevabı bu değildir. Bir caddeye de hemen ismini verip, ismini yaşatabiliriz” dedi.

Daha sonra söz alan komisyon üyesi “Komisyonumuzun daha önce almış olduğu bir karar var. Bizden önceki komisyonların da aldığı prensip kararımız şuydu: Şehit isimlerimizin ileride oluşturulacak anıtta yaşatılması adına uzun süredir Mustafa Çelik başkanımızdan beridir bu şekilde devam ediyor. Aynı prensip kararımız yine devam ediyor. Şehit isimlerinin oluşturulacak bir anıtta yaşatılmasına karar verilmiştir” diye cevapladı.

İYİ Parti Kayseri Büyükşehir Belediyesi Meclis Üyesi Erhan Özhan gazetemize yaptığı açıklamada, “ 15 Temmuz Şehitlerimizin İsimleri cadde ve sokak ismi olarak verilebilirken; Diyarbakır Sur Şehidinin İsmi “prensip kararıyla” caddelere verilemiyor. Aynı Büyükşehir Belediyesi, 8 Temmuz 2019 Tarihli toplantısında 15 Temmuz Şehitleri Cennet Yiğit ve Cüneyt Bursalı İsimlerinin cadde ve sokaklara verilmesi yönünde, hem komisyonda, hem mecliste oy birliği ile karar aldı.15 Temmuz’da Şehit olan isimler için Caddelere isim verilmesi kararını veren Komisyon üyeleri ile, Diyarbakır Sur’da Şehit olan Musa Yüce’nin isminin “caddeye verilmemesi kararını veren” aynı komisyon üyeleri! Gerekçe; geçmiş dönem alınan prensip kararı! Peki aynı prensip kararını neden Şehitler arasında ayrımcılık yaparcasına biri için üç ay önce uygulamayıp, diğeri için bugün uyguluyorsunuz?! Bunu kendi vicdanınıza nasıl açıklayabiliyorsunuz?” diye konuştu.

Bu durumu ayrımcılık ve samimiyetsizlik olarak nitelendiren Özhan, şunları söyledi: “Bu ayrımcılık nedir? Bu nasıl bir samimiyetsizliktir? Böyle bir “prensibin” izahı olabilir mi? Şehitlere “siyaset penceresinden” bakmayı bırakın! Şehitleri birbirinden ayırmaktan vazgeçin! Bu yaptığınızla Kahramanlarımızın ruhunu incitiyorsunuz!.Devleti çukurlardan çıkaran, vatanı bölünmekten kurtaran, Türk Milleti’nin izzetini şerefini kanıyla koruyan Yiğitlerin isimleri Okullarda, Hastanelerde, Meydanlarda, Anıtlarda, Ormanlarda, Caddelerde, Sokaklarda yaşamalı, yaşatılmalı. Türk çocuğu Şehitlerini bilmeli, yeni nesiller onların ölümsüzleşen isimlerini anmalı. Milletin birliği, devletin dirliği için can ortaya koyanları birbirinden ayırmak, manen yapılacak en büyük gaflettir.! Bu yanlış, anlamsız ve içi boş prensip kararınızdan dönün ; Şehitlerimizin adlarını ilmek ilmek memleketin her karışına işleyin. Türk Çocuğu, Şehitlerini tanıdıkça bu ülke ve bu devlet için borcunu idrak edecek, onların aziz hatırasını her daim zihninde taçlandıracaktır.Bu duygu ve düşüncelerle ; her nerede ve hangi tarihte olursa olsun dün, bugün ve yarın Şehadet şerbetini içen Kahramanlarımızın önünde saygıyla eğiliyor, hatıralarını her platformda yaşatmak için elimizden geleni ortaya koyacağımızın sözünü veriyoruz.”

*Resmi İlanlar*

Ticaret Odasi Bayram

Web stemizde, kullanıcı deneyimini geliştirmek ve internet sitesinin verimli çalışmasını sağlamak amacıyla çerezler kullanılmaktadır. Anladım

Resmi İlanlar