Mazlumder’in gündemi sığınmacılar oldu - Kayseri Deniz Postası

Hunka Kurban

Gündem
Tipografi
  • Daha Küçük Küçük Orta Büyük Daha Büyük
  • Varsayılan Helvetica Segoe Georgia Times

Mazlumder Kayseri Şubesi üyeleri Öğretmenevi’nde istişare toplantısında bir araya gelerek sığınmacılar hakkında görüş alışverişi yaptı.Kahvaltının ardından kısa bir bilgilendirme konuşması yapan Şube Başkanı Ahmet Taş, dünyada insan hakkı ihlalleri ve zulümlerin devam ettiği ülkelerle ülkemizde devam eden ve çözüm bekleyen insan hakları ihlalleri hakkında özet bilgiler verdi, katılım için üye ve gönüllülere teşekkür ettiğini bildirdi.


Programın sonraki bölümünde Şube Başkan Yardımcısı Sena Özdemir sığınmacı, mülteci kavramları ve bu durumdaki insanların uluslararası hukuktan doğan hakları konusunda sunum yaptı. Bugün Türkiye'de Suriyelilerden sonra en çok sığınmacının Afganistanlılar olduğunu belirten Özdemir, daha sonra Doğu Türkistan, Irak, İran ve diğer ülke insanlarının sığınmacı olarak Türkiye'ye geldiklerini söyledi. Sığınmacıların durumu ile ilgilenmek amacı ile İç İşleri Bakanlığı'na bağlı Göç İdaresi Müdürlüğü'nün kurulduğunu söyleyen Özdemir, bazı illerde Göç İdaresi İl müdürlüklerinin kurulduğunu düzensiz gelen ve haklarında soruşturma olan sığınmacılar için göç idaresine bağlı geri gönderme merkezleri açıldığını sözlerine ekledi.


Geri gönderme merkezlerinde barındırılan insanların her türlü insani ihtiyaçlarının devlete ait olduğunu bildiren Özdemir bu insanların hayatları için tehlike varsa geldikleri ülkeye gönderilmeyeceğini sözlerine ekledi.


Göç İdaresine bağlı geri gönderme merkezinde belli bir süre tutulabilen sığınmacıların haklarında yapılan soruşturmanın sonucuna göre ya geldikleri ülkeye ya istekleri doğrultusunda ikinci ve üçüncü ülkelere gönderildiklerini ya da Türkiye'de kalmalarına müsaade edildiğini söyledi.


Avrupa'ya giden bazı sığınmacıların yapılan geri kabul anlaşması ile Türkiye'ye iade edildiğini söyleyen Özdemir, bunun karşılığında Avrupa Birliği'nin masraflara yardımcı olduğunu sözlerine ekledi. Özdemir'in izahatlarından çok yararlandıklarını bildiren Mazlumder üyeleri program için şube yöneticileri ve Avukat Sena Özdemir'e teşekkür ettiler.


>>>Kurumsal Haber

Web stemizde, kullanıcı deneyimini geliştirmek ve internet sitesinin verimli çalışmasını sağlamak amacıyla çerezler kullanılmaktadır. Anladım